Connect with us

Lajme

Mos harxhoni leke kot me kot/ Ky eshte SERUMI BIO qe zevendeson kremrat e shtrenjte antirrudhe

Published

on

1. E bardha e vezës:

E bardha e vezës është një përbërës natyral për një lëkurë të ashpër dhe të lëmuar. Ajo gjithashtu ndihmon për një lëkurë të irrituar. Merrni dy ose 3 të bardha vezësh dhe vendoseni atë në lëkurë për 20 minuta pasi ta keni përzier. Aplikoni atë në fytyrë dhe qafë.

2Një tjetër alternativë është që të bashkoni një lugë kos me një të bardhë veze. Aplikoni përzierjen në fytyrë dhe në qafë dhe lini atë për 20 deri 30 minuta para se të lani.

3. Mjalti

:Një tjetër produkt i dobishme për trajtimin e lëkurës së irrituar është mjalti, i cili shërben si hidratues dhe anti-plakje. Përzieni dy deri tre lugë mjaltë dhe disa pika lëng limoni dhe vaj ulliri. Aplikojeni atë në të gjithë fytyrën tuaj dhe në qafë, lereni të thahet dhe lajeni me ujë të ngrohtë më pas. Bëni këtë më shumë se një herë çdo ditë në mënyrë që të merrni rezultate të mira.

4.Aloe Vera

Aloe Vera është më e mira për një fytyrë pa rrudha dhe për një lëlurë të fortë. Acidi malik në xhelin e Aloe Veras rrit elasticitetin e lëkurës tuaj dhe irritimin e saj. Përveç kësaj, kjo është një krem natyral për lëkurën tuaj. Ndajeni xhel nga një fletë aloe Vera dhe shtypni atë në të gjithë fytyrën dhe qafën tuaj. Lëreni atë për 15 deri në 20 minuta dhe lani me ujë të vakët më pas.Bëjeni këtë disa herë çdo javë.

5. Limoni: Vitamina C në limon ndihmon gjenerimin e kolagjenit, duke shkaktuar kështu rivendosjen e fleksibilitetit në lëkurën tuaj. Gjithashtu, limoni ka veti që ndihmojnë në forcimin e lëkurës dhe uljen e rrudhave dhe ne shenjat e ndryshme të plakjes së parakohshme. Merrni disa pika lëng limoni dhe lyeni butësisht fytyrën dhe qafën. Mbajeni 5 deri 10 minuta dhe lani fytyrën tuaj me ujë.

Femrat do të bënin çdo gjë vetëm për të shtyrë sa më shumë procesin e plakjes, por fatkeqësisht askush deri më tani nuk e ka zbuluar shatërvanin e rinisë së përjetshme. Sa gjenetike, ky proces përshpejtohet apo ngadalsohet sipas stilit të jetesës së gjithëselit prej nesh. Jeni ende në kohë të bëni ndryshimet e duhura për të parandaluar shfaqjen e rrudhave duke përfshirë në regjimin ushqimor 10 ushqimet e mëposhtme. Këto fruta perime erëza dhe lëngje përmbajnë antioksidantët më të fuqishëm dhe do të bëjnë mrekulli për ju !

1. Qershi, shegë dhe boronica

Janë të pasura me vitamin C dhe promovojnë prodhimin e kolagjenit.

2. Caji jeshil

Një tjetër burim antioksidantësh që ndihmon lëkurën të rigjenerohet.

3. Karotat, pjeshkët dhe kajsitë

Frutat që përmendëm janë të pasura në vitaminë A dhe beta karoten. Të dyja parandalojnë shfaqjen e rrudhave dhe ndihmojnë indin epitelial të rigjenerohet nëse ka pësuar dëmtime falë faktorëve të jashtëm atmosferikë .

4. Domatet

Domatet mbrojnë lëkurën kundër rrezeve të dëmshme të diellit UVA dhe UVB deri në 30%, e gjitha kjo fale antioksidantit lycopene.

5.Vaji i ullirit dhe ullinjtë

Përbërësit kryesor të dietës mesdhetare, që janë burime të shkëlqyera të vitaminës E dhe antioksidantëve gjithashtu. Mbrojnë lëkurën nga radikalet e lira dhe e mbajnë atë të hidratuar në nivel qelizor.

6. Kosi

Ky derivat i qumështit lufton irritimet dhe skuqjet e lëkurës pasi është i pasur në probiotikë, baktere të mira për organizmin e njeriut.

7. Arrat

Arrat dhe frutat e tjera të thata përmbajnë yndyrë të shëndetshme dhe vitaminë E që hidratojnë lëkurën dhe parandalojnë inflamacionin.

8. Peshku

Falë acideve yndyrore të shëndetshme omega 3, peshku është lloji i mishit që bën mrekullira për lëkurën tuaj. Nuk e lë lëkurën të thahet dhe i jep shkëlqim.

9. Mjalti

I fundit në renditje por jo më pak i rëndësishëm, mjalti ka veti antibakteriale antioksiduese antiinflamatore dhe antiseptike, thënë shkurt mjalti është miku më i mirë i lëkurës suaj

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport