Connect with us

Jete

Dhembe te bardhe dhe te shendetshem/ Kjo eshte receta BIO qe do ju shkelqejne dhembet (jo me sode)

Published

on

Endrra e te gjitheve eshte nje buzeqeshje shndritese. Ne ju japim disa ide per zbardhjen e dhembeve ne kushte shtepie,para se t’i drejtoheni dentistit qe shpesh mund te jete edhe e demshme..

Lekura e bananes

Per organizmin tone nje burim vlerash ushqimore jane bananet.Lekura e bananes mund te na sherbeje gjithashtu. Mund te ferkojme dhembet me to per 2 minuta,perpara se ta hedhim lekuren e saj ne plehra. Me pasten e zakonshmeme pas lajme dhembet.Rezultatet e para jane te dukshme por ky veprim duhet perseritur 2-3 here ne jave.

Mineralet si potasiumi, magnezi dhe mangani, te cilat gjenden me shumice tek ky frut arrijne rezultatin qe dhembet te zbardhen.

Luleshtrydhe

Vendosim mbi dhembe per 2-3 minuta disa luleshtrydhe te shtypura. Pas kesaj, i shpelajme dhembet me uje ose i lajme me furçe. Luleshtrydhet ne kete moment veprojne ne dy menyra: me ane te fibrave qe veprojne si pastrues dhe largojne bakteret qe gjenden ne goje si dhe me ane te nje enzime qe njihet si acidi malik, i cili eshte perberesi kryesor i shumices se zbardhuesve te dhembeve.

Lekure dhe leng limoni

Ne limon acidi i cili gjendet ne nivel te larte vepron si zbardhues.

Per te arritur kete rezultat jane vetem keto menyra:

-te lyeni dhembet me lengun e perzier me uje (ne masa te barabarta).

-ose do te mjaftonte te ferkoni dhembet me lekuren. Qe zmalti juaj mos te demtohet rekomandahet qe kjo metode te mos perdoret me shume se dy here ne jave.

Karotat

Karotat veprojne si pastrues per dhembet kur konsumohen te fresketa dhe te pagatuara. Ato i bejne dhembet me te bardhe dhe vrasin bakteret e gojes.

Do te keni mishra me te shendetshem dhe me pak baktere qe shkaktojne eren e keqe, per shkak te permbajtjes se larte te vitamines C ne karrot.

Rregullat per te “shpetuar” buzeqeshjen

“Vetem nese ndjekim shtate hapa te thjeshte,mbrojtja e shendetit te dhembeve dhe gojes mund te arrihet lehte”.
Per te pasur nje buzeqeshje vezulluese nje stomatolog ka veçuar shtate rregulla.

Ja cilat jane:

1) Kur te lani dhembet mos e mbuloni te gjithe siperfaqen e furçes dhe perdorni paste me fluor.

2) Lajini dhembet shume ngadale dhe me kujdes. Do ju duhen minimumi 2 minuta ne dite per te pastruar gojen. Idealja eshte te ferkoni mire edhe ndarjet midis dhembeve.

3)Nuk duhet te jete shume i ashper por duhet te perdorni fill interdental

4) Pllakezat bakteriale akumulohen mes dhembeve dhe rreziqet per gojen shtohen ndaj kurre mos e lini pas dore larjen e dhembeve ne darke

5) Beni kontroll te stomatologu me nje pastrim me profesional te pakten nje here ne vit.

6) Gjate shtatezanise kushtojini rendesi te veçante gojes dhe dhembeve.

7) Qe kur jeni te vegjel duhet te kujdesuni per higjienen e gojes.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport