Connect with us

E pergjithshme

Kthejini lekuren tuaj ne identitet/ 8 Gjera qe duhet te beni qe te ndaloni plakjen e parakohshme

Published

on

Lekura eshte organi me i madh i trupit dhe ka nje rendesi jetike. Lekura kryen shume fuksione qe jane thelbersore per shendetin dhe kujdesi per te eshte shume i rendesishem per shendetin tone te pergjithshem.
Me poshte do te lexoni disa keshilla se si ta bejme ate te duket me e re:

1. Kontrolloni ekspozimin ndaj diellit.

Ekspozimi ne diell eshte faktori me i madh qe mund te kontrolloni ne pamjen e lekures. Ne lekure mund te depertojne rrezet ultraviolet dhe mund te shkaktojne shume deme ndaj duhet te merrni keto hapa per te mbrojtur lekuren tuaj.

Keshillohet te perdoret nje krem dielli me nje faktor mbrojtjeje nga dielli (SPF)15 ose me shume. Perdorni balsamin e buzeve me mbrotje SPF ne menyre qe t’i mbroni ato.

2. Kufizoni diellin e mesdites.

Ndermjet ores 10 te mengjesit dhe 4 te pasdites,dielli eshte ne kulmin e tij ndaj kufizoni kohen e kaluar jashte.

3. Vishni rroba mbrojtese.

Perdorni syze dielli me mbrojtje ultraviolet dhe kapele te holla te gjera. Ne plazh nuk ofron asnje mbrojtje nga UV nje bluze e lagur.

4. Mos merrni ngjyre me qellim.

Kur doni te merrni ate ngjyren e cokollates beni kujdes sepse rrezet e diellit mund t’a bejne ate me rrudha dhe te rrisin rrezikun per kancer te lekures.

5. Shmangni zakonin.

Eleminimi i duhani eshte nje tjeter hap i rendesishem per ta mbajtur lekuren te shendetshme dhe te re.
Pirja e duhanit mund te shkaktoje rrudha te parakohshm dhe njolla ne fytyre.

6. Qendroni te hidratuar.

Per te zvogeluar rrudhat e imeta dhe per te parandaluar plasaritjen e lekures mbajeni lekuren e lagur. Perdorni uje te ngrohte ne vend te ujit te nxehte dhe kufizoni dushet jo me shume se pese deri ne 10 minuta. Vajrat natyrale nga lekura largohen me shpejte nga uji i nxehte.

7. Hidratues menjehere pas dushit.

Zgjidhni nje sapun te bute pa arome qe hidraton ndersa jeni ne dush. Pastrojeni me nje peshqir lekuren pasi te keni mbaruar.Aplikoni nje hidratues brenda tre minutave sepse kur lekura eshte akoma e lagur ai funksionon me mire.

8. Mbani nje diete te shendetshme dhe pini uje.

Qendroni te hidratuar dhe hani shendetshem. Ne mbajtjen e lekures te hidratuar dhe te shendetshme, pirja e sasive te mjaftueshme te lengjeve dhe marrja e ushqimit te duhur (te pasura me antioksidante) gjithashtu ndihmon.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Flexible

Jete1 week ago

Sot eshte modele me e pelqyer/ Ja si dukej Bleona Qerreti kur ishte femije

Bleona Qereti, e njohur profesionalisht si Bleona, është një këngëtare, ndërmarrëse dhe aktore shqiptare-amerikane. Që nga viti 2009, Bleona ka...

Jete1 week ago

Xhensila poston foto nga makina/ Bes Kallaku nuk e le dot pa e komentuar, ja cfare i shkruan

Xhensila Myrtezaj eshte nje nga kengetaret me te famshme dhe me te dashura per publikun shqiptar. Me kengen e re...

Jete2 weeks ago

Brenda shtepise luksoze te Rudina Dembacaj/ Kjo eshte vila ku ajo po jeton me Markun

Rudina Dembancaj shfaqet gjithmone shume e lumtur ne shoqerine e partnerit te saj Mark Frrokut. Aktrorja e njohur ka postuar...

Jete2 weeks ago

I ndoqi fati i keq/ Keto jane 7 CIFTET VIP qe u ndane pasi ben tatuazh per njeri tjetrin

Teksa jetohet nje histori dashurie asnje nuk e mendon ndarjen. Shume cifte shtyhen nga dashuria e madhe dhe bejne tatuazhe...

Jete2 months ago

Duhet te prisni deri ne daten 6 Shtator/ Astrologu Paolo Fox paralajmeron kete shenje horoskopi

Dashi Mund të mbështeteni në një pozicion të mirë të Hënës. Me siguri kjo nuk është e mjaftueshme për të...

Jete3 months ago

Flirtues dhe tradhtarë/ 5 shenjat e horoskopit të cilave nuk duhet tu besohet aspak

Binjakët Ndër pesë shenjat më pak besnike të horoskopit janë Binjakët . Të lindurit e kësaj shenje kanë tendencë të...

Jete3 months ago

HOROSKOPI javor 27 Korrik-2 Gusht i detajuar/ Kjo eshte shenja me FAT e javes

Dashi: Takime të nxehta! I dashur Dash, ardhja e gushtit ju sjell shumë pasion dhe një lajm të mirë në...

Jete3 months ago

Do takoni nje njeri qe do ju ndryshoje jeten/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK I DT 25 DHE 26 KORRIK 2020 NDJENJA ANTAGONISTE E Shtune dt 25 dhe e Djele dt 26...

Jete3 months ago

Do te merrni vesh disa thashetheme per veten/ Astrologia Meri paralajmeron kete shenje horoskopi

PARASHIKIMI ASTROLOGJIK DT 24 KORRIK 2020 E Pamundura e mundur dhe Anasjelltas Sot e Premte dt 24 Korrik dhe hena...

Jete3 months ago

Harrojini metodat e dhimbshme të depilimit/ Kjo eshte metoda me e mire per ta bere trupin drite

Ka metoda te ndryshme perfshire ato natyrale dhe trajtime te ndryshme mjeksore per te eleminuar qimet nga trupi. Por metodat...

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport