Connect with us

Lajme

Bini ne peshe pa ”sharruar” nga uria/ 10 Gjera te thjeshta qe do jua bejne barkun fiber

Published

on

Nese deshironi te keni linja perfekte pa hequr dore nga ushqimet ky eshte artikulli i duhur per ju.Ju nuk do ta keni aspak te veshtire me keto hapa te vegjel qe ne do ju sugjerojme.

Me poshte do te lexoni 10 sekrete qe te arrini linjat perfekte pa qene nevoja per dieta ekstreme.

1-Jo cdo dite ka raste te vecanta

Kur doni te kujdeseni per linjat, ushqimet e bollshme te cilat serviren ne evente si festa, ditelindje apo pervjetore nuk jane forte te pershtatshme. Mos konsumoni gjithcka ju serviret por ju mjafton nje cope embelsire apo torte.

2-Bisedoni e diskutoni gjate vaktit

Ju do te ushqeheni me lehte e me ngadale nese flisni gjate konsumimit te vakteve.Ndejsia e ngopjes do ju zgjase me shume dhe tretja do te behet me mire.

3-Mos i zini bese ushqimeve dietike

Ushqimet dietike rezultojne me teprice sheqernash e karbohidratesh edhe pse jane te varfra me yndyrna.

4-Nuk ka ushqime te “keqija”!

Plotesojani kerkesat vetes nese keni shume deshire te konsumoni ushqime te caktuara. Sasia eshte e vetmja gje e gabuar ndaj mos u fiksoni pas tyre sa t’ju behet zakon.

5-Mos hiqni dore nga gjumi!

Ju do te ndiheni me te uritur dhe do te keni crregullime hormonale nese flini pak. Keshillohet te pushoni te pakten 8 ore.

6-Mos e qortoni shume veten!

Mendoni qe te permiresoni zgjedhjet tuaja nese ndodh te konsumoni ndonje ushqim kalorik qe ndoshta nuk duhet ta kishit ngrene. Uria mund te shkaktohet edhe nga humori i keq dhe mungesa e besimit ne vetvete.

7-‘Jo’ ndaj pijeve dietike

Pijet dietike do te benit mire t’i shmangnit nese mundeni pasi ato ju stimulojne oreksin. Ato mund t’ju duken me te lehta ne versionet e tyre pa sheqer por nuk eshte e vertete.

8-Eksperimentoni ne kuzhine

Here pas here tregohu kureshtare dhe kerkoni gjithmone te provoni perberes te rinj per receta te shijshme.

9-Shmangni stresin e te numeruarit te kalorive

Numerimi i kalorive ka kuptim vetem pjeserisht. Nuk mund te asimilohen ne te njejten menyre si 1000 kalori prej ushqimeve fast-food me 1000 kalori prej ushqimeve te shendetshme

10- Mos e eleminoni sheqerin

Nese po kerkoni te bini ne peshe sheqeri nuk rekomandohet por jo ta eleminoni krejtesisht nga dieta juaj ushqimore. Pepiquni te merrni cdo dite sasi minimale por pa e tepruar!

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport