Connect with us

Lajme

Dhembe te bardhe si porcelani/ Kjo eshte receta BIO qe do ju zbardhe dhembet (jo me sode)

Published

on

Dhembet e bardhe dhe te shndritshem jane endrra e te gjitheve. Problem i perbashket per shume njerez kohet e fundit jane dhembet e verdhe. Zbardhja e dhembeve tek dentisti apo dhe permes produkteve te ndryshme eshte e kushtueshme..

Kjo eshte nje nder arsyet e cila mund t’ju pengoje per realizimin e deshires qe te keni dhembe te bardhe dhe te shendetshem.

Por ketij problemi i ka ardhur fundi sepse ekzistojne menyra te ndryshme shume te thjeshte per zbardhjen e dhembeve. Ju do te gezoheni dhe befasoheni nga rezultati shume efektiv i ketyre menyrave shume natyrale dhe te thjeshta qe do te lexoni me poshte:

Perberesit: Banane

Lekurat e bananeve permbajne potassium, magnez dhe acid qe ndihmojne ne heqjen e njollave ne dhembe. Ne pastrimin e smaltit te dhembeve ,fibrat e saj do te ndihmojne ne menyre te ngjashme.

Ne fillim hapni bananen nga poshte deri lart dhe merrni nje pjese te pjeses se brendshme te levores.

Filloni ta ferkoni ate ne dhembet tuaj per dy minuta dhe sigurohuni qe keni ferkuar cdo dhembe me levoren e bananes.Mineralet qe gjenden ne levoren e bananes do te absorbohen ne dhembe dhe kesisoj do te filloje zbardhja e dhembeve.

Zbardhja e dhembeve me shafran indie

Qe ne te dukemi me bukur ,blogeret e bukurise na tregojne plot e perplot sekrete e receta speciale. Blogerja Farah Dhukai sjell nje metod vertete fantastike me vetem dy perberes.

Kombinon nje luge me vaj kokosi, me pak shafran indie, nje erez antike mjekesore, e cila ndihmon ne pastrimin e kariesit, qe shkakton ngjyrosjen. Blogerja i perzien perberesit derisa te krijohet nje paste dhe me nje furce dhembesh e ferkon ate ne dhembe per pese minuta. Me pas e shperlan dhe Farah tregon se rezultati i vertete do te duket brenda shume pak javeve perdorimi te kesaj perzierje.

Dhembe te bardhe me vaj kokosi

I njohur per “pastrim te thelle” vaji i kokosit nxjer jashte bakteret e demshme qe prishin dhembet tuaj dhe shkakotojne eren e keqe. Shperlani me nje luge gjelle vaj kokosi gojen ose vendsoni 2-3 pika tek brusha e dhembeve dhe gjithashtu ky vaj do mund t’ju ndihmoje t’i mbani dhembet shume te shendetshem dhe te bardhe. Vaj i kokosit ka fuqi antimikrobiale ndaj dhe rezultati per dhembet e bardhe eshte mjaft i dukshem pas perdorimit te tij.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport