Connect with us

Jete

I dashuri juaj ka humbur interesin per ju?/ Keto jane 6 gjerat qe duhet te beni nese ai eshte ftohur me ju

Published

on

Për shumë partnerë që kanë qenë bashkë prej një periudhe të gjatë apo dhe për shumë çifte të martuara, është normale që zjarri i fillimit të mos jetë më si në fillim. Çdo çift e kalon të ashtuquajturën fazë të muajit të mjaltit. Dhe më pas kupton se marrëdhëniet e jetës reale nuk janë aspak si filmat e preferuar romantikë.

Më poshtë ju tregojmë disa këshilla dashurie për të ndihmuar çiftet të fitojnë një ndjenjë të përtërirë vlerësimi për partnerët e tyre të rëndësishëm.

1. Praktikoni puthjen 6 sekondëshe.

A keni provuar ndonjëherë të përcaktoni sa kohë qëndroni duke puthur partnerin tuaj? Sugjerohet që të puthni partnerin tuaj për të paktën 6 sekonda. Ideja bazë e kësaj është se 6 sekonda puthje tregojnë ms shumë kujdes në krahasim me, të themi, një puthje në faqe në një sekondë. Puthja 6 sekondëshe është mjaft e gjatë për t’u lidhur ndjeshëm me partnerin fizikisht, por jo jo aq e gjatë sa të humbisni autobusin për në punë.

2. Njihni gjuhën e dashurisë së njëri-tjetrit.

Koncepti i Pesë Gjuhëve të Dashurisë u krijua nga këshilltari dhe pastori Dr. Gary Chapman. Me pak fjalë, këto janë 5 mënyrat kryesore që ne preferojmë të tregojmë dashurinë tonë dhe si duam që dashuria të na tregohet në këmbim. Për të ndihmuar që partneri juaj të jetë i lumtur, të mësoni mënyrën e preferuar të marrjes së dashurisë nga ana e tij, mund të bëjë mrekulli për ta mbajtur atë zjarr të ndezur. Shihni se cila nga këto gjuhë dashurie e tërheq më shumë partnerin tuaj:

dhurata

shërbime

fjalë pohuese

kohe produktive

prekje fizike

3. Përdorni një kod të veçantë që e dini vetëm ju dhe partneri juaj.

Përveçse të bën të ndihesh si agjent i Shërbimit Sekret (që është gjithmonë një ide e bukur), të kesh një kod të veçantë mund t’i ndihmojë çiftet gjatë momenteve të pakëndshme. Mund të jetë diçka pa kuptim psh të thuash “guacamole” në vend të “duhet të largohemi, pa bërë pyetje”. Kështu, për shembull, partneri juaj dëshiron të largohet nga një event apo një kafe, ai thjesht mund të thotë “guacamole” dhe ju largoheni të merrni makinën.

4. “A mund të ndihmoj?” Janë 3 fjalë më të fuqishme se “të dua”.

Kur e shihni bashkëshorten tuaj duke palosur rrobat, duke bërë darkë ose  duke pastruar nuk ka asgjë më të ëmbël se t’i jepni një dorë ndihmëse. Jo vetëm që puna përfundon më shpejt, por ju shënoni pike për t’i treguar partnerit tuaj se sa shumë kujdeseni dhe vlerësoni për ta.

5. Gjeni tema më të thella për t’u angazhuar e për të biseduar.

Vini re se si ndonjëherë bisedat mes çifteve pas një kohe të gjatë përfundojnë në pyetje të përgjithshme si: “Çfarë ka për darkë?” ose “Në çfarë ore po kthehesh në shtëpi?” Shumë çifte janë aq të lidhur me punët e tyre të përditshme, saqë ndonjëherë harrojnë të bëjnë pauzë dhe të bëjnë biseda kuptimplota me tjetrin.

Gjetja e temave më të thella për të folur jo vetëm që nxit komunikim më të mirë, por gjithashtu u lejon partnerëve të dinë më shumë për njëri-tjetrin.

6. Flisni më pak, dëgjoni më shumë.

Është e rëndësishme të theksohet se kur partneri juaj është duke treguar sekretet e tij me ju, ai nuk ka domosdoshmërisht nevojë që ju të zgjidhni problemin e tyre. Shumicën e kohës, ai thjesht do që ju të dëgjoni. Mbështetja emocionale që jepni përmes dëgjimit aktiv është po aq e rëndësishme, nëse jo më e rëndësishme sesa ofrimi i zgjidhjeve praktike. Luftoni dëshirën për të qenë gjithmonë heroi që zgjidh problemet e partnerit tuaj dhe bëhuni shoku më i mirë që i pranon problemet e tyre dhe i siguron ata se gjithçka do të jetë në rregull në fund.

7. Shijoni momentet e heshtjes.

Martesa nuk është një botë e pafund me aventura emocionuese. Çiftet nuk janë gjithmonë duke bërë udhëtime spontane, duke shijuar hobit argëtues ose duke dalë në takime romantike. Në fakt, është krejt e kundërta. Shumë herë, ju e gjeni veten duke u qëndruar në heshtje me bashkëshortin tuaj në të njëjtën dhomë dhe duke mos bërë asgjë veçanërisht të rëndësishme. Ndonjëherë janë këto momentet që duhet të shijohen më shumë në kohën që kaloni në çift.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport