Connect with us

Jete

I erdhi fundi qimeve ne fytyre/ 8 Menyra si ti beni ”zap” pergjithmone pushin dhe qimet

Published

on

Ne ditet e sotme ekzistojne shume menyra per te eleminuar pushin e fytyres apo qimet. Ne kete artikull do te lexoni disa prej ketyre menyrave si dhe arsyet pse duhet apo jo qe t’i aplikoni..

Depilimi

Per heqjen e qimeve te padeshiruara te fytyres, depilimi eshte nje alternative shume e mire. Mund te perdorni nje dyll profesional qe eshte per depimin e fytyres ose te perdorni strisha.

Pozitive: Rezultati do te zgjase pasi qimet hiqen me rrenje.

Negative: Nga nxehtesi e dyllit lekura mund te digjet dhe depilimi eshte nje menyre qe shkakton dhimbje.

Depilimi me sheqer

Kjo metode i heq qimet qe nga rrenja dhe pergatitet vet ne shtepi. Ne qendra estetike mund te kerkosh nje lloj sheqeri enkas per depilim dhe ta pergatitesh vet. Kjo eshte nje prej metodave qe i pastron shume mire qimet e fytyres.

Krem depilimi

Ne farmaci mund te gjeni lloje te ndryshme te kremrava te depilimit. Ata nuk i heqin qimet qe nga rrenja megjithese jane nje alternative e mire per te hequr qimet e fytyres. Mjafton te hapni kremin ne fytyre, t’a lini per disa minuta dhe qimet do te eleminohen. Duhet te keni kujdes pasi disa kremra permbajne kimikate te cilat mund te shkaktojne alergji te fytyres.

Pozitive: Pa dhimbje dhe e shpejte

Negative: Keta kremra mund te mos jene efikase tek disa njerez pasi kane permbajtje te larte kimikatesh.Per te pare nese lekura te irritohet keshillohet qe ta perdorni ne fillim ne kembe ose krah.

FIje(pe)

Nje metode mjaft efikase eshte edhe depilimi me pe. Fijet nuk kane rezultat te njejte ne cdo pjese te fytyres psh. eshte mjaft e dhimbshme qe te depilohesh me fije ne zonen e ballit.
Ne nje qender estetike ju mund te depiloheni me fije. Mjafton nje fije pambuku dhe qimet do te hiqen qe nga rrenja. Por mund ta mesoni edhe vet kete lloj menyre pasi eshte shume e thjeshte.

Piskatore

Piskatorja eshte opsioni me i mire nese ke vetem disa qime per te hequr. Piskatoret me efektive jane ato qe kane tehet e pjerreta.

Elektroliza

Kjo metode eshte e kushtueshme por qimet mund te largohen pergjithmone.Sigurohuni qe klinika te jete e licensuar nese vendos qe te perdoresh kete metode.

Pozitive: Eleminimi i qimeve i perhershem
Negative: E dhimbshme dhe e kushtueshme.

Lazer

Per grate me qime te errta dhe me lekure te bardha, lazeri eshte menyra me e mire. Per qime te bardha dhe te zbehta, kjo metode nuk eshte e keshillueshme.

Rruajtja

Per fytyren kjo menyre nuk eshte aspak ne alternatve e mire. Lekuren do e ndjesh gjithmone te ashper dhe qimet do te jene me te trasha. Qimet dalin me te shendetshme dhe me shpejt.

Zbardhja e qimeve

Mund te merrni disa produkte kozmetike qe sherbejne per zbardhjen e qimeve nese keto te fundit jane te erreta.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport