Connect with us

Jete

As te lajme fytyren nuk dime/ Keto jane 8 gabimet trashanike qe bejme sipas dermatologeve

Published

on

Nga e gjithe rutina juaj e bukurise larja e fytyres duket si pjesa me pak e komplikuar. Disa zakone te femrave mund te shkaktojne nje sere problemesh ne lekure si tharje, acarim, skuqje etj. Ne menyre qe te mos i keni keto shqetesime duhet te shmangni keto veprime:

1.Zgjedhja e produktit te gabuar

Pastruesi qe ju perdorni nuk duhet te heqi yndyren natyrale apo qelizat e shendetshme por duhet te heqe teresisht vetem papastertite dhe makeup-in.

Per te shmangur tharjen e lekures zgjidhni lares te bute , ose ujin. Nese yndyra e tepert e lekures eleminohet kjo gje nxit lekuren qe te prodhoje me shume serum per te mbajtur lekuren e hidratuar.

2. E lani shume shpesh lekuren

Nese e lani shume shpesh lekuren ajo do te thahet dhe do marri nje çehre pa jete dhe pa shkelqim. Ju mund t’a mbani me te paster nese e lani mbi 3-4 here ne dite , por po e demtoni ne nivel qelizor.

3. Temperatura e gabuar e ujit

Miti: uji i ftohte mbyll poret dhe uji i ngrohte i hap ato.
Por e verteta qendron se poret nuk kane muskuj te hapen dhe mbyllen. Uji i nxehte mund te çoje ne mbi-tharje ose ne mbi prodhimin e sebum. Gjithashtu uji i nxehte mund te shperbeje edhe vajrat natyrale pra, mbrojtesit e lekures tuaj.

4. Beni shume shpesh scrub

Ne vend te nje furce perdorni gishtat tuaj dhe mos e eksfoljoni lekuren me shume se 3 here ne jave. Nga dermatologet eshte i rekomandueshem pastrimi i lekures nga shtresat e vdekura, por çdo gje me mase.

5. Harroni kremin hidratues

Sipas tipit te lekures qe keni, pas cdo larjeje nuk duhet te harroni te vendosni nje krem hidratues. Brenda sekondave te para pasi te lani ne fytyren keshillohet qe te vendoset kremi ne menyre qe poret ta perthithin me mire !

6. Mos perdorni produkte me perberes irrituese

Duhet qe produket qe ju acarojne lekuren ti qendroni larg.
Kini kujdes nga ngjyruest,aromat, perberesit sintetike si Parabena, sulfate natriumi lauryl etj.

7. Mos e ferkoni fytyren fort me peshqir

Elasticiteti i lekures tuaj vihet ne rrezik nga ferkimi dhe materiali i peshqirit. Ju nuk duhet qe t’a ferkoni fytyren tuaj me peshqir por thjesht t’a thani ate.

8.Pas larjes duhet te perdorini menjehere kremrat dhe serumet ne menyre qe fytyra te jete pak e lagesht.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport