Connect with us

Jete

Bini ne peshe pa ”sharruar” nga uria/ 5 Gjera te thjeshta qe do jua bejne barkun fiber

Published

on

Mos mendoni se dietat jane gjithmone zgjedhja ideale nese deshironi te dobesoheni. Ne kete artikull do te lexoni disa keshilla shume te vlefshme ku pa mbajtur asnje diete do te humbisni peshe ne menyre te shendetshme.

Flini shume

Sipas studiuesve te Universitetit te Michiganit do te humbni 6 kg ne nje vit nese flini nje ore me shume se zakonisht. Gjumi ndihmon ne shkrirjen e te pakten 6% te kalorive qe keni konsumuar nese e zevendesoni aktivitetin fizik me gjume. Mungesa e gjumit do te shtoje oreksin ne menyre shume te ndjeshme.

Konsumoni tre racione perimesh

Ju do te keni ndjesine e ngopjes pa shtuar shume kalori nese konsumoni 3 racione perimesh.

Pertypni çamçakez me shije mente

Mjafton te pertypni nje çamçakez me shije te forte mente nese keni nje deshire te papermbajtshme per te ngrene. Ne kete menyre ju nuk do te keni me deshire te hani dhe shija e mentes i humbet shijen ushqimeve qe konsumoni me pas.

Konsumoni pije me 0 kalori

Me nje kanace me pije te gazuar ju i shtoni trupit tuaj te pakten 10 luge sheqer. Duhet te konsumoni pije me 0 kalori si caj te zi, jeshil, limonande me leng luleshtrydhe, limoni apo menteje.

Reduktojeni mishin

Vegjetarianet shendoshen 20% me pak se njerezit qe konsumojne mish sipas disa studimeve.
Jeni te sigurt qe do te dobesoheni nese ecni per 4 kilometra ne dite edhe nese nuk arrini te kryeni aktivitet fizik.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport