Connect with us

Lajme

Mos i shtrydh me pikat e zeza/ Kjo eshte receta BIO qe do jua beje lekuren ‘xixe’

Published

on

Nese poret bllokohen mund te cojne ne krijimin e pikave te zeza , te bardha apo akneve. Poret e zeza jane akumulimi i ndotesve te ndryshme ne poret e hapura te lekures ne ndryshim nga poret e bardha te cilat jane te mbyllura. Shkaqet kryesore per poret e bllokuara perfshijne rritjen e baktereve ne lekure dhe te hormoneve.

Ne kete artikull do te lexoni disa produkte natyrale per te eleminuar pikat e zeza dhe poret e bllokuara:

1-Limoni

Per pastrimin e lekures acidi i limonit eshte shume efektiv. Aplikoni leng te fresket limoni ne poret e bllokuara dhe me pas shpelajeni fytyren me uje te ftohte te bollshem. Nese keni lekure te ndjeshme apo te thate mos e perserisni me shume se nje here ne jave.

2-Sheqeri

Si nje eksflojant per lekuren mund te perdoret edhe sheqeri. Per eleminimin e qelizave te demtuara nga lekura perzieni pak sheqer me uje duke formuar nje paste. Masazhojeni lehte lekuren me mollezat e gishtave gjate aplikimit te scubit. Perdoreni kete scrub dy here ne jave nga pese minuta.

3- Avulli

Trajtimi me avull mund te ndihmoj ne hapjen e poreve dhe te eleminoje papatertite sipas nje artikulli nga Natyral Beauty Tips. Nese keni lekuren e ndjeshme dhe me kapilar te zgjeruar ky proces nuk rekomandohet.

4-Mjalti

Mjalti parandalon bllokimin e poreve dhe ndihmon ne hidratimin e lekures. Aplikoni mjaltin e paperpunuar direkt ne lekuren tuaj.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport