Connect with us

Lajme

I bejne femrat te parezistueshme/ Keto jane 10 gjerat qe duhet te beni qe ti terhiqni meshkujt si me magnet

Published

on

Gjithkush që është endur ndonjëherë në botën e takimit e di se ka shumë rreziqe të fshehura. Të tërheqësh dikë që ju pëlqen gjithashtu mund të jetë sfiduese. Sidoqoftë, nëse e merrni flirtimin ashtu siç është në të vërtetë – gjithçka do të shkojë ndryshe.

Ekipi nga Psych2Go ju ofron 10 strategjitë më të mira të flirtimit që aktualisht funksionojnë.

Kontakti me sy

Kontakti i syve që zgjat më shumë se zakonisht mund të zbulojë shumë për tërheqjen reciproke. Mund të zgjasë rreth 4-5 sekonda, por do të përcjellë shumë më tepër se një shikim të shkurtër.

Ndërsa komunikon me një bashkëshort të ardhshëm, mund të gjeni dëshmi fiziologjike të interesit të tyre ndaj jush: bebe të zgjeruara të syve. Për të njëjtën arsye, ju mund të shikoni sytë e dikujt vetëm nëse doni t’u tregoni atyre se jeni të interesuar për to.

Veshja e kuqe

E kuqja e ndritshme është gjithmonë një mënyrë për të përçuar një mesazh, qoftë një luleshtrydhe e pjekur, një shenjë rrugore ose një varëse. Psikologu Adam Pazda sugjeron që ajo mund të ketë të bëjë me instinktet natyrore si ato të babunëve femra që ftojnë duke demonstruar njolla të kuqe në mollaqe e tyre për të sinjalizuar gatishmërinë e tyre për t’u çiftëzuar.

Me kolegët e tij nga Universiteti i Rochester, ai kreu një eksperiment duke u treguar burrave fotografi të grave të veshura me të kuqe dhe të bardhë. Shumë nga pjesëmarrësit menduan se zonjat me të kuqe do të ishin më të hapura ndaj romancës.

Rezultatet e një eksperimenti analog me gratë ishin të ngjashme: meshkujt me këmishë të kuqe dukeshin më të sigurt dhe tërheqës në sytë e tyre.

Humori

Profesor Geoffrey Miller, një psikolog nga Universiteti i New Mexico, është i sigurt se humori është një nga mënyrat kryesore për të na ndihmuar të vendosim nëse na pëlqen një person.

Aftësia për të bërë për të qeshur sugjeron të menduarit e shpejtë dhe kreativ, i cili gjithmonë vjen në dobi në të gjitha aspektet e jetës. Mos u habitni nëse një shaka e mprehtë ju ndihmon për të lënë një takim më shpejt se përpjekjet tradicionale për të fituar zemrën e dikujt.

Të bërit si të vështirë

Klasike por e vërtetë: hulumtimet tregojnë se ne e pëlqejmë një person më shumë kur nuk jemi të sigurt nëse na pëlqejnë dhe e kundërta ndodh kur ata e thonë drejtpërdrejt: “Më pëlqen”.

Individët ndryshojnë dhe nuk duhet të bëni si të vështirë në qoftë se ju tashmë e dini se ndjenjat tuaja janë reciproke.

Femra: buzëqeshni

Një buzëqeshje nuk është vetëm një shenjë e mirëdashësisë dhe një ndjenjë humori; ajo gjithashtu tregon se një grua mund të jetë një nënë e mirë dhe tregon shëndetin e saj të mirë.

Një studim nga Universiteti i British Columbia zbuloi se burrat tërhiqen nga gratë e qeshura shumë më tepër se nga ato krenaret. Sipas studiuesve, mund të jetë kështu sepse e qeshura është e lidhur me nxitjen dhe nënshtrimin e nënës.

Burrat: “Djem të prapë”

Një tjetër projekt hulumtimi nga Universiteti i British Columbia zbuloi se gratë i konsiderojnë burrat e qeshur si më pak tërheqës në krahasim me burrat krenarë, të mendueshëm. Kjo do të thotë që të veprosh si një “djalë i prapë” mund të të ndihmojë të fitosh një partnere, edhe nëse nuk je vërtet një “djalë i prapë”.

Pasqyrimi

55% e komunikimit tërheqës është përmes gjuhës së trupit.

Kemi arritur një nga teknikat më delikate dhe efektive të flirtimit: pasqyrimi i gjuhës së trupit. Njerëzit në mënyrë të nënkuptuar kopjojnë ata prej të cilëve janë të tërhequr. Nëse ju bëni si dikush, ata do të shohin se juve me të vërtetë ju interesojnë ndjenjat dhe mendimet e tyre përveç asaj që keni aftësi të mira komunikuese.

Pasqyrimi është gjithashtu një mënyrë e besueshme për të zbuluar nëse dikush është i interesuar për ju. Nëse vëreni se ato kopjojnë pasqyrimin tuaj, kjo shpesh do të thotë se ndjenjat tuaja janë të ndërsjella.

Variacioni i tonalitetit

Mënyra si flisni është shumë më e rëndësishme në flirtim se sa mund të mendoni. Një studim i Institutit të Teknologjisë të Massachusetts zbuloi se meshkujt janë më tërheqës ndaj grave që ndryshojnë tonin e zërit të tyre.

Hulumtimi tregoi gjithashtu se gratë preferonin burra që përdorën fjalë si “yep”, “në rregull” dhe “kuptoj” kur flasin. Këto sugjerojnë kuptueshmëri dhe dominim, i cili është një tipar i natyrshëm tërheqës tek meshkujt.

Besimi

Besimi është çelësi i suksesit. Një studim i Dr. Monica Moore nga Universiteti Webster në St Louis, ku u vëzhguan njerëzit në bare dhe qendrat tregtare, zbuluan se nuk ishin personat më tërheqës fizikisht ata të cilët ishin më të suksesshmit kur flitnin. Në vend të kësaj, ata që përdorën strategjitë themelore të flirtimit, të tilla si të qeshurit dhe veprimi në mënyrë të sigurt dhe të relaksuar, që morën më shumë vëmendje.

Prekja

Ja dhe sekreti i fundit: prekni ato! Kontaktet fizike janë të rëndësishme. Hulumtimi i kryer nga psikologët në një klub nate tregoi se gratë e reja kishin më shumë gjasa të pranonin një ftesë për të kërcyer nëse një mashkull prekte parakrahin e tyre për 1-2 sekonda. Sipas një studimi të mëvonshëm, këta burra dukeshin më të sigurt dhe dominues, gjë që doli të jetë e dobishme.

A keni provuar ndonjë nga këto këshilla? A keni teknikat tuaja të fshehta të flirtimit? Ndajini ato me ne në koment!

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport