Connect with us

E pergjithshme

10 gabime qe beni me makeup-in qe po ju tregojne 5 vite me te medha ne moshe dhe po ju prishin imazhin

Published

on

Grimi na ndihmon të nxjerrim në pah tiparet tona tërheqëse dhe të fshehim papërsosmëritë tona. Për atë arsye, është e rëndësishme të dini se si ta aplikoni atë në mënyrë korrekte, si dhe si të përdorni sasinë e duhur dhe produktin e duhur, sipas llojit dhe tonit të lëkurës. 

Thënë kjo, ne priremi të bëjmë disa gabime, të cilat mund të na bëjnë të dukemi shumë ndryshe nga sa kemi synuar.

Në këtë artikull kemi mbledhur 11 gabime të shpeshta të grimit që na bëjnë të dukemi më të lodhur dhe madje edhe më të moshuar.

1. Mos përgatitja e lëkurës tuaj para se të vendosni grimin

Grimi i mirë fillon edhe para se të aplikoni ndonjë produkt. Së pari, duhet të pastroni dhe ekuilibroni lëkurën tuaj për të eleminuar çdo mbetje dhe për të pastruar poret e saj. Atëherë është koha për një hidratues. Hidratuesi jo vetëm që do ndihmojnë grimin tuaj të zgjasë gjatë gjithë ditës, por gjithashtu mund t’ju vijë në ndihmë për të fshehur njollat ??e vogla.

2. Vendosja e një korrektori që është ton i ndryshëm

Kur duam të mbulojmë ato rrathë të errët nën sytë tanë, zakonisht zgjedhim një hije më të lehtë, duke menduar se do të bëjë mrekulli. Por është krejt e kundërta: ka tendencë t’i bëjë këto qese të duken edhe më të errëta, duke rezultuar që ne të dukemi edhe më të lodhur. Mënyra e saktë për të fshehur rrathët tanë të errët është duke i mbuluar ato me një ton pak më të lehtë se toni i bazës sonë . Pastaj vendosni një korrektor që është i njëjti ton me lëkurën tuaj.

3. Mos përdorimi i një furçe për të vendosur bazamentin

Përdorimi i gishtave për të vendosur bazamentin mund të çojë në një përfundim të padëshiruar. Për më tepër, nuk është shumë higjenike. Në vend të kësaj, zgjedhja e një furçe do të ndihmojë në minimizimin e produktit që përdorni dhe do të arrijë një efekt më të mirë në lëkurën tuaj.

Duhet të keni kujdes kur ndiqni këtë hap, pasi ky është produkti që ofron një ton të njëtrajtshëm në fytyrën tuaj dhe do të jetë shtresa bazë për pjesën tjetër të grimit suaj. Për shembull, vendosjae tepërt e fondacioneve do t’ju bëjë të dukeni sikur keni një “maskë” të vendosur. Madje mund të zhytet në vija të holla dhe rrudha, duke i theksuar ato.

4. Përdorimi i produkteve matifikuese

Fondacioni, fshehësit dhe pluhuri për grimin janë krijuar për ta bërë zonën tuaj T (ballin, hundën dhe mjekrën) pa shkëlqim ose për të vendosur përbërjen tuaj. Por nëse ato përdoren për një qëllim tjetër ose nuk zbatohen në mënyrën e duhur, ato do të zvogëlojnë shkëlqimin e fytyrës tuaj dhe nuk do t’ju japin atë pamje të shumëkërkuar. Për më tepër, ato do të theksojnë çdo rrudhë në lëkurën tuaj.

Këto lloje të produkteve zakonisht rekomandohen për lëkurën me vaj dhe duhet të aplikohen vetëm në zonën T. Nëse keni një lëkurë të thatë ose normale, është më mirë t’i shmangni ato dhe të kontrolloni çdo yndyrë me një rutinë të mirë të kujdesit të lëkurës, jo me produkte kozmetike.

5. Përdorimi i shkëlqimit të tepërt

Mund të jetë e bukur dhe të na ndihmojë të dallohemi, por shkëlqimi duhet të aplikohet vetëm për rastet e nevojshme. Fondacioni dhe hijet që kanë një efekt me shkëlqim ose që janë shumë me shkëlqim kanë tendencë të nxjerrin në pah strukturën e lëkurës sonë, kështu që shmangni përdorimin e tyre në zona me rrudha ose rrathë të errët.

Nga ana tjetër, ne e duam vezullimin. Por rimelët me shkëlqim ose llojet që përmbajnë vezullim i bëjnë më të dukshme rrudhat dhe rrathët nën sy.

6. Tejkalimi me pluhur bronzues

Kjo mund të bëjë që ju të dukeni të tepruar dhe e kundërta e freskët dhe natyrore. Ekspertët e grimit sugjerojnë të kontrolloni sa pluhur përdorni dhe rekomandojnë ta aplikoni gradualisht derisa të merrni efektin e dëshiruar. 

7. Vendosja e shumë rimeli në qerpikët e poshtëm

Rimeli është aleati ynë më i madh kur duam të ndriçojmë pamjen tonë dhe të zgjerojmë sytë. Sidoqoftë, duhet të keni kujdes kur e aplikoni në qerpikët tuaj të poshtëm, pasi mund t’i bëjë rrudhat më të dukshme.

Në të kundërt, duhet të përdorni sasinë e duhur të produktit për të shmangur që qepalla e sipërme të duket më e vogël dhe të ngushtojë pamjen tuaj. 

8. Neglizhimi i vetullave tuaja

Vetullat konsiderohen si kornizë e fytyrës. Mënyra se si dukemi varet nga mënyra se si i heqim, krehim dhe vendosim përbërjen e tyre. Është e rëndësishme t’i formësoni ato në mënyrë korrekte, në mënyrë që të mos dukeni të lodhur ose të vjetër dhe të përdorni hijen e duhur të përbërjes, sipas ngjyrës së tyre.

Një truk i dobishëm është t’i krihni ato nga jashtë, duke i tërhequr pak lart. Pastaj, vendosni pak xhel ose sapun dhe përshkruajini ato me një shkop maskara të papërdorur ose të pastër.

Për të aplikuar disa përbërje për to, zgjidhni një eyeliner që ka një hije më të çelët sesa ngjyra e vetullave tuaja (ato do të duken më natyrale dhe jo aq të forta), dhe hijëzojini ato sikur të mbushnit flokë.

9. Vendosja e eyelinerit të trashë

Vendosja e eyeliner është një nga gjërat më të ndërlikuara kur bëhet fjalë për të vendosur grim. Ju duhet të jeni të përpiktë dhe të keni një dorë të qëndrueshme. Një nga gabimet më të zakonshme është aplikimi i një shtrese të trashë eyeliner, duke bërë që kapakët tuaj të duken më të vegjël. 

10. Përdorimi i ngjyrave intensive të buzëkuqit mat

Përdorimi i buzëkuqit mat në ngjyrë vjollcë, kafe, verë ose vjollcë të errët ju bën të dukeni të lodhur dhe të vjetër pasi nxjerr në pah shenjat e plakjes dhe e bën fytyrën tuaj të duket më pak harmonike. Gjithashtu, jep efektin e buzëve të copëtuara, të cilat do të theksohen vetëm me kalimin e kohës. Është më mirë të aplikoni pak shkëlqim ose balsam me ngjyrë ose me ngjyrë neutrale në buzët tuaja – ato do të duken më të lagura në këtë mënyrë.

11. Zgjedhja e një buzëkuqi ndryshe nga toni juaj natyral

Një gabim tjetër i zakonshëm kur bëjmë me buzët tona është zgjedhja e një ngjyre që bie ndesh me tonin e lëkurës. Për shembull, të zgjedhësh një hije kafe kur kemi një çehre të zbehtë nuk do të duket mirë. Kjo do të sjellë një rezultat me pamje të panatyrshme, veçanërisht nëse ndiheni të lodhur. Gjithmonë shihni lëkurën dhe ngjyrën e syve, si dhe trashësinë e buzëve.

Ne besojmë se është e rëndësishme t’i kalojmë këto gabime pasi ato mund të çojnë në rezultate kundërproduktive. Grimi është një aleat i rëndësishëm në mënyrën se si dukemi dhe si ndihemi për veten tonë, prandaj duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht.

A bëni ndonjë nga këto gabime? Cilat truke përdorni për të nxjerrë në pah tiparet tuaja të bukura të fytyrës?

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport