Connect with us

Jete

Mos harxhoni lek kot me kot/ Keto 8 veshje kane dale nga moda njehere e mire, mos i blini me

Published

on

Siç thuhet, vajzat kanë 2 çështje të ndërlikuara: ato ose nuk kanë asgjë për të veshur ose nuk kanë më vend për të ruajtur të gjitha rrobat e tyre. Secila fashioniste e kohëve të sotme ka shembuj të rasteve kur blenë rroba, këpucë dhe i veshin ato vetëm 2 ose 3 herë.

Është mjaft e mërzitshme sepse ne harxhojmë shumë kohë dhe para për gjëra që përfundimisht rezultojnë të jenë të padobishme.

Kategoria e “modës së shpejtë”

Ka gjëra që arrijnë kulmin e popullaritetit për një kohë të shkurtër. Zakonisht, ato janë krijuar bazuar në trendet më të fundit të modës dhe kopjohen për masat. Si rregull, rrobat e tilla duken mjaft tërheqëse duke larguar vëmendjen e njerëzve nga cilësia e veshjes. Artikujt nga kategoria e “modës së shpejtë” nuk janë padyshim investimi më i mirë sepse ka një shans që ata ose të pushojnë së qeni i ri ose mund të humbasin tërheqjen e tyre në sezonin e ardhshëm.

Ekspertët rekomandojnë të kaloni më shumë kohë duke kërkuar veshje universale me cilësi të mirë që nuk është e lirë, por gjithsesi e përballueshme.

Fustane luksoze mbrëmjesh

Veshjet elitare të mbrëmjes duken të mrekullueshme, kjo nuk ka dyshim. Por në të njëjtën kohë, nuk ka asgjë më të keqe sesa të blesh një veshje me pamje perfekte, të shtrenjtë dhe ta veshësh atë vetëm një herë. Ose më keq, është varja e saj në dollap thjesht sepse nuk keni një ngjarje të duhur për ta veshur. Stilistët besojnë se nuk duhet të blini rroba për një “rast të veçantë”. Është më mirë të blini rroba që do të vishni rregullisht.

Kapelet e Panamasë dhe “në stilin e peshkatarit”

Kapelet janë një aksesor i shkëlqyeshëm për pothuajse çdo sezon. Por jo çdo kapelë është e denjë të zërë vend në kokën tuaj. Për shembull, kapelet e popullarizuara kohët e fundit, të njohura gjithashtu si “kapele peshkatarësh”, kanë tërhequr shumë vëmendje. Stilistët nuk e rekomandojnë blerjen e këtij aksesori, pavarësisht nga fakti se të famshëm si Bella Hadid dhe Rihanna i veshin ato në mënyrë aktive.

Është mjaft e vështirë t’i përshtatësh ato në çdo vështrim të përgjithshëm siç duhet. Në vend të kapeleve panameze, ktheni vëmendjen tuaj në kapele të llojeve të tjera.

Xhinse të lira

Xhinset janë një artikull i veshjeve themelore dhe universale që lehtë mund të ndihmojnë në krijimin e disa pamjeve të ndryshme. Kjo është arsyeja pse kursimi i parave në xhinse nuk është ideja më e mirë. Në fillim, mund të duket sikur të gjitha pantallonat xhins duken disi të njëjta, duke ju lënë të supozoni se nuk ka nevojë të shpenzoni para për një mundësi më të shtrenjtë.

Sidoqoftë, xhinse me cilësi të mirë do t’ju përshtaten më shumë dhe do të zgjasin më shumë.

Rrobat me ngjyra

Rrobat me ngjyra janë larguar nga pasaralat e modës por ato kthehen përsëri në botën e modës. Sot, kjo tendencë është përsëri e popullarizuar, megjithatë, stilistët thonë se nuk duhet të shpenzosh shumë para për modele të tilla. Rrobat me ngjyra duken shumë të ndritshme dhe rrallë përputhen me aksesorët e tjera në veshjet e një personi. Nëse doni të shtoni diçka unike në pamjen tuaj, kushtojini vëmendje rrobave me hije jo shumë të ndritshme dhe prerjeve të pazakonta.

Këpucë që nuk janë të përshtatshme për të ecur

Zgjedhja e këpucëve është një detyrë e përgjegjshme por edhe e vështirë. Është e rëndësishme të siguroheni që këpucët tuaja të reja të përputhen me veshjet tuaja. Kjo është arsyeja pse ju duhet të merrni parasysh jo vetëm aspektin estetik, por edhe komoditetin kur vendosni për një palë këpucë ose çizme.

Për më tepër, stilistët thonë se nëse një artikull bëhet shumë shpejt i modës, ka të ngjarë të largohet nga bota e modës po aq shpejt. Në fund të fundit, kjo është ajo që ndodhi me këpucët plastike transparente dhe atletet me dizajner masiv.

Rrobat me ngjyra neoni

Këtu është një trend tjetër që po qëndron për disa sezone, rrobat me ngjyra neoni. Nga njëra anë, veshje të tilla mund t’ju ndihmojnë të dalloheni nga turma, por nga ana tjetër, a jeni i sigurt që doni të shpenzoni para për rroba që do të jeni në gjendje të vishni vetëm në rrethana të caktuara?

Në fund të fundit, nuancat neon mund të vishen vetëm për një rast të veçantë. Në vend të këtyre, stilistët rekomandojnë t’i kushtohet vëmendje modeleve me ngjyra tërheqëse ende të nënvlerësuara.

Rrobat lara-lara

Kohët e fundit, rrobat kara-lara janë kthyer në një trend. Ato vijnë në formën e pulovrave, fundeve dhe veshjeve. Veshje të tilla duken mjaft të jashtëzakonshme dhe unike, por ekspertët në botën e modës paralajmërojnë që njerëzit të mos i blejnë ato. Sipas mendimit të tyre, rrobat me dizajne lara-lara nuk i rezistojnë kohës dhe e humbin trendin e tyre mjaft shpejt.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport