Connect with us

Jete

Mos i ngacmo pucrat dhe poret e hapur/ Ky eshte SERUMI BIO qe do jua beje lekuren si BEBE

Published

on

Nje problem i madh per shume fermra ne bote jane aknet dhe poret e hapura. Ato shkaktohen si pasoje e nje sere faktoresh si stresi, perdorimi i produkteve kozmetike te papershtatshme apo dhe ngacmimi i fytyres kur ju dalin pucrra. Nese nuk trajtohen mire aknet dhe poret e hapura mund te mbesin per nje kohe shume te gjate ne fytyre.

Ja disa nga menyrat se si mund te trajtoni ato:

Kanelle dhe mjalte

Perzieni nje luge gjelle mjalte organik dhe nje luge gjelle kanelle derisa sa te krijohet nje mase homogjene pak e ashper. Masen e perftuar vendoseni ne zonat problematike duke e masazhuar me levizje rrethore.
Kanella sherben si ‘gerryese e bute per te hequr lekuren e vde kur dhe eshte nje antioksidant qe shkaterron radikalet e lira.Ndersa mjalti rigjeneron dhe riparon lekuren. Ai eshte nje antioksidant natyral i cili shkaterron qelizat e demtuara te lekures. Perdoreni 2-3 here ne jave kete skrap.

Leng Limoni

Per riparimin e njollave dhe plageve te shkaktuara nga pucrat, aciditeti i lengut te limonit eshte shume efektiv. Limoni eshte nje antioksidant i fuqishem qe sheron qelizat e demtuara te lekures dhe gjithashtu eshte i pasur me vitamine C.

Me anen e nje pambuku thithni lengun e limoni dhe aplikojeni ne fytyre per 10 minuta. Me pas shpelani fytyren me uje te ftohte. Perdoreni kete metode 3-4 here ne jave.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport