Connect with us

E pergjithshme

Kthejini lekuren tuaj ne identitet/ 8 Gjera qe duhet te beni qe te ndaloni plakjen e parakohshme

Published

on

Lekura eshte organi me i madh i trupit dhe ka nje rendesi jetike. Lekura kryen shume fuksione qe jane thelbersore per shendetin dhe kujdesi per te eshte shume i rendesishem per shendetin tone te pergjithshem.
Me poshte do te lexoni disa keshilla se si ta bejme ate te duket me e re:

1. Kontrolloni ekspozimin ndaj diellit.

Ekspozimi ne diell eshte faktori me i madh qe mund te kontrolloni ne pamjen e lekures. Ne lekure mund te depertojne rrezet ultraviolet dhe mund te shkaktojne shume deme ndaj duhet te merrni keto hapa per te mbrojtur lekuren tuaj.

Keshillohet te perdoret nje krem dielli me nje faktor mbrojtjeje nga dielli (SPF)15 ose me shume. Perdorni balsamin e buzeve me mbrotje SPF ne menyre qe t’i mbroni ato.

2. Kufizoni diellin e mesdites.

Ndermjet ores 10 te mengjesit dhe 4 te pasdites,dielli eshte ne kulmin e tij ndaj kufizoni kohen e kaluar jashte.

3. Vishni rroba mbrojtese.

Perdorni syze dielli me mbrojtje ultraviolet dhe kapele te holla te gjera. Ne plazh nuk ofron asnje mbrojtje nga UV nje bluze e lagur.

4. Mos merrni ngjyre me qellim.

Kur doni te merrni ate ngjyren e cokollates beni kujdes sepse rrezet e diellit mund t’a bejne ate me rrudha dhe te rrisin rrezikun per kancer te lekures.

5. Shmangni zakonin.

Eleminimi i duhani eshte nje tjeter hap i rendesishem per ta mbajtur lekuren te shendetshme dhe te re.
Pirja e duhanit mund te shkaktoje rrudha te parakohshm dhe njolla ne fytyre.

6. Qendroni te hidratuar.

Per te zvogeluar rrudhat e imeta dhe per te parandaluar plasaritjen e lekures mbajeni lekuren e lagur. Perdorni uje te ngrohte ne vend te ujit te nxehte dhe kufizoni dushet jo me shume se pese deri ne 10 minuta. Vajrat natyrale nga lekura largohen me shpejte nga uji i nxehte.

7. Hidratues menjehere pas dushit.

Zgjidhni nje sapun te bute pa arome qe hidraton ndersa jeni ne dush. Pastrojeni me nje peshqir lekuren pasi te keni mbaruar.Aplikoni nje hidratues brenda tre minutave sepse kur lekura eshte akoma e lagur ai funksionon me mire.

8. Mbani nje diete te shendetshme dhe pini uje.

Qendroni te hidratuar dhe hani shendetshem. Ne mbajtjen e lekures te hidratuar dhe te shendetshme, pirja e sasive te mjaftueshme te lengjeve dhe marrja e ushqimit te duhur (te pasura me antioksidante) gjithashtu ndihmon.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport