Connect with us

Jete

Mos e harroni asnjehere mikesha/ Ja 5 gjera qe duhet te beni para se te fusni rrobat per te lare ne lavatrice

Published

on

Per shumicen prej nesh larja e rrobave nuk eshte gjeja me argetuese. Ne shpeshhere nuk tregojme kujdesin maksimal qe duhet te tregojme me rrobat per menyren e larjes se tyre..

Disa gabime shumica vazhdon t’i beje akoma edhe pse me kalimin e viteve kane mesuar sekretet e lavatrices.

Perdorimi pa kriter i temperaturva te larta ne cdo ciket te saj eshte nje problem shume i madhe qe bejme. Fibrat e rrobave shketerrohen shume shpejte nga uji i nxehte. Nuk eshte aspak e vertete se rrobat nuk pastrohen nese nuk jane venodsur ne 90 grade por kjo temperature thjeshte do te prish shume shpejte veshjet tuaja. Ngjyra do te venitet edhe per rrobat e bardha pasi do te behen gri.

Uji i nxehte ne lavatriҫe kerkon edhe me shume energji sesa uji i ngrohte.

Ekspertet keshillojne se ҫdo lloj materiali e sidomos ato me delikatet qe jane te bera me dore si triko, pulovra, por edhe getat apo xhinset, veshjet me ngjyra, duhet te lahen me uje te ngrohte dhe jo te nxehte. Gjithashtu mire eshte te shmangesh sa me shume temperaturat e larta edhe per rrobat e bardha ne varesi te materialit te tyre.

Si perfundim edhe etiketa eshte dicka shume e rendesishme qe ne harrojme gjithmone t’a bejme. Mosleximi i etiketave per te mesuar udhezimet e larjes eshte nje gabim i madh e i perbashket.

Nese shkruhet “Cold” atehere larjen duhet ta besh me uje te ftohte dhe nese shkruan “Dry Clean Only” pra larje vetem me te thate, duhet respektuar qe materiali te mos demtohet, por po keshtu edhe gjithҫka tjeter qe udhezohet aty per menyren e larjes. Kjo eshte nje menyre qe rrit jetegjatesine e rrobave. Ajo cfare deshironi eshte e gjitha kjo apo jo?

BONUS: Per te pastruar rrobat nga pushalepsja e tyre fusni ne lavatrice 1 leter te LAGUR si ato qe blejme ne supermarket per higjenen personale. Kjo do ju heqi hallin e rrobave te demtuara.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport