Connect with us

E pergjithshme

I kane vetem femrat me KLAS/ Keto jane 10 Gjera qe i terheqin meshkujt si me magnet

Published

on

Preferencat e meshkujve ndaj menyres se si femrat duken jane subjektive.

Disa meshkuj pelqejne femra te dobeta , disa te mbushura e ndersa te tjereve nuk u intereson fare forma e trupit por u kushtojne vemendje gjerave te tjera. Ne nje studim ne vende te ndryshme te botes moren pjese mijera femra dhe meshkuj rreth kesaj ceshtje. Shkencetaret kane ardhur ne perfundim se ka disa gjera tek pamja e femrave qe ndikojne tek meshkujt pa dijenine e tyre. Studiuesit mblodhen keto te dhena duke na treguar gjerat me te rendesishme qe i joshin meshkujt:

  1. Zeri dhe menyra e te folurit

Shkencetaret fillimish zbuluan se meshkujt pelqejne femrat me ze te holle ku si shembull tipik i zerit ideal eshte ai i Merylin Monroe. Ndersa, me pak terheqes eshte zeri angullues sikur ai i Kim Kardashian dhe Ellen Page-it.

Femrat me te vjetra shpesh kane ze angullues sepse zeri i holle femeror lidhet me rinine.

  1. Gjatesia

Shpesh meshkujt preferojne femrat me te shkurta se vet ata dhe dallimi ne gjatesi mund te jete me pak se 20 centimetra.

Kur meshkujt jane me te shkurter se mesatarja ata kerkojne femra me gjatesi perafersisht te njejte si ta.

  1. Mosha

Ne nje lidhjesh shpesh meshkujt jane me te medhenj se femra por ka edhe raste kur gruaja eshte me e madhe se partneri mashkull.

Studimet thone se meshkujt me te rinj se 20 dhe me te vjeter se 30 preferojne femrat 24 deri 25 vjeç t’i kene si partnere te tyre sepse femrat ne kete moshe kane me shume gjasa qe te behen nena.

Meshkujt te cilet kane pasur marrdhenie me femrat te moshes 24-26 kane pasur me shume femije se te tjeret.

  1. Ngjyra e syve

Sipas shkecetareve nga Universiteti i Tromso-se thone se meshkujt me sy te kalter parapelqejne femrat sykaltroshe.

Arsyeja qe ata tregojne eshte se ngjyra e syve te femijeve u ndihmon atyre te kuptojne nese zgjidhja e tyre ishte e mire. Ndersa femrat me sy te kalter nuk pelqehen nga meshkujt me sy kafe dhe jeshil.

  1. Grimi

Meshkujt sipas nje studimi ne 2014 preferojne femrat me grim deri ne nje mase.

Femrat te cilat gjate grimit te tyre perdorin ngjyra te theksuara mund te zmbrapsin mashkullin qe po perpiqen ta joshin.

Ndaj merreni parasysh kete gje kur te grimoheni!

  1. Raporti mes belit dhe ijeve

Psikologu nga Universiteti i Beaufort-it ne Karolinen Jugore Dr. Cary erdhen ne perfundim se meshkujt i mbajne mend me shume femrat te cilat kane proporcion ideal mes belit dhe ijeve.

Femrat e tilla jame me terheqese por raporti ideal mes belit dhe ijeve eshte diku 0.7.

Por si ta llogarisim kete gje? Ne fillim duhet te masesh belin dhe ijet dhe pastaje te pjestosh masen e belit me ate te ijeve.

  1. Rrathet e syve

Kur flasim per rrathet e syve e kemi fjalen per rrethin e zi perreth irisit.

Ndaj sipas shkencetareve, meshkujt me shume terhiqen nga rrathet e theksuar rreth irisit.

Femrat me te reja ne moshe kane rrathe te theksuar, por edhe femrat me ne moshe te cilat i kane rrathet e theksuar jane me terheqese per meshkujt.

  1. Ngjyra e flokeve

Sipas nje studimi nga shkencetaret e Frances u arrit perfundimi se per te vallezuar ne klubet e nates me se shumti meshkujt ftojne bjondet, se dyti brunet dhe si femrat me pak terheqese per meshkuj ishin floke-kuqet.

Por kjo varet edhe se sa shkon ngjyra e flokeve me ngjyren e lekures.

  1. Gjatesia e kembeve

Ne baze te disa studimeve te kryera ne terren dhe internet nga psikologu klinik Leon u rezultua se meshkujt parapelqejne femrat me kembe te gjata.

Por,meshkujve u pelqen kur kembet e femrave jane te gjata ne raport proporcionale me trupin e tyre.

  1. Lakimi i mesit te trupit

Nje standard tjeter i bukurise femerore qe eshte krijuar ne mendjen e meshkujve fale evulucionit eshte lakimi i mesit te trupit.

Ndaj kendi mes shpines dhe mollaqeve qe te jete joshes per meshkujt duhet te jete 45.5 shkalle.

Shkaku kryesor i ketij lakimi eshte se femrat nuk kishin dhimbje te shpines gjate shtatezanise.

Por pamja nuk eshte e vetmja gje qe u intereson meshkujve.

Ne besojme qe cdo grua eshte e bukur ne menyren e vet!

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport