Connect with us

Jete

Mos i digjni floket me pjaster/ Ja si te drejtoni floket pa perdorur nxehtesi dhe pa i djegur ato

Published

on

Duke i mbajtur flokët tuaj të duken të hijshëm, të drejtë dhe të shëndetshëm mund të ndiheni sikur po zgjidhni një ekuacion të vështirë matematikor. Duke përdorur mjete stilimi të nxehta, drejtoni flokët për t’i mbrojtur nga lagështia. Tharëse, ndreqës qeramike dhe shufra të nxehta për kaçurrela mund të shkaktojnë dëme me kalimin e kohës, duke i lënë edhe flokët e stiluar më të thatë dhe të trashë..

Këshilla për flokë të drejtë pa ngrohje:

Ka truke që mund t’i përdorni për të provuar të keni flokë të drejtë pa i skuqur apo djegur veten nga nxehtësia. Shumica e këtyre trukeve janë më të mira për njerëzit me flokë më të hollë dhe të valëzuar.

Me qimet e tjera, është më e vështirë të arrini pamjen e flokëve të drejtë pa cenuar shëndetin e flokëve tuaj. Megjithatë, nëse jeni gati të përqafoni flokët me një kaçurrela të lehtë ose një kërcim të vogël, mund të keni më shumë opsione. Konsideroni të përfshini disa nga këshillat e mëposhtme në zgjidhjen tuaj të flokëve të drejtë. Provoni kombinime të ndryshme të trukeve të listuara derisa të merrni një pamje që ju pëlqen.

1. Thajeni me ajër të ftohtë

Nëse tashmë i keni zotëruar flokët e drejtë dhe të drejtë me “fryrjen” klasike, konsideroni të ndryshoni metodën tuaj pak me ajër të ftohtë në vend të kësaj. Pasi t’i keni tharë në ajër rreth tre të katërtat e rrugës, ndani flokët në pjesë si zakonisht. Përdorni cilësimin “Cool” në tharësen tuaj për të siguruar që tharësja të lëvizë vazhdimisht nga rrënja në majë. Mbajeni tharësen rreth 8 inç larg flokëve tuaj ndërsa i thani ato.

Kjo metodë nuk duhet të zgjasë shumë më shumë, por mund t’ju duhet të keni një serum rregullues ose kondicioner me spërkatje të përshtatshme për të zbutur fijet që fluturojnë. Përdorimi i një tharëseje të nxehtë është treguar se dëmton boshtin e flokëve. Përdorimi i ajrit të ftohtë është treguar se shkakton më pak dëme sesa tharja vetëm me ajër.

2. Mbështillni flokët

Mbështjellja e flokëve është një nga mënyrat më të njohura për të marrë flokë të drejtë pa stilim të nxehtësisë, por jo të gjithë e dinë se si ta bëjnë atë në mënyrë efektive. Për fat të mirë, ka shumë mësime për mbështjelljen e flokëve në YouTube që janë përshtatur për pothuajse çdo lloj flokësh.

Ndërsa ka metoda të ndryshme për lloje dhe gjatësi të ndryshme flokësh, bazat janë pothuajse të njëjta. Ju do të keni nevojë për karfica “të gjata” (3 inç të gjata, të quajtura gjithashtu gjilpëra me rul) dhe një shall ose çallmë sateni për të mbështjellë flokët.

Për të mbështjellë flokët, ndani pjesën e sipërme duke i ndarë flokët dhe krehni me një krehër të imët. Duke i mbajtur flokët të tendosur, sillni në anën tjetër të kokës, ku do të bien natyrshëm, dhe fiksoni fort në anën e kokës. Ju duhet ta përsërisni këtë metodë për çdo pjesë të flokëve dhe ta fiksoni me një çallmë flokësh para se të flini natën.

3. Rrotulloni me rula plastike

Duke blerë një rul plastik të madhësisë “jumbo” (diametër 1 3/4 ose më i madh), ju mund të arrini flokë pak të përdredhur me tonelata vëllimi dhe një fund me shkëlqim pa pasur nevojë për nxehtësi. Thjesht ndani flokët tuaj të lagur në seksione të mesme dhe rrotulloni produktet në flokë para se të shkoni në shtrat, ose rreth katër orë para se të planifikoni t’i hiqni ato. Këto lloj rrotullash mund të kërkojnë pak praktikë, por disa njerëz me flokë mesatarë deri në më të gjatë betohen për to. Disa udhëzime në YouTube mund t’ju ndihmojnë të merrni një ide.

4. Përdorni produkte për drejtimin e flokëve

Ka shampo, kondicioner, produkte tualeti, llak flokësh dhe pothuajse çdo gjë që mund të mendoni për të qetësuar dhe relaksuar flokët tuaj. Eksperimentimi me produkte të dizajnuara për flokë të drejtë ose që janë krijuar për të bërë stilimin e flokëve tuaj më të lehtë mund të jetë një vend i mirë për të filluar.

Serumet zbutëse dhe kondicionerët me spërkatje të mbushura me keratin mund të veshin, rëndojnë dhe relaksojnë kaçurrelat tuaja.

5. Flini me flokë të lagur

Nëse vështirë se mund ta imagjinoni të flini me një mbështjellës flokësh ose me kaçurrela të mëdha në kokë, filloni të vogla dhe të thjeshta: provoni të flini me flokë të lagur. Përdorni një rrip flokësh për të lidhur një bisht të lirshëm mbi kokë. Më pas krijoni një topuz duke i mbështjellë flokët rreth atij bishti dhe duke i fiksuar me një tjetër elastik flokësh.

Nëse flini me flokë të lagur, merrni parasysh një këllëf jastëku saten. Kjo do të zvogëlojë fërkimin në flokët tuaj që mund të ndodhë gjatë gjumit dhe do t’i japë flokëve tuaj një pamje më të lëmuar pasi t’i lëshoni ato në mëngjes.

6. Provoni një maskë flokësh

Ju mund t’i kushtoni tërësisht flokët tuaj me një maskë flokësh DIY për t’i dhënë atyre një pamje më të shndritshme dhe më të drejtë. Maskat e flokëve, të dizajnuara për të rivendosur proteinat në flokë, mund t’i bëjnë flokët kaçurrelë të duken më të relaksuar. Provoni një maskë flokësh me vezë të papërpunuar, mjaltë manuka ose avokado për kondicionim të thellë. Ju gjithashtu mund të përdorni vaj kokosi ose bajame të ngrohur si një trajtim me vaj të nxehtë për të ushqyer dhe forcuar flokët kaçurrelë.

7. Aplikoni vajra esencialë

Në mënyrë anekdotike, ka disa vajra esencialë që mund t’i bëjnë flokët të duken më të zbutur. Disa vajra esencialë përthithen më lehtë në flokët tuaj sesa produktet kimike. Vaji i kokosit, vaji i arganit, vaji i bajames dhe vaji i makadamisë mund të depërtojnë në gjëndrat tuaja të flokëve dhe të mbyllin dhe riparojnë qelizat brenda.

Pasi të keni përdorur rula, kompresa, një tharëse flokësh të ftohtë ose ndonjë teknikë tjetër për stilimin e flokëve, aplikoni vajin esencial të zgjedhjes suaj. Ngrohja e vajit duke e fërkuar atë midis pëllëmbëve të duarve mund ta bëjë më të lehtë shpërndarjen e vajit në mënyrë të barabartë nëpër flokë. Përqendrohuni në majat e flokëve, duke pasur kujdes që të mos vendosni më shumë se një monedhë. Kjo jo vetëm që i shton një aromë të ëmbël dhe një shkëlqim të këndshëm flokëve tuaj, por gjithashtu i rëndon pak flokët dhe i ndihmon ata të ruajnë stilin e tyre.

Në fund të fundit

Nuk duhet të jetë e pamundur të kesh flokë të drejtë, të bukur dhe të shëndetshëm. Ndërsa nuk ka dy lloje flokësh që janë saktësisht të njëjtë, eksperimentimi me metoda të ndryshme për t’i bërë flokët tuaj të duken më të shndritshëm dhe më të lëmuar mund të jetë një mënyrë argëtuese për të njohur veten më mirë. Nëse këto truke nuk funksionojnë, flisni me një floktar profesionist për modele flokësh dhe trajtime sallonesh që do t’ju japin një pamje të hijshme pa dëmtime nga nxehtësia.

Flokët kaçurrelë ndikohen nga rezultati i gjenetikës, frizurës, produkteve që përdorni dhe madje edhe gjatësisë së flokëve. Me kalimin e moshës, flokët tuaj mund të bëhen më pak kaçurrela për shkak të rënies së flokëve (alopecia), ose mund të bëhen edhe më kaçurrela për shkak të ndryshimeve hormonale.

Stilimi i flokëve në një mënyrë të caktuar çdo ditë mund të rezultojë që flokët tuaj të “stërviten” në një model të caktuar. Megjithatë, nëse e teproni, mund të çojë në rënie dhe dëmtim të flokëve. Herë pas here, mund të dëshironi të tundni kaçurrelat tuaja natyrale dhe të përqafoni mënyrën se si po rriten flokët tuaj. Tregohuni realistë për mënyrën se si e imagjinoni frizurën tuaj dhe gjithashtu jini të sjellshëm me veten. Flokët kaçurrelë, natyralë kanë një bukuri të veçantë që shumë njerëz e vlerësojnë.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport