Connect with us

Jete

Mos e hidhni LLUMIN e KAFES/ Kjo eshte receta BIO qe mund te pergatisni per 2 minuta ne shtepi

Published

on

  • Mjalti është një trajtim dhe një ilaç popullor për inflamacionin. Ajo jep shkelqim, butesi lekures dhe e tonifikon ate. Kafeja e bluar vepron si eksfoliator:
  • promovon eliminimin e toksinave;
  • pastron thellësisht lëkurën nga papastërtitë dhe qelizat e vdekura të lëkurës.

Maskat e mjaltit janë të përshtatshme për çdo lloj fytyre, por produkti nganjërë mund të jep reaksione alergjike. Për këtë arsye është e rëndësishme ta testoni mjaltin në dore para se të aplikoni përbërjen në fytyrë. Mos e aplikoni përbërjen në zonat e irrituara ose të dëmtuara – grimcat e kafesë do të përhapin infeksionin në të gjithë fytyrën dhe do të përkeqësojnë problemin.

Maska e bërë nga ushqimet natyrale është ekonomike, e sigurt dhe efektive. Kafeja delikate pastron poret, ndërkohë që mjalti zbut dhe ushqen fytyrën.

Kokrrat e kafes irritojnë shtresën e sipërme të epidermës, prandaj, pas shpëlarjes së maskës, shpesh vërehet skuqje e lëkurës. Për këtë arsye, maska ​​rekomandohet që ky trajtim të bëhet në mbrëmje, kur nuk keni ndonjë plan dhe do qëndroni në shtëpi.

  1. Përzieni pjesën kafen dhe mjaltin në përmasa të barabarta.
  2. Aplikoni përzierjen në lëkurë, duke e masazhuar butësisht.
  3. Lëreni maskën të thahet në fytyrën tuaj.
  4. Shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë dhe aplikoni krem ​​nate.

E njëjta përzierje mund të përdoret për të luftuar celulitin. Përziejini masën, fërkoni zonat problematike me to, mbështilleni lëkurën me mbështjellës plastik dhe lëreni për 20-30 minuta.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport