Connect with us

Lajme

Dhembe te bardhe dhe te shendetshem/ Kjo eshte receta BIO qe do ju shkelqejne dhembet (jo me sode)

Published

on

Secili nga ne deshiron te kete nje buzeqeshje te bukur dhe dhembe te bardhe. Per shume njerez, dhembet e verdhe jane nje problem i vertete. Shpeshhere permes produkteve te ndryshme zbardhja e dhembeve eshte nje gje e kushtueshme dhe kjo mund t’ju pengoje per te realizuar endrren tuaj per dhembe te bardhe.

Por ne kete artikull do te lexoni disa menyra shume te thjeshta dhe shume me pak te kushtueshme per zbardhjen e dhembeve.

Ja cilat jane disa nga menyrat natyrale :

Zbardhja e dhembeve me banane

Lekura e bananeve ndihmon ne heqjen e njollave ne dhembe dhe kjo per shkak se ajo permban magnez,acid dhe potassium. Merrni nje pjese te levores se brendshme te bananes dhe filloni te ferkoni dhembet tuaj per 2 minuta. Sigurohuni qe te keni ferkuar cdo dhembe me materialin qe gjendet ne levore, pasi mineralet do te absorbohen ne dhembe dhe do te filloje zbardhja e tyre.

Zbardhja e dhembeve me shafran indie

Nje nder blogeret me te njohura ka sjelle nje metode vertete fantastike per te zbardhur dhembet. Mjafton te kombinoi nje luge vaj kokosi me pak shafran indie. Perzieni te dy perberesit, ferkoni dhembet me ane te nje furce dhembesh me masen e perftuar per 5 minuta. Brenda pak javesh do te vereni ndryshimin dhe dhembet tuaj do te zbardhem.

Zbardhja e dhembeve me vaj kokosi

Nese shpelani gojen me nje luge gjelle vaj kokosi ju do te nxirrni dhe do te elminoni bakteret e demshme qe ju shkaktojne eren e keqe dhe ju prishin dhembet. Gjithashtu vaj i koksit ju ndihmon te zbardhni dhe te keni dhembe te shendetshem. Vaj i kokosit ka fuqi antimikrobiale. Vendosni 2-3 pika vaj koksi tek brusha e dhembeve ose thjeshte shpelani gojen me te.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport