Connect with us

Lajme

Femrat me klas nuk i bejne asnjehere/ Keto jane 6 rregulla te sjelljes qe nuk duhet ti shkelni

Published

on

Me kalimin e kohes rregullat etike qe grate duhet te ndjekin kane ndryshuar.

Ne shoqerine moderne ka rregulla te reja dhe me poshte keni disa prej tyre qe te dukeni gjithmone si zonja te verteta::

Mos e shtrini shpinen ne karrige

Eshte shume e rendesishme qe te lini pak hapesire mes karriges dhe shpines nese uleni ne karrige. Mos shtini shpinen ne te por mbani nje qendrim te rregullt.

Mos kini frike te beni pune fizike

Ajo cfare nje zonje e vertete nuk duhet te shmange kurre eshte puna fizike. Dukeshat kane bere shume pune vullnetare ne spitale ne kohe lufte.Ju mund te beni disa pune vullnetare edhe tani ne kohet moderne e nese jo ne ne spitale por ne kopsht po.

Ndiqni rregullat e makijazhit

Nuk jane nje kombinim per zonjat e vertata hija e erret e syve dhe buzekuqi i kuq. Keto produket bukurie duhet te aplikohen veç e veç.

Respektoni veten tuaj

Ju nuk mund te dilni para miqve te paftuar ne shtepi me veshjen qe jeni. Truku i zonjave britanike eshte : nje pallto ,nje pale kepce dhe nje cader. Ajo i vishte dhe i priste njerezit qe troksnin ne dere papritur.
Nese i pelqenin te ftuarit, thoshte: “Ah sa me fat, sepse sapo u ktheva nga jashte”, por nese nuk i pelqenin, thoshte: “Sa keq, se tani po dal nga shtepia dhe s’mund t’ju pres”.

Mos lini celularin ne tavoline

Nese eshte ne nje vend publik nje zonje e vertete nuk mund te lere
telefonin e saj ne tavoline. Ju nuk mund te tregoheni e vemendshme ne bisede duke qene se mund t’ju vijne shume mesazhe. Kjo gje tregon mungese respekti ndaj personit qe keni perballe.

Mos i mbani duart ne bel

Zgjedhje e nje zonje nuk duhet te jete kurre mbajtja e duarve ne bel. Kjo gje nuk korrospondon me rregullat e miresjelljes dhe pse mund ta beni edhe pa vetedije. Zgjidhja me e mire eshte t’i mbani duart para.

Mos e ktheni koken nese nje person nuk ju therret ne emrin tuaj

Nese pas shpines se saj degjon nje “Hej” nje zonje e vertete nuk do ta kthente kurre koken. Kur nje i huaj do t’ju flase kjo thirrje vulgare eshte nje nga format joshese. Kur ata ju thone “me falni” vetem atehere mund te pergjigjeni.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport