Connect with us

Jete

Hiqni 3 KG dhjam ne 1 jave/ Kjo eshte dieta e shendetshme qe shkrin dhjamin e barkut

Published

on

Kjo diete nepermjet vetive te limonit per shkrirjen e yndyrave ka si parim te saj renien ne peshe.Limoni eshte i njohur per eleminimin e indeve dhjamore, stabilizimin e nivelit të yndyrave në gjak është mjaft efikas kundër fryrjeve të barkut si dhe gjithashtu për stimulimin e procesit të tretjes dhe rritjes së metabolizmit të organizmit.

Dieta me limon eshte e pasur me proteina, vitamina dhe minerale, kryesisht vitamina C, B, P, bakër, kalcium, kalium, natrium, hekur dhe eshte një dietë e ekuilibruar dhe e shëndetshme.

Ne fillim kjo diet fillon me konsumin e një gote uji me limon çdo mëngjes esëll. Ashtu edhe për largimin e toksinave, uji me limon ka veti të fuqishme si për shkrirjen e yndyrave.

Cdo darkë mbushet një kanë me ujë dhe i vendosen në të 2 kokrra limon të prera në feta të holla një mënyrë më e thjeshtë përgatitje është edhe shtrydhja në një kanë me ujë e dy kokrrave limon.

Pas cdo jave qe kalon i shtohen edhe 2 kokrra të tjera limoni duke e çuar në 6 kokrra limon javën e fundit në një kanë me ujë.
Pirja e nje gote me kete perberje rekomandohet 1-2 ore perpara ushimit. Këshillohet që tretësira të vaket përpara pirjes për efekte më të mëdha në shkrirjen e yndyrave.

Dita e Parë

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet
tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: 1 tas i vogël me oriz e shoqëruar me 1 fetë djath të bardhë dhe sallatë me fruta dhe perime mikse me lëng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta molle dhe limoni.

Darka: Spinaq i zier me lëng limoni, 2 vezë të ziera dhe 1 fetë buke (e zezë ose integrale).

Dita e Dytë

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: Peshk me limon e shoqëruar me brokoli të zier dhe të regjur në lëng limoni.

Zemra: Kos me feta banane dhe limoni.

Darka: Fileto pule me perime të zgarës me lëng limoni.

Dita e Tretë

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: Spageti me djathë, e shoqëruar me sallatë me fruta dhe perime
mikse me lëng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe pjeshke.

Darka: Rizoto me fruta deti e përgatitur me feta limoni.

Dita e Katërt

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: Fileto pule, e shoqëruar me sallatë greke me lëng limoni dhe pak vaj ulliri.

Zemra: Kos me feta limoni dhe kivi.

Darka: Peshk i shoqëruar me 2 kokrra patate të ziera dhe sallatë me domate dhe limon.

Dita e Pestë

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: Sallatë mikse me limon dhe 2 feta me bukë të zezë ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe fruta të thata.

Darka: 2 feta djathë i bardhë (me pak yndyrë), e shoqëruar me sallatë me
perime mikse të ziera dhe të përgatitura me lëng limoni dhe 1 fetë buke
të zezë ose integrale.

Dita e Gjashtë

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: Proshutë me sallatë mikse me limon dhe 2 feta me bukë të zezë ose integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe rrush.

Darka: 1 vezë me sallatë jeshile me limon dhe 1 fetë buke të zezë ose integrale.

Dita e Shtatë

Mëngjesi: 1 gotë ujë me limon, 100 gr kos me kornfleksa (rekomandohet tërshëra).

Zemra: Një frut sipas dëshirës.

Dreka: Peshk me sallatë mikse me limon dhe 2 feta me bukë të zezë ose
integrale.

Zemra: Kos me feta limoni dhe një lugë gjelle mjaltë.

Darka: Fileto pule e shoqëruar me sallatë jeshile me limon dhe 1 fetë buke të zezë ose integrale.

Zbatohet receptura e javes se pare ne dy javet e tjera.

Deri në mbërritjen e peshës ideale, kjo dietë mund të ndiqet çdo 2 muaj.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport