Connect with us

Lajme

Jeni në krizë me partnerin? 10 shenjat që një marrëdhënie është drejt fundit

Published

on

Fundi i një dashurie të madhe shpesh zgjat shumë, sepse kërkon kohë për të marrë vendimin për t’i dhënë fund lidhjes, për t’u ndjerë gati për t’u kthyer në dyshim dhe për të ndryshuar zakonet e tyre. Është gjithashtu e vështirë të pranosh veten, se jeta i ka dhënë fund një dashurie që besohet të ishte e përjetshme.

Por nuk ka asgjë më të gabuar se sa të qëndrosh akoma dhe të mbërthesh në një marrëdhënie që tani është e gjatë. Prandaj është e rëndësishme të njihni sinjalet dhe të merrni një vendim edhe nëse kjo mund të jetë e vështirë.

Këtu janë 10 sinjalet më të zakonshme të fundit të një marrëdhënieje.

Ai është i pasionuar për futbollin dhe ju me pazarin

Gjithkush ka hobet e veta ose pasionet individuale që kultivohen në kohën e tyre të lirë.  Por në qoftë se këto pasionet kanë tendencë për të ndarë palët pa lejuar të gjejnë një pikë të përbashkët për një afat të gjatë kjo mund të krijojë një mur në raport.

Në të njëjtin shtrat, por secili në anën e vet

Nëse pas një dite të gjatë pune, e gjejmë veten në shtrat dhe nuk duam të ndajmë hapësirën me njëri-tjetrin, për të thënë “Të dua”, apo për puthjen e natës së mirë, atëherë marrëdhënia është në një pikë problematike.

Ju ndan një listë e gjatë

Pavarësisht se çdo veprim apo lëvizje ju shkakton bezdisje dhe acarim duhet të ruani qetësinë dhe të jeni gjakftohtë. Duhet të përpiqeni të ndryshoni gjithçka dhe ndoshta edhe të qeshni në lidhje me të. Nëse, edhe konfrontimi më i thjeshtë çon në një grindje, ndoshta ka ardhur koha që të filloni të jetoni vetëm.

Nëse dilni më shpesh me miqtë, sepse jeni shumë të mërzitur me të

Pas një dite larg nga shtëpia dhe larg nga partneri juaj, ju duhet të doni të ktheheni në folenë tuaj për të kaluar disa orë duke folur dhe duke shijuar. Por nëse preferoni jetën e orëve të vona, të gëzoni me miqtë dhe të bridhni rrugëve  kjo mund të jetë shenjë e pakënaqësisë dhe e frustrimit në çift.

Keni gjithmonë dhimbje koke

Mungesa e intimitetit është konsideruar gjithmonë si shenja e parë e një krize në çift. Kur ju gjeni një mijë justifikime për të shmangur marrëdhëniet, atëherë kjo është shenja e parë se diçka nuk shkon në marrëdhënie. Çiftet e lumtura, arrijnë të mbajnë gjallë pasionin dhe romancën përkundër gjithë angazhimeve dhe lodhjes.

Ju fryn vazhdimisht

Kinema të shtunën? Pica e zakonshme të dielën mbrëma? Miqtë e tij në shtëpi dhe një darkë për t’u përgatitur pavarësisht se do bëjnë gjë, por do marrin pizhamat tuaja dhe do gëzojnë një natë në divan? Nëse vazhdon të jesh intolerant përpara propozimeve të partnerit tënd dhe asgjë nuk duket të shkojë mirë, ndoshta nuk janë idetë e tij, por personalisht nuk është më në linjë me pritjet personale.

Nëse nuk prisni të hani darkë bashkë

Në fillim ishin të duruar deri në orën dhjetë për të ngrënë së bashku.  Tani dërgoni një mesazh për të ditur kohën e kthimit dhe përfundoni ngrënien vetëm para televizorit, duke shpresuar që të mund të shikoni deri në episodin e serisë së preferuar para kthimit të tij. Ky është një sinjal që identifikon krizën në  çift.

Drita e gjelbër për “Facebook” edhe në darkë

Telefoni celular në dorë për t’iu përgjigjur shokëve dhe biseda zero me partnerin e ulur përpara. Mungesa e komunikimit dhe e dialogut është një tjetër shenjë që tregon se çifti është në krizë!

Ndani shtratin me fëmijët

Nuk mund të flini më si më parë, ose gjithmonë ngriheni gjatë natës për të shkuar në tualet dhe nuk doni ta shqetësoni tjetrin me rrezikun e ndërprerjes së gjumit, fëmija vuan nga ankthet e këqija ose ka grip dhe ju preferoni ta keni afër për të monitoruar progresin e saj. Të gjitha këto janë justifikime për të fjetur në dy dhoma të veçanta dhe të hiqni dorë nga intimiteti.

Pse gjithmonë duhet të jem një polic i keq?

Edukimi i fëmijëve ka qenë gjithmonë subjekt i diskutimeve dhe gjithashtu i ndarjes së çiftit. Nëse keni përshtypjen e lu ftimit me mullinjtë e erës dhe gjithmonë jeni i vetmi në rritjen e të vegjëlve, pasi partneri juaj më shumë luan se sa kryen rolin e prindit sigurisht që nuk është një shenjë pozitive deri në një masë të tillë që marrëdhënia bëhet e pakthyeshme. /Revista Psikologjia/

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport