Connect with us

Lajme

Mos i prit floket pa plan/ Ja kur duhet ti prisni ne baze te kalendarit henor qe tju eci mbare rritja e tyre

Published

on

Qe te rriten te forte dhe te shendetshem, kur duhet t’i presim floket?
E kishit menduar qe duhet te zgjidhni kohen ideale sipas henes??

Duket se hena mund te kete nje ndikim pozitiv ose negativ ne prerjen e flokeve , por nuk ka nje shkence te sakte.Gjate shekujve, keto besime popullore kane kushtezuar zgjedhjen e shume grave ne te gjithe boten. Eshte e rendesishme te pershtatesh sipas henes per te vendosur se kur te shkurtosh floket.

Nese floket priten sipas henes ,ajo i ndihmon ata te rriten me shpejte.

Nje zvogelim i lehte do te jete i mjaftueshem per te pasur floke te trashe, te forte brenda disa javesh sepse nuk eshte e nevojshme te beni nje prerje te paster. Hena e plote eshte faza ideale per prerjen.

Floket do te jene te forta dhe te ndritshme dhe do te rriten edhe me shpejt pa nevojen per trajtime te medha.

Floket do te jene me pak te dobeta ,gjate fazes se zbehte ,duket se nese keni nje floke te rebeluar dhe te holle, ne kete faze hena mund t’i ndihmoje ato te behen me te menaxhueshme. Per rezultatin e flokeve te persosur mund te ndikoje edhe orari ku koha me e mire eshte midis gjashtes se mengjesit dhe mesdites.

Kur duhet te shmangni prerjen e tyre sipas kalendarit henor dhe floket? Kur ka hene te re eshte koha absolute per te shmangur prerjen e flokeve.

Por ,cila eshte arsyeja? Ne kete faze hena eshte e fshehur midis Tokes dhe Diellit dhe prandaj nuk eshte e mundur ta shohesh ate.

Nje dobesim te folikulave te flokeve ,do te shkaktohej dhe nje tendence per renie me te madhe te tyre.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport