Connect with us

Lajme

Dieta 3 javore qe ju heq 7 KG dhjam/ Ja gjera qe duhet te hani qe te rrezoni peshe pa sh arruar nga uria

Published

on

Si parim te saj kryesor, dieta me limon ka renien ne peshe nepermjet vetive te limonit per shkrirjen e dhjamit. Limoni eshte i njohur per stabilizimin e nivelit te yndyrave ne gj ak, eleminimin e indeve dhjamore dhe rritjes se metabolizmit te organizmit. Gjithashtu ai eshte shume efikas kunder fryrjeve te barkut..

Per shkak se eshte mjaft e pasur me vitamin, proteina dhe minerale e kryesisht vitamina C,B,P, hekur, baker,kalium kjo diete eshte e shendetshme dhe e ekuilibruar.

Dieta me limon fillon me konsumimin e nje gote uje me limon te cilin duhet ta konsumoni esell ne mengjes. Uji me limon ka veti shume te fuqishme per largimin e toksinave dhe per shkrirjen e yndyrnave.

Cdo mbremje duhet te mbushni nje kane me uje dhe me pas ne te vendosni 2 kokrra limon te prera ne feta te holla.Pas cdo jave qe kalon i shtohen edhe 2 kokrra te tjera limoni (duke e çuar ne 6 kokrra limon javen e fundit ne nje kane me uje).

1-2 ore perpara ushqimit rekomandohet pirja e nje gote me kete perberje. Keshillohet qe tretesira te vaket perpara pirjes per efekte me te medha ne shkrirjen e yndyrnave.

Dita e Pare

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: 1 tas i vogel me oriz e shoqeruar me 1 fete djath te bardhe dhe sallate me fruta dhe perime mikse me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta molle dhe limoni.

Darka: Spinaq i zier me leng limoni, 2 veze te ziera dhe 1 fete buke (e zeze ose integrale).

Dita e Dyte

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Peshk me limon e shoqeruar me brokoli te zier dhe te regjur ne leng limoni.

Zemra: Kos me feta banane dhe limoni.

Darka: Fileto pule me perime te zgares me leng limoni.

Dita e Trete

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Spageti me djathe, e shoqeruar me sallate me fruta dhe perime mikse me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe pjeshke.

Darka: Rizoto me fruta deti e pergatitur me feta limoni.

Dita e Katert

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Fileto pule, e shoqeruar me sallate greke me leng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe kivi.

Darka: Peshk i shoqeruar me 2 kokrra patate te ziera dhe sallate me domate dhe limon.

Dita e Peste

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe fruta te thata.

Darka: 2 feta djathe i bardhe (me pak yndyre), e shoqeruar me sallate me perime mikse te ziera dhe te pergatitura me leng limoni dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Dita e Gjashte

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Proshute me sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe rrush.

Darka: 1 veze me sallate jeshile me limon dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Dita e Shtate

Mengjesi: 1 gote uje me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tershera).

Zemra: Nje frut sipas deshires.

Dreka: Peshk me sallate mikse me limon dhe 2 feta me buke te zeze ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe nje luge gjelle mjalte.

Darka: Fileto pule e shoqeruar me sallate jeshile me limon dhe 1 fete buke te zeze ose integrale.

Ne 2 javet ne vazhdim do te zbatoni recepturen e javes se pare. Per mberritjen e peshes ideale keshillohet qe kjo diete mund te ndiqet cdo 2 muaj .

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport