Connect with us

Lajme

Bini ne peshe pa ”sharruar” nga uria/ Kjo eshte DIETA qe do ju rrezoje 4 Kg ne 1 jave, ruajeni

Published

on

Jo te gjitha dietat funksionojne qe ne te humbasim peshen qe deshirojme. Por kjo do te thote se ne nje regjim ushqimor hipokalorik supozohet te merrni me pak kalori se sa jeni mesuar me vaktet e zakonshme..

Duke ju bere qe te humbisni peshe shpejte qellimi kryesor i kesaj diete eshte diete eshte zgjimi i metabolizmit duke pershpejtuar aktivitetin e tij

Se si te humbisni 4 kg ne 7 dite do ta shohim tani. Por cfare duhet te hani qe te humbisni 4 kg ne jave?

Dieta nis me nje kavanoz kos te bardhe , nje frut dhe me nje mengjes qe ka si baze çajin jeshil i cili riaktivizon metabolizmin tuaj.

Ne dreke ideale do te ishte peshku i gatuar pa yndyre por alternativa e tij eshte gjoks pule ose gjeldeti te gatuar ne skare. Ky vakt duhet patjeter te kete si pjate shoqeruese sallaten.

Ne darke nje sup me perime miks ose bishtajore siç jane qiqrat, thjerrezat, bizelet ose fasulet do te ishte zgjedhja me e mire. Mund te shoqerohet me nje fete buke integrale.

Ne vaktet e ndermjetem konsumoni cajra bimore per te lehtesuar kullimin e lengjeve, per te qetesuar urine dhe per te reduktuar fryrjen e barkut.
Konsumoni fruta te stines pasi ato ju furnizojne me vitamina, kripera minerale dhe fibra qe jane esenciale per funksionimin korrekt te zorreve.

Si te humbni 5 kg ne nje jave?
Menu tipike eshte kjo :

Nje shembull te menuse se dietes sprint qe te humbisni nga pasha brenda nje kohe te shkurter e gjeni me poshte:

Mengjes:
1-2 feta buke te thekura me marmalade ose nje frut te stines te shoqeruar me nje filxhan kafeje ose caji pa sheqer. Ne vend te bukes mund te konsumoni nje vaskete kos me 50 gram drithera.

Paradite:

Nje frut i fresket ose nje dore fruta te thata dhe mund te hani pak kos te bardhe

Dreka:

60 Oriz basmati ose pasta integrale me perime te stines te gatuara ne skare me vaj ulliri ekstra te virgjer.

Pasdite:
Nje kos pa yndyre , fruta te thata ose nje leng frutash te shtrydhura ose nje frut te stines.

Darka:

Peshk ne avull ose nje pule te pjekur ne skare qe i keni hequr lekuren. Si alternative nje veze te zier dhe djathe me pak yndyre te shoqeruar me perime te fresketa ose te gatuara dhe nje fete buke integrale.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport