Connect with us

Jete

Mos i shtrydhni pikat e zeza/ Ja si ta pastroni lekuren dhe ta beni ate si bebe me receten BIO

Published

on

Ajo qe do te deshironte cdo vajze eshte nje fytyre e paster pa akne, njolla kafe qeska e rrathe te zinj poshte syve dhe mbi te gjitha pa pika te zeza.

Do te ishit te gatshme te benit cdo gje per te arritur kete rezultat por zgjidhja eshte shume me e thjeshte nga cfare ju mendoni. Mund ta beni vete ne kushte shtepie ne vend qe te lodheni dhe te paguani per eleminimin e pikave te zeza.

Ne kete artikull do te lexoni hapat qe duhet te ndiqni per te eleminuar pikat e zeza.

Scrub me mjalte dhe kanelle:

Nje hap shume i rendesishem per lekuren eshte scrubi i cili duhet bere 2-3 here ne jave per lekurat e yndyrshme, 2 here ne jave per lekurat e thata dhe1 here ne jave per lekurat normale. Ai duhet bere pa ushtruar force ne menyre shume delikate me levizje rrethore ne te gjithe fytyren.

Scrub-i eleminon qelizat e demtuara, papasterite e siperfaqshme dhe toksniat nga lekura. Keto e bejne lekuren te duket e plakur, e vrazhde dhe pa jete. Ne fillimi perziejini perberesit derisa te formohet nje masa homogjene. Me pas masazhojeni me te fytyren per 5 minuta e ne fund shpelajeni me uje te vaket.

Avulli:

Eshte radha e avullit pas scub-it qe shpjeguam me lart. Avulli stimulon pastrimin e pikave te zeza dhe qarkullimin e gjakut ne fytyre. Merrni nje tenxhere ne te cilen duhet te shtoni 1-2 litra uje dhe disa pika esencial sipas deshires tuaj, gjethe sherebele ose dafine.

Vendosni fytyren mbi tenxhere nderkohe qe uji vlon, me nje distance prej 20 cm. Kujdesni sepse avulli nuk duhet te zgjasi me shume se 10 minuta.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport