Connect with us

Lajme

Harrojeni piskatoren dhe dyllin/ 3 Menyra si te hiqni qimet dhe pushin e fytyres pa dhimbje

Published

on

Shume gra i kane problem qimet e fytyres. Depilimi shpesh shkakton infeksione,pucra dhe irritime. Me ane te ketyre maskave ju mund te shmangni te gjitha keto probleme. Ruajini keto receta qe ti keni gjithmone.

Maske me te bardhen e vezes

Me ndihmen e nje furce shperndani te bardhen e vezes dhe siper saj vendosni nje pecete te holle. Aplikojme serish siper pecetes te bardhen e vezes dhe vendosni serish nje pecete tjeter te holle. Presim derisa e bardha e vezes te ftohet dhe me pas fillojme te heqim me ngadale pecetat e thara. Ne kete menyre bashke me pecetat do te largohen edhe qimet.

Maska me sheqer dhe mjalte:

1 luge gjelle sheqer kaf ose te bardhe

1 luge gjelle mjalte

1 luge gjelle uje

1 tas qe duron nxehtesine

1 spatul

Merrni nje ene qe duron nxehtesine dhe vendosni te gjithe perberesit. Vendoseni enen ne nje ngrohese dhe perzieni perberesit per 30-35 sekonda. Ne momentin qe perzierja do te kthehet ne njyre kafe dhe do te flluskoje, largojeni nga nxehtesia. Prisni derisa perzierja te jete e ngrohte por jo e nxehte dhe me spatulen vendoseni ne zonen ku keni qime. Merrni nje cope shiriti dhe vendoseni siper dyllit dhe me pas terhiqeni me ngadale ne drejtim te kundert te rritjes se qimeve. Perseriteni kete proces derisa qimet te jene larguar nga fytyra.

Maska me shafran Indie

Per te eleminuar qimet e ftyres, shafrani i Indise mund te perdoret i vetem ose i kombinuar me perberes te tjere. Ai parandalon infeksionet e lekures dhe ka veti antibakteriale. Perzieni 2 luge caji shafran Indie me uje derisa te krijohet nje paste e holle. Aplikojeni perzierjen ne fytyre dhe lereni te qendroje per 10-15 minuta. Pas kesaj me ndihmen e nje cope te lagur fshijeni masken duke e levizur copen ne drejtim te kundert te rritjes se qimeve. Qimet do te largohen pergjithmone nese e perdorni rregullisht kete maske.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport