Connect with us

Lajme

Do ndaloni procesin e plakjes/ Ky është vaji qe do të “fshijë” si me magjji 10 vite nga fytyra juaj

Published

on

Ndërsa plakemi, lëkura fillon të humbë elasticitetin dhe rrudhet. Edhe pse shumica e rrudhave fillojnë të shfaqen midis moshës 35 dhe 50 vjeç, nuk është kurrë herët dhe as vonë për të filluar një rutinë për lëkurën, e cila mund të ndihmojë në luftën kundër tyre.

Këtu do të gjeni një listë me 6 vajra natyrorë që mund t’ju ndihmojnë të luftoni rrudhat dhe ta mbani lëkurën të qetë dhe të butë për vitet e ardhshme..

1. Vaj avokadoje

Vaji i avokados është i pasur me acide yndyrore, yndyrna omega dhe vitaminë A, të cilat janë të gjitha ushqyese për lëkurën. Jo vetëm që është një hidratues i shkëlqyeshëm, por vaji i avokados përmban minerale dhe antioksidantë që mbrojnë fytyrën nga rrezet ultravjollcë të diellit, që është një nga shkaqet kryesore të rrudhave.

Për të përdorur vaj avokado, kombinoni:

2 lugë vaj avokado

3-4 pika vaj esencial livandoje

Vendosini në një kavanoz. Shkundni butësisht përmbajtjen për t’i përzier përpara se t’i aplikoni në fytyrë.

2. Vaj limoni

Vaji i limonit përdoret për trajtimin e akneve. Është gjithashtu një vaj që përdoret në shumë produkte kundër plakjes për shkak të vetive të larta antioksiduese dhe antimikrobike. Për shkak se është një vaj shumë i përqendruar, vajrat thelbësorë të limonit duhet së pari të hollohen në një vaj bartës siç është rrushi, kokosi ose vaji i ullirit. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se vajrat e agrumeve reagojnë ashpër në lëkurën tuaj kur ekspozoheni në diell, kështu që është më mirë t’i përdorni ato gjatë natës.

Në një shishe 50 ml, përzieni:

50 ml vaj bartës (ne rekomandojmë vaj ulliri ekstra të virgjër)

3-5 pika vaj limoni

Shkundni butësisht shishen përpara se të përdorni përmbajtjen e saj në lëkurën tuaj. Për rezultate më të mira, përdoreni atë vetëm gjatë natës.

3. Vaj livandoje

Era e livandos nxit relaksim total dhe i njëjti efekt shihet edhe tek rrudhat. Me nivele të larta të antioksidantëve, vetive antimikrobike dhe antibakteriale, vaji esencial i livandos bën mrekulli për puçrrat dhe rrudhat.

Në një kavanoz ose tas të vogël, kombinoni:

Disa pika vaji esencial të livandos së pastër

Vaj ekstra të virgjër kokosi (ose ndonjë vaj tjetër që preferoni)

Përziejini ose shkundini butësisht.

4. Vaj rrushi

Vaji i rrushit bëhet nga farat e rrushit të shtypur, zakonisht një nënprodukt i verërave. Farërat janë të pasura me vitamina E dhe yndyrna të pangopura, duke e bërë atë një vaj ushqyes për lëkurën tuaj.

Ju mund ta aplikoni vajin e rrushit direkt në lëkurën tuaj dhe masazhojeni derisa të përthithet.

5. Vaj i farës së karrotës

Vaji i farës së karrotës është një vaj esencial i marrë nga farat e karrotës. Vaji është i pasur me veti anti-inflamatore dhe antimikrobike dhe është zbuluar se ka edhe veti anti-plakje. Me nivele të larta të antioksidantëve, vaji gjithashtu hidraton dhe përtërin lëkurën. Ashtu si vajrat e tjerë esencialë, vaji i farës së karrotës duhet së pari të hollohet në një vaj bazik përpara se ta fërkoni në lëkurë.

Për të përdorur vajin e karotës, kombinoni:

2 lugë çaji vaj bajameje ose avokadoje

2 pika vaji të farës së karrotës

Përdorni gishtat ose pambuk për të aplikuar vajin në lëkurën tuaj.

6. Vaj ulliri

Ullinjtë janë të pasura me vitamina hidratues dhe antioksidantë.

Thjesht lagni një copë pambuku në:

Vaj ulliri ekstra të virgjër

Disa pika lëng të freskët limoni (opsionale)

Vendoseni pambukun mbi fytyrë para se të flini.

Është e rëndësishme të theksohet që lëkura e secilit person reagon ndryshe ndaj secilit vaj, kështu që është më mirë të bëni një provë para se të aplikoni vajin në ndonjë pjesë të lëkurës tuaj.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport