Connect with us

Lajme

Flasin studiuesit/ Ja sa here ne jave kryejne marrdhenie ciftet qe kane 1 jete te lumtur

Published

on

Hulumtimet e fundit, të publikuara në një revistë shkencore Psikologjia Sociale dhe Shkenca e Personalitetit, kanë treguar se çiftet më të lumtura nuk bëjnë dashuri aq shpesh, sigurisht jo çdo ditë..

Çiftet më të lumtura kanë marrëdhënie se ksuale një herë në javë, e cila është në kundërshtim me besimin popullor se sa më shumë më mirë.

A dëshironi të dini përse është kështu?

Hulumtimet e fundit, të publikuara në një revistë shkencore Psikologjia Sociale dhe Shkenca e Personalitetit, kanë treguar se çiftet më të lumtura nuk bëjnë dashuri aq shpesh, sigurisht jo çdo ditë.

Çiftet më të lumtura kanë marrëdhënie se ksuale një herë në javë, e cila është në kundërshtim me besimin popullor se sa më shumë më mirë.

A dëshironi të dini përse është kështu?

Mosha luan një rol të caktuar kur bëhet fjalë se sa shpesh bëjnë çiftet dashuri

Në studim, hulumtuesit kanë intervistuar 30,000 njerëz në një rang moshe prej 40 vjetësh. Ata zbuluan që më shumë s eks nuk do të thotë më shumë kënaqësi dhe lumturi, dhe se marrëdhëniet javore intime mund të jenë më shumë se të mjaftueshme. Nga ana tjetër, ata gjithashtu vërtetuar se ata që kanë marrëdhënie se ksuale më shpesh se një herë në javë janë më pak të kënaqur.

Një studim tjetër i pavarur nga Instituti Kinsey ka treguar se numri mesatar i marrëdhënieve se ksuale të çifteve varet kryesisht nga mosha e tyre. Studiuesit zbuluan se çiftet e reja, 18-29 vjeç, kryejnë mardhënie më shpesh; mesatarja është 112 marrëdhënie në vit, që përkthehet në 2 herë në javë. Kjo është e shkëlqyer!

Kur çiftët shkojnë 30, numri ulet në 86 marrëdhënie në vit ose 1.6 në javë, dhe pas 40 mesatarja është vetëm 69 marrëdhënie në vit. Kjo natyrisht është e kuptueshme – sa më të vjetër ti marrim çiftet, aq më shumë detyrime dhe përgjegjësi kanë. Përveç kësaj, mosha sjell edhe gjëra të tilla si artriti, lodhja, fëmijët që vjedhin energjinë tonë – dhe e gjithë kjo është e mjaftueshme për mungesën e paaftësisë se ksuale.

“Disa njerëz duan të bëjnë se ks çdo ditë dhe e bëjnë. Të tjerët kanë përparësi të ndryshme dhe se ksi nuk është në krye të listës për ta, “thotë Mary Andres, këshilltar i çiftit dhe profesor nga Universiteti i Kalifornisë së Jugut.

Rregulli i vetëm është që nuk ka rregulla

Pavarësisht nga të gjitha faktet, është e rëndësishme të kihet parasysh se sasia “e përsosur” e se ksit, e nevojshme për një marrëdhënie të lumtur dhe të mirë, thjesht nuk ekziston. Secili çift ka “normën” e vet, prandaj mos e krahasoni jetën tuaj s eksuale me një numër të standardizuar për të kuptuar nëse jeni duke pasur se ks të mjaftueshëm. Të vetmit njerëz që e dinë nëse jeni duke pasur marrëdhënie se ksuale të mjaftueshme jeni ju dhe partneri juaj.

Nëse keni pasur marrëdhënie sek suale të paktën 3 herë në javë, por tani ju merrni një “Jo sonte, i dashur” pothuajse çdo natë dhe jeta juaj se ksuale është reduktuar në 1 marrëdhënie në javë, diçka nuk është drejtë.

Dr. Logan Levkoff, se ksi, martesa dhe eksperti i familjes, dhe Dr. Sanam Hafeez, psikolog klinik nga Nju Jork, mendojnë se arsyet më të zakonshme për mungesën e një jete s eksuale janë stresi, vetëbesimi i ulët, çështjet e shëndetit kronik, telefonat e mençur dhe një marrëdhënie që po vdes.

Por në fund, të gjitha hidhen poshtë për ju të dy

Për fat të mirë të gjitha këto çështje nuk do të thotë që jeta juaj s eksuale është e destinuar të dështojë. Megjithatë, ajo do të marrë pak përpjekje shtesë.

“Qëndro i lidhur gjatë ditës. Dërgo një emocion me një puthje ose një shënim të shkurtër dashurie për të mbajtur kontakt, “thotë Hafeez. “Përveç kësaj, diçka e thjeshtë si një shëtitje pas darkës pa telefona, mund të inkurajojë llojin e duhur të kimisë mes jush.”

Por nëse vërtetoni se nuk jeni aspak i kënaqur me jetën tuaj sek suale, ka shumë mënyra, që mund t’ju ndihmojnë të
ktheni anën se ksuale të marrëdhënies tuaj në jetë.

Këtu është një listë e gjërave që mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemet tuaja…

Flini më shumë

Hulumtimet e fundit kanë treguar se edhe disa orë shtesë gjumi mund të kenë një ndikim të madh në se ksualitetin tuaj, ndërsa një studim tjetër ka treguar se gjumi më i gjatë ju bën të ndiheni më mirë për marrëdhënien tuaj – është e kuptueshme, pasi askush nuk është i lumtur, i gatshëm dhe në humor të mirë kur është i lodhur.

Tregojini asaj që e doni

Nëse e doni bashkëshorten tuaj, lejojeni ta di! Hulumtimet kanë treguar se 75% e grave që janë jashtëzakonisht të kënaqur me jetën e tyre se ksuale kanë deklaruar se partnerët gjithmonë u tregojnë se sa i duan me zë të lartë. Dhe nëse kujdeseni për nevojat e saj, duke u siguruar që ajo është gjithmonë e lumtur dhe e kënaqur, ajo me siguri do të kërkojë më shumë se ks.

Tani që e dini këtë, thjesht nxjerrni ato 2 fjalë magjike çdo herë kur gjërat bëhen të ndezura – por vetëm nëse ju keni parë njëri-tjetrin më shumë se vetëm disa javë. Nëse nuk është kështu, ndoshta nuk do të arrini rezultatet e dëshiruara.

Bëni dashuri sepse dëshironi, jo sepse mendoni se duhet

Nëse se ksi është vetëm diçka që duhet ta bëni, nuk mund të jetë I këndshëm.

Studiuesit nga Universiteti Cargnegie Mellon kryen një studim në të cilin ata u dhanë çifteve detyrë për të bërë më shumë dashuri. Ata zbuluan se kur njerëzit ndiejnë presionin për dashuri, bëhet e mërzitshme dhe nuk i pëlqen më.

Pra, kurrë mos prisni veten në çdo kohë sexy në dhomën e gjumit. Në vend të kësaj, krijoni atmosferën e duhur me qirinj dhe një masazh sexy – një masazh sensual ka një potencial të shkëlqyeshëm për t’u kthyer në dashuri.

Dhe pastaj vjen humor i duhur dhe ju bëheni të nxehtë, puthni partnerin tuaj dhe në këtë mënyrë, se ksi do të jetë super emocionues, pasi do të ndodhë në mënyrë spontane.

Ushtrime

Nëse udhëtimi juaj se ksual ka shkuar në një pushim, ne kemi zgjidhjen perfekte për ju: stërvitjen.

Hulumtimet kanë treguar se stërvitja e rregullt mund të rrisë epshin tuaj, pasi përmirëson rrjedhjen e gjakut në rajonin tuaj gjenital, duke rritur nivelet e testosteronit dhe duke liruar endorfine, të cilat sigurojnë shpërthime të rregullta lumturie. Dhe nëse jeni të lumtur, epshi juaj do të jetë i lumtur gjithashtu.

Provoni diçka të re

Një jetë se ksuale monotone mund të kthehet në diçka shumë më emocionuese me vetëm disa ndryshime të thjeshta.

Studiuesit kanë vërtetuar se çiftet që provojnë gjëra të reja dhe emocionuese në shtrat janë shumë më të lumtur sesa ata që rrinë në të njëjtën stinë. Pra, nëse dëshiron të jesh i lumtur, do të duhet të jesh pak i çoroditur.

Dhe kur themi perverse, natyrisht që nuk do të thotë që ju duhet të vishni një veshje lëkure dhe të kapni një kamxhik ose ta lidhni menjëherë partnerin tuaj. Sigurisht, edhe ju mund ta bëni këtë, por ndoshta do të ishte më mirë të filloni ngadalë. Për të nisur, provoni me disa lubrifikantë për ftohje ose ngrohje ose bëni dashuri në një vend jo të zakonshëm.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport