Connect with us

Jete

Dhjami i barkut e paska 1 sekret/ Keto jane 7 gjerat qe duhet te beni ti hiqni njehere e mire

Published

on

Te gjitha deshirojme te kemi nje bark te rrafshet dhe nje bel te holle. Jo vetem qe dukemi bukur me xhinse por njerezit qe kane sasi te madhe dhjami qe mbeshtjell organet kane me shume rre zik nga semundjet e zemres dhe diabeti i tipit 2, veçanerisht kur perimetri i mesit te grate i kalon 90 cm.

Kunder dhjamit te barkut nuk ka ndonje formule magjike. Kerkimet e ndryshme kane treguar se duhet te konsumojme ushqime qe lu ftojne dhjamin e barkut.

Ne kete artikull do te lexoni ushqimet te cilat ndihmojne ne eleminimin e dhjamit abdominal dhe ja cilat jane ato:

1.Kefiri

Probiotiket, bakteret e shendetshme qe banojne ne zorret e tua ndodhen tek ky qumesht i fermetuar si kos. Kefiri ka ndihmuar ne zvogelimin e perimetrit te mesit dhe humbjen e peshes me shume sesa pija e vendosur per kontrollin e eksperimentit nga studiuesit gjate nje studimi.

Pjesemarresit e nje eksperimenti te publikuar ne Revisten Britanike te Ushqyerjes konsumuan qumesht te fermetuar qe permbante probiotike. Per 12 jave konsumim ate shfaqen nje perimeter me te vogel te mesit dhe vitheve dhe nje indeks me te ulet te mases trupore.

Infamacioni ne aparatin e tretjes eshte nje faktor qe ndikon ne grumbullimin e dhajmit abdominal por probiotiket mund te mbrojne nga kjo gje. Shmangni kefir-et e aromatizuara qe kane sheqerna te shtuara dhe embelsoi me mire duke e hedhur ne nje smoothie frutash pasi kefiti ka shije shume te forte.

2.Çaji i gjelber

Caj i gjelber eshte nje pije shume e mire per bark te rrafshet dhe permban catechin-a, perberes antioksidante bimore qe kane veti kunder obezitetit. Per te pershpejtuar metabolizmin ndihmon edhe kafeine qe permban kjo pije. Caji reduktoi sasine e ketij lloji te rre zikshem dhjami pas 12 javesh ne nje studim ne vitin 2012 te kinezet e rritur. Caji i gjelber nuk permban kalori nese nuk i shton sheqer.

3.Vezet

Per te qendruar e padhjamosur sasia e duhur e proteinave ne dieten tende eshte esenciale. Rrisin metabolizmin , ndihmojne per t’u ngopur gjate vakteve, ndihmojne ne zmadhimin e muskujve dhe rritja e indit muskulor rrit dhe metabolizimin me shume.

Kane me pak dhjame abdominal njerezit qe konsumojne ushqime qe ofrojne afersisht 10 grame aminoacide esenciale(veze,qumesht, mish pa dhjame) dhe qe hane rregullisht “burime cilesore proteinash”.

Menyra me e mire per te djegur dhjamin eshte te stervitesh rregullisht dhe t’i shperndash keto burime proteinash gjate gjithe dites, jo vetem ne nje vakt.

4.Angjinaret

Nje nga me te njohurat e shume vlerave qe permbajne angjinaret eshte sasia e larte e fibrave. Ne nje angjinare te mesme te gatuar ti merr 7 grame fibra dhe eshte me shume se ¼ e sasise qe nje grua gjate dites ka nevoje. Sa me shume fibra ha, aq me pak mundesi ke te vesh bark dhe perime te tjera te pasura me fibra jane lakrat, bizelet, thjerrezat, bishtajat.

5.Avokadot

Je me fat nese i perdore sepse avokatet ndihmojne ne zvogelimin e shifrave te presionit ne g jak , sheqerit ne gj ak , shifrave te perimetrit te mesit te shoqeruara me sindroma metabolike, nje grumbull faktoresh risku qe rrisin mundesite per semundje zemre, a tak dhe diabet.
Permiresojne nivelin e yndyrnave ne g jak dhe presionin e gj akut sepse permbajne yndyrna te shendetshme(magnezin dhe phytosterol-in). Gjithashtu avokadot ulin ne gjysme shanset per sindromen metabolike sipas nje studimi te realizuar ne 2013.

6.Kikiriket

Ndikimin e ushqimit ne nivelin e glukozes shume bishtajore e kane te ulet indeksin glicemik qe mat.Duke ndihmuar per ta mbajtur glukozen ne nje nivel te balancuar, kikiriket renditen nder ushqimet me ngarkese me te ulet glicemike.

Burrat dhe grate mbi peshe, qe ndoqen nje diete me ushqime me ngarkese glicemike te ulet per 8 jave, paten 11 per qind me pak dhjame rreth organeve sesa ata me nje diete te kundert sipas nje studim te Universitetit te Alabama-s ne Birmingham.

Ushqimet me NG te ulet nxisin me pak çlirimin e insulines dhe si pasoje grumbullimin me pak te yndyres.

7.Qiqrat

Qiqrat jane nje ushqim me ngarkese te ulet glicemike qe japin nje sasi te
mire fibrash (5 grame) , proteinash (5 grame) , vetem 105 kalori per gjysme filxhani dhe menyra se si I hani te pjekura, te grira ne hummus nuk ka rendesi.

Qiqrat ndihmojne per ta mbajtur nivelin e sheqerit ne g jak te qendrueshem, te mbajne te ngopur dhe te kenaqur nga ushqimi me gjate.

Njerezit qe hane qiqra kane 53% me pak mundesi per te qene obeze dhe per te ulur sasine e kripes qe te fryn barkun i blini nga ato me pak ose pa kripe te shtuar.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport