Connect with us

Jete

Femrat me klas nuk i bejne asnjehere/ Keto jane 9 rregullat e sjelljes qe grate me finese nuk i thyejne

Published

on

Kohë pas kohe, të gjithë shkojmë në restorante ku supozohet se duhet të tregojmë sjelljen tonë të mirë në tryezë.

Normat e sjelljes si mos mbajtja e bërrylave në tavolinë, mbajtja e një thike në dorën tuaj të djathtë dhe të mos flasim me gojën plot janë të njohura. Por ka shumë më shumë rregulla nga sa mund të mendoni dhe mosnjohja e tyre mund të dëmtojë reputacionin tuaj.

Ne vendosëm të plotësonim boshllëqet dhe gjetëm 13 rregulla të mirësjelljes së tryezës për të cilat shumë prej nesh as nuk e kishin idenë.

Mund të hani mish pule me duar.

Rregullat e mirësjelljes thonë që ne duhet të hamë edhe zogun me takëm nëse jemi në një mjedis zyrtar. Sidoqoftë, disa përjashtime mund të zbatohen edhe këtu: disa vende hotelierike ofrojnë një tas për gishta. Kjo do të thotë që ushqimi mund të merret me duar dhe më vonë të lahen në tasin e gishtave që ka ujë me limon.

Shmangni lënien e njollave të të kuqit të buzëve në peceta.

Si rregull i përgjithshëm, pecetat vendosen në prehër dhe ato mund të përdoren për të fshirë gojën gjatë ngrënies. Nuk rekomandohet ta bëni këtë nëse ka buzëkuq në buzët tuaja, sepse një pecetë e ngjyrosur me buzëkuq është një tregues i sjelljeve të pahijshme.

Provoni të përdorni peceta duarsh. Nëse nuk ka pëlhura në tryezën tuaj, kërkojini kamerierit të sjellë ca.

Sigurohuni gjithashtu që të mos lini njolla të kuqi buzësh në enë qelq

Mos i merrni të mirëqena njollat e buzëkuqit në enët e qelqit – kjo në fakt është një shkelje e vrazhdë e mirësjelljes në tryezën e ngrënies. Nëse keni frikë se buzëkuqi mund të lërë gjurmë në gotën tuaj të pijes, fshijini buzët me një pecetë përpara se të filloni të pini.

Ju duhet një lugë për të ngrënë makarona.

Makaronat duhet të hahen me një pirun në dorën e djathtë dhe një lugë në të majtën. Ju duhet t’i merrni makaronat me pirun dhe pastaj t’i vendosni në lugë dhe t’i rrotulloni. Pas kësaj, mund ta sillni pirunin në gojën tuaj dhe të përdorni lugën për të mbajtur makaronat që varen nga piruni.

Mos u thoni “ju bëftë mirë” të tjerëv

Kjo shprehje na erdhi nga gjuha franceze dhe fjalë për fjalë do të thotë një dëshirë për të mbushur barkun. Kjo është arsyeja pse frazat si: “Je e lirë t’i shërbesh vetes!” ose “Shpresoj t’ju shijojë! mund të jetë më e këndshme.

Mishi nuk duhet të pritet gjithmonë me thikë.

Ju nuk keni gjithmonë nevojë të përdorni një thikë për të prerë mishin dhe ndonjëherë duke bërë këtë mund të flasë për faktin se ju nuk e dini sjelljen. Kështu, gatimet me mish të copëtuar ose të bluar si qofte, ose fileto viçi mund të priten me buzë të një piruni.

Menuja duhet të prekë tabelën.

Ndërsa jeni duke zgjedhur se çfarë të porosisni, sigurohuni që të shikoni mënyrën se si po e mbani menunë. Ajo ose duhet të shtrihet në tavolinë ose ta prekni atë të paktën në njërën kopertinë. Konsiderohet sjellje e keqe të zhvendosësh menunë nga tavolina.

Farat nuk duhet të nxirren nga goja me duar.

Kjo mund të bëhet vetëm në rastet kur e vendosni ushqimin në gojë me duar. Nëse jeni duke ngrënë me një pirun, edhe farat duhet të vendosen në pirun.

Mos e prisni të gjithë mishin tuaj menjëherë.

Rregullat thonë që ju duhet të prisni një copë mish dhe ta vendosni në gojë menjëherë. Është konsideruar e gabuar të pritet i gjithë mishi në të njëjtën kohë sepse ftohet shpejt dhe humbet shijen e tij.

Ju nuk duhet ta kafshoni bukën.

Ju nuk duhet të kafshoni copa nga një fetë bukë. Për më tepër, nuk duhet ta prisni as me thikë. Sipas rregullave, duhet të thyeni një copë të vogël bukë me dorën tuaj të djathtë dhe ta vendosni të gjithë copën në gojë.

Canapés nuk hahen gjithmonë me duar.

Nëse canapés shërbehet si një meze e lehtë në një koktej ose festë, ato hahen me duar. Por nëse jeni ulur në një tryezë të caktuar dhe canapés ofrohen si pjata e parë së bashku me drekën ose darkën, duhet t’i hani me takëm.

Domatet qershi duhet të hahen të plota.

Nëse domatet qershi shërbehen si pjesë e një sallate ose një pjate tjetër, ato duhet të hahen me takëm. Në raste të tjera, domatet e qershisë hahen duke e futur tërë pjesën në gojë. Ndonjëherë këto domate mund të jenë shumë të mëdha për t’u futur në gojën tuaj – në këtë rast, ju mund të hani gjysmën e saj, por sigurohuni që t’i shponi lëkurën me një thikë paraprakisht. Përndryshe, mund të përfundoni duke spërkatur lëngun e kudo.

Lëngu i limonit duhet të shtrydhet në mënyrë korrekte.

Ushqimet e detit shërbehen gjithmonë me një copë limoni dhe pak njerëz fillojnë të hanë peshk, karkaleca deti, ose midhje pa i spërkatur më parë me lëng limoni. Sidoqoftë, duhet ta bëni atë me shumë kujdes në mënyrë që të mos spërkasni vizitorë të tjerë ose rroba tavoline. Sigurohuni që të vendosni copën e limonit poshtë, më poshtë se buza e pjatës, dhe ta mbuloni me pëllëmbën tuaj. Nëse është e nevojshme, mund të përdorni edhe një lugë për të mbrojtur partnerët tuaj të ngrënies.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport