Connect with us

Jete

Keni probleme me dhjamin e barkut?/ Lori Hoxha ju tregon falas dietën që përdorin VIP-at

Published

on

Dieta 1

Dieta alkaline ndihmon trupin të ketë gjithçka nën kontroll përgjatë ditës dhe po ashtu ndihmon trupin të eliminojë acidet dhe toksinat shumë më lehtë se çdo lloj diete tjetër. Nëpërmjet kësaj diete të shëndetshme, trupi reagon mjaft mirë dhe ndihet i ngopur.

Dieta alkaline mund të përshkruhet vetëm me një fjalë ? balancë. Me këtë gjithçka duhet nënkuptuar si dietë e balancuar e acideve alkaline. Kjo do të thotë që do të humbasësh peshë në mënyrë të shëndetshme pa asnjë ndikim anësor në trupin tënd. Dieta alkaline është një zgjidhje e përkryer për të eliminuar të gjitha acidet që futen në trup nga acidet e ndryshme.

Teoria më e përhapur e dietës alkaline konsiston pikërisht në eliminimin e acideve nga trupi duke respektuar balancimin e nevojshëm me acidet që hyjnë në trup nga ushqimet me ato që trupi i ka të nevojshme. Duke barazuar këtë raport, vaktet duhet të jenë 80 për qind me ushqime alkaline, si perimet, dhe 20 për qind ushqimet me acid si mishi.

Darka e një diete alkaline (që mund të këshillohet edhe për drekë)

Perime të freskëta ose gjysmë të ziera

Supë

Pjata kryesore e gatuar me vaj ulliri

Fasule

Peshk

Mish pule (pulë organike)

Pasta (makarona) pa gluten

Sallatë e freskët

Patate të ziera

Kripë himalaje (Himalayan salt ? opsionale)

Rekomandohet gjithashtu:

Çaj jeshil një orë pas vakteve

Ujë alkalin

Dieta 2

Nje nga vajzat me ndikim ne vendin tone eshte Lori Hoxha.

Lori eshte trashegimtarja e Top dhe eshte kthyer ne nje model per vajzat e reja. Ajo i tregon se si mund te kurojne imazhin e tyre dhe të inspirohen me tendencat më të fundit të modës.

Lori Hoxha ne disa postime ne Insta Story tregon se eshte duke mbajtur nje diete qe e mbajne VIP-at.

Pas publikimisht te nje fotoje tjeter ajo tregon dieten e cila quhet “Keto”. Ne kete diet mund te hash ushqim vetem tete ore ne dite dhe pjesen tjeter nuk duhet te hash asgje. Gjithashtu kjo diet nuk të lejon të hash karbohidrate.

Çfarë duhet dhe çfarë nuk duhet të hani gjatë dietës KETO?

Mos hani:

-Drithëra – grurë, misër, oriz, bukë etj.
-Sheqer – mjaltë, sheqer etj;

-Fruta – molla, banana, portokaj etj;

-Perime – Patate etj;

Hani:

Mish – peshk, mish lope, mish qengji, vezë etj.
Të gjelbrat – spinaqi, kale, etj.
Perimet tokësore – brokoli, lulelakër, etj.
Bulmet- djathra të forta, krem me yndyrë të lartë, gjalpë etj.
Arra dhe fara – macadamia, arra, farat e lulediellit, etj.
Avokado dhe manaferrat.

Ëmbëlsuesit- stevia, erythritol, fruta dhe ëmbëlsues të tjerë të ulët në karbohidrate.
Yndyrna të tjera – vaj kokosit, vaj ulliri etj.

Duhet ta keni parasysh që dieta KETO është e lartë në yndyrë, mesatare në proteina he shumë e ulët në përdorimin e karbohidrateve.

70% yndyrna, 25% proteina dhe 5% karbohidrate.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport