Connect with us

Lajme

Mos e hidhni LLUMIN e KAFES/ Kjo eshte receta BIO qe ju zbardh lekuren qe ne perdorimin e pare, ruajeni

Published

on

Sapo zgjohemi ne mengjes , kafja eshte pija e preferuar pothuajse per te gjithe.

Kur pini kafe ju ndiheni te fresket dhe te vemendshem pasi kafeina qe ndodhet ne kafe zgjon molekulat te quajtura adenosine nga truri juaj.
Ajo gjithashtu ka aftesine per te ringjallur lekuren tuaj.

Kafeja ndihmon qe lekura juaj te largoje ujin e tepert bashke me toksinat dhe kjo e ben lekuren me te shendetshme , te fresket dhe plot shkelqim.

Kafeina permireson qarkullimin e gjakut dhe metabolizmin e lekures qe redukton paraqitjen e celulitit por ajo largon te largohen te gjitha qelizat e vdekura te lekures si dhe papastertite tjera.

Por ju mund te pergatisni lehtesisht disa maska me kafe per fytyren duke i kombinuar edhe me perberes tjere qe me siguri se i keni ne shtepi.
Te pershtatshme per cdo lloj lekure dhe do e beje lekuren e fytyres tuaj te jete e bute , e shendetshme dhe pa dyshim te rrezatoje!

Me poshte do te gjeni disa prej ketyre maskave:

Maska e me kafe dhe kokos

Kjo maske do e bej fytyren tuaj te shkelqeje.

Kafeja lufton demtimin e lekures te shkaktuar nga rrezet ultraviolet (UV) te diellit ,eshte nje antioksidant dhe nxit qarkullimin e gjakut.
Ndersa vaji i kokosit ka veti anti-bakteriale dhe anti-inflamatore gje qe e mbaron lekuren tuaj nga ndotesit e jashtem.

Pervecse do e hidratoje lekuren edhe do e rigjeneroje duke e bere qe te shkelqeje.

Produktet qe ju duhen:

1 luge gjelle kafe

1 luge gjelle vaj kokosi

Si ta pergatisni dhe aplikoni kete maske?

Perzieni te dy perberesit derisa te krijohet nje paste homogjene.
Lajeni fytyren dhe prisni derisa ajo te thahet.

Masken e pergatitur aplikojeni ne fytyre dhe lereni te qendroje per te pakten 15 minuta.

Para se ta largoni masken, masazhojeni edhe njehere lehtesisht ne fytyre.

Me pas pastrojeni fytyren me uje te vaket dhe nese keni akoma nga kjo maske ne fytyre pastrojeni me peshqir te bute dhe te paster.
Aplikojeni 2-3 here ne jave.

Maska me kafe dhe vaj ullir

Nese keni lekure te thate kjo maske eshte ideale sepse vaji i ullirit eshte i njohur per te hidratuar lekuren. Eshte i pasur me vitaminat A, D, K dhe E.

Vitamina K lufton shenjat ose venat ne lekure, yitamina A forcon kolagjenin dhe permireson elasticitetin e lekures, vitamina D ndihmon ne rigjenerimin e qelizave te lekures dhe vitamina E e ushqen lekuren.

Kafeja ngushton enet e gjakut duke larguar enjtjet ne fytyren tuaj te shkaktuara nga prania e toksinave.

Produktet per te pergatitur kete maske jane :

1 luge gjelle kafe e bluar
1 luge gjelle vaj ulliri

Nje lug gjelle vaji ulliri perziejeni me nje lug gjelle vaj ulliri derisa te krijohet nje paste homogjene.

Aplikojeni kete paste ne fytyre. Lereni te qendroje per 5 deri 10 minuta dhe masazhojeni fytyren me levizje rrethore.

Pastrojeni fytyren me uje te vaket dhe nese ka mbetur diçka nga kjo maske largojeni me nje peshqir te bute.

Kete maske apikojeni dy-tri here ne jave per te trajtuar lekuren e thare.

Maska e trete me kafe dhe limon

Per lekure te yndyrshme aplikoni kete mask.

Limoni eshte i pasur me vitamine C e cila forcon elasticitetin e lekures dhe frenon prodhimin e tepert te yndyres duke e mbajtur lekuren tuaj te paster dhe pa yndyre.

Perberesit:

1 luge gjelle kafe te bluar
Leng limoni (mjaftueshem per te krijuar nje paste homogjene)

Por, si ta pergatisni dhe aplikoni kete maske?

Perzieni kafene dhe lengun e limonit derisa te krijohet nje mase homogjene. Aplikojeni kete paste ne fytyre dhe qafe dhe lereni per 30 minuta , me pas pastrojeni fytyren.

Kete maske aplikojeni vetem nje here ne jave

Maska e katert me kafe dhe kanelle

Nese keni akne aplikojeni kete maske pasi komponentet e kesaj maske jane pergjegjese per parandalimin e mbylljeve te poreve te lekures dhe uljen e inflamacionit te shkaktuara nga mikrobet.

Kanella largon bakteret dhe qelizat e vdekura te lekures,pengon oksidin nitrik qe shkakton enjtje dhe inflamacion ne aknet dhe i than krejtesisht.
Produktetper te pergatiur kete maske jane :

2 luge gjelle kafe te bluar

Vaj kokosi

¼ e luges se gjelles kanelle

Merrni nje ene, hidhni ne fillim kafene, me pas kanellen dhe vajin e ullirit.
Perzieni te gjithe perberesit bashke dhe aplikojeni ne fytyre dhe qafe per 10-15 minuta.

Me pas patrojeni fytyren me uje te vaket.

Maska e peste me kafe dhe qumesht
Nese doni fytyre te paster aplikoni kete maske pas kafeja dhe qumeshti ndihmojne ne pastrimin e fytyres , hidratojne lekuren dhe e ben qe te shkelqeje.

Produktet qe ju duhen:
1 luge gjelle kafe
Qumesht

Merrni nje ene dhe perzieni qumeshtin me nje luge gjelle kafe derisa te krijohet nje mase homogjene.

Lajeni fytyren dhe lereni te thahet dhe me pas aplikojeni ne fytyre dhe lereni 15-20 minuta.

Pastrojeni fytyren me pas dhe kete maske mund qe ta aplikoni2-3 here ne jave qe te keni nje fytyre te paster.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport