Connect with us

Lajme

Lidhja juaj eshte bere toskike/ Keto jane 3 shenjat qe tregojne se marrdhenia me te dashurin nuk po ecen

Published

on

Çfarë ndodh kur një dashuri “sëmuret”? Dhe si të kuptojmë nëse një histori është e destinuar të evoluojë pozitivisht apo është më mirë t’i jepet fund? Dr. Maria Cristina Strocchi, një eksperte në dinamikën e çiftit dhe autore e një libri që ndihmon në sqarimin e universit kompleks të marrëdhënieve, u përgjigjet këtyre dhe pyetjeve të tjera.

Dashuria “e sëmurë”: çfarë do të thotë?

Le ta pranojmë: çiftet perfekte nuk ekzistojnë ose, nëse ekzistojnë, i gjejmë në faqet e një përralle të ilustruar në shoqërinë e Princit Charming, Hirushes dhe Zanës Smemorina. Dhe nëse është e vërtetë që dialogu dhe dëgjimi i nevojave të partnerit janë baza e një marrëdhënieje të mirë, është po aq e vërtetë edhe për fatin dhe një mirëkuptim i mirë fizik. Por, edhe pa pretenduar se jetojmë një histori sapuni, ka disa shenja që tregojnë nëse historia që po jetojmë është në gjendje të mirë shëndetësore, apo nëse kemi rënë në grackën e një dashurie të sëmurë.

Kur dashuria është e “shëndetshme”

D: Në librin tuaj “Dashuri apo rast klinik” ju e dalloni dashurinë e shëndetshme nga e kundërta e saj. Si do ta përkufizonit dashurinë e shëndetshme? Përgjigje: Në mënyrën më të thjeshtë: dashuria e shëndetshme është ajo që të bën të ndihesh mirë. Kur je me personin e duhur, ndihesh i qetë, i kënaqur dhe marrëdhënia ndihmon në nxjerrjen në pah pjesët më të mira të vetes. Për më tepër, mirëqenia që rezulton është e dukshme dhe ngjitëse. Nuk është rastësi që kur jemi të dashuruar, të tjerët e vënë re. Në fakt, një person që ka një marrëdhënie të kënaqshme është i prirur mirë ndaj të tjerëve dhe rrezaton gëzim.

Dashuria e sëmurë: simptomat dhe si ta njohim më shpejt

Pyetje: Cilat janë, nga ana tjetër, simptomat e dashurisë jofunksionale?

Përgjigje: Një nga ndjesitë që ndjen është ajo e ecjes në një fushë të minuar. Përsëri, të parët që e vënë re janë të dashurit. Fraza të tilla si: “Po sa i çuditshëm je” dhe “Të shoh ndryshe” janë në rendin e ditës. Humori ndryshon, zemëroheni më lehtë dhe për gjëra të parëndësishme. Në rastet më të këqija, ankthi kthehet në sulme paniku, çrregullime të gjumit ose të ushqyerit.

Pyetje: Si e dalloni dashurinë potencialisht të sëmurë dhe si e parandaloni atë?

Përgjigje: Para së gjithash, duhet të jemi të kujdesshëm ndaj burrave që bëjnë viktima. Për shkak të ndjeshmërisë së tyre të natyrshme, shpesh ndodh që gratë të përfshihen me njerëz në nevojë derisa të binden se janë të dashuruara pas tyre, por pothuajse kurrë nuk ndodh kështu. Në këto raste, është një stereotip kulturor i guximshëm që i dominon, i cili u imponon atyre një frymë sakrifice, diçka që nuk kërkohet nga burrat.

Dashuria e sëmurë: si të dilni prej saj

Pyetje: Si të dilni nga një dashuri si kjo?

Përgjigje: Hapi i parë është të kuptosh se është vërtet e vështirë të lidhesh me këta njerëz. Hapi tjetër është të shkundni këtë ndjenjë të bekuar të fajit, të cilit i ekspozohen të gjitha gratë, që nga Eva e tutje. Nëse një histori nuk funksionon, nuk duhet të ketë një fajtor dhe nuk duhet ta bëni atë të zgjasë me çdo kusht.

Pyetje: Si përmirësoheni pas një marrëdhënieje toksike?

Përgjigje: Të kujdesesh për veten, të bësh atë që të pëlqen. Shëtitje, pazar, lexim, qëndrim me njerëz, udhëtime. Në momente të caktuara është e rëndësishme të bëni gjithçka që është e mundur për të rifituar mirëqenien dhe për të luftuar lotin e pashmangshëm të shkëputjes. Kur shfaqet dhimbja, ajo nuk duhet luftuar, por duhet mirëpritur dhe dëgjuar.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport