Connect with us

Jete

Doni te hiqni dhjamin e barkut njehere e mire?/ Lori Hoxha ju tregon falas dietën që përdorin VIP-at

Published

on

Nje nga vajzat me ndikim ne vendin tone eshte Lori Hoxha..

Lori eshte trashegimtarja e Top dhe eshte kthyer ne nje model per vajzat e reja. Ajo i tregon se si mund te kurojne imazhin e tyre dhe të inspirohen me tendencat më të fundit të modës.

Lori Hoxha ne disa postime ne Insta Story tregon se eshte duke mbajtur nje diete qe e mbajne VIP-at.

Pas publikimisht te nje fotoje tjeter ajo tregon dieten e cila quhet “Keto”. Ne kete diet mund te hash ushqim vetem tete ore ne dite dhe pjesen tjeter nuk duhet te hash asgje. Gjithashtu kjo diet nuk të lejon të hash karbohidrate.

Çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të hani gjatë dietës KETO?

Mos hani:

-Drithëra – grurë, misër, oriz, bukë etj.
-Sheqer – mjaltë, sheqer etj;

-Fruta – molla, banana, portokaj etj;

-Perime – Patate etj;

Hani:

Mish – peshk, mish lope, mish qengji, vezë etj.

Të gjelbrat – spinaqi, kale, etj.

Perimet tokësore – brokoli, lulelakër, etj.

Bulmet- djathra të forta, krem me yndyrë të lartë, gjalpë etj.

Arra dhe fara – macadamia, arra, farat e lulediellit, etj.

Avokado dhe manaferrat.

Ëmbëlsuesit- stevia, erythritol, fruta dhe ëmbëlsues të tjerë të ulët në karbohidrate.
Yndyrna të tjera – vaj kokosit, vaj ulliri etj.

Duhet ta keni parasysh që dieta KETO është e lartë në yndyrë, mesatare në proteina he shumë e ulët në përdorimin e karbohidrateve.

70% yndyrna, 25% proteina dhe 5% karbohidrate.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport