Connect with us

Jete

Bini ne peshe pa ”sharruar” nga uria/ Ja si te humbisni 4-5 Kg peshe me dieten e lehte, ruajeni

Published

on

Ne ju sugjerojme kete menu nese po kerkoni nje regjim te caktuar ushqimor per renien nga pesha dhe per te humbur peshe.

Ju do te krijoni nje trup te tonifikuar dhe pa lekure te leshuar nese kete regjim e shoqeroni dhe me aktivitet fizik.

Kjo dite permban 1500 kcal/dite ku perfshin proteina 20%, yndyrna 30%, kolesterol 150 mg/dite dhe karbohidrate 50%.

Rekomandohet qe vaktet te konsumohen vetem ne keto orare:

Mengjesi: 8:00-9:00

Paradreke: 11:00

Dreka: 13:00

Pasdite: 17:00

Darka: 20:00

E hene:

Mengjesi: 1 fete buke e zeze (30 gr) me 1 veze te zier pak, 30 gr djathe te bardhe pa yndyre

Paradreke: 1 portokall te shtrydhur

Dreka: 1 kupe oriz me kerpudha ose perime, ose 60 gr peshk ton ose nje gjoks pule, 1 fete buke e zeze, sallate me barishte te ziera ose jeshile.

Pasdite: 1 dardhe dhe 1 grusht qershi

Darka: Sallate greke (domate, kastraveca, speca) 125 ml kos pa yndyre, 1 fete buke e zeze (30 gr), 60 gr djathe pa yndyre (rikota).

E marte:

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 3 luge tershere.

Paradreke: 10 kokrra bajame

Dreka: 1 racion bishtaja, sallate me domate dhe kastraveca, 60 gr mish pa dhjam, 1 fete buke e zeze.

Pasdite: 1 banane e vogel

Darka: sallate me brokoli, 1 fete buke e zeze, 60 gr mish pule, 40 gr djathe.

E merkure

Mengjesi: 1 fixhan kos me ½ filxhan drithera me fibra

Paradreke: 1 kokerr molle

Dreka: 150 gr mish pule, sallate jeshile, 1 kupe oriz kaf me salce zarzavatesh.

Pasdite: 1 banane e vogel

Darka: Sallate me brokoli, 1 fete buke e zeze, 60 gr mish pule, 40 gr djathe.

E enjte

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 2 luge musli

Paradreke: 1 kokerr pjeshke

Dreka: 1 racion bishtajore (fasule) sallate me spinaq te fresket me vaj ulliri dhe limon, 1 fete buke e zeze

Pasdite: 1 kajsi

Darka: Supe pule me perime, kos pa yndyre, 1 fete buke e zeze, sallate me perime te ziera.

E premte

Mengjesi: 1 kokerr veze e zier

Paradreke: 1 grusht qershi

Dreka: 2 patate te pjekura, 150 gr peshk, sallate me lulelaker dhe panxhar

Pasdite: 1 fete biskotate me domate dhe gjize pa kripe

Darka: 60 gr peshk ton, sallate jeshile, 1 fete buke e zeze, kos pa yndyre

E shtune

Mengjesi: 1 fete buke e zeze me gjize dhe domate

Paradreke: 1 kokerr dardhe

Dreka: 1 racion thjerreza, 1 fete buke e zeze, sallate me spinaq te zier.

Pasdite: 1 grusht me fruta te thate jo te kripura, jo te pjekura.

Darka: 1 fete buke e zeze, 1 racion burani, 1 veze e zier, 125 ml kos pa yndyre.

E diel

Mengjesi: 1 filxhan qumesht me 2 luge musli

Paradreke: 1 frut

Dreka: 200 gr merluc, sallate me rukola

Pasdite: 1 kajsi

Darka: Supe peshku, sallate me brokoli dhe lulelaker

Kujdes:

Nuk duhet te konsumoni me shume se dy luge gjelle vaj ulliri gjate gjithe dietes ditore.

Konsumoni kafe me sheqer dietik dhe jo me shume se dy ne dite.

Jo me shume se 1 filxhan caj ne dite me sheqer dietik.

Zgjidhni peshkun ton ne konserve me uji dhe jo konserve vaji ne diten qe eshte per t’u konsumuar peshk.

Gjiza ose rikota duhet pa kripe dhe djathi duhet te jete pa yndyre.

Peshku i fresket duhet te konsumohet dy here ne jave.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport