Connect with us

Jete

Mos i shtrydhni pikat e zeza/ Ja si ta pastroni lekuren dhe ta beni ate si bebe me receten BIO

Published

on

Te gjitha hapat per te eleminuar pikat e zeza ne kushte shtepie/maska e pranveres qe duhet te provoni pa humbur kohe.

Ajo qe gjithmone deshiron nje femer eshte te kete nje fytyre te paster, pa njolla kafe, akne, qeska e rrathe te zinj poshte syve dhe mbi te gjitha pa te bezdisshmet pikat e zeza.

Ndaj per te arritur kete rezultat cdo femer do te ishte e gatshme te bente cdo gje ,duke nisur nga shifrat e çmendura te kremerave te shtrenjte apo seancat aspak efektive ne qendra estetike.Por zgjidhja e ketij problemi eshte shume me e thjeshte nga sa ju e kishit menduar dhe mbi te gjitha me ekonomike. Ne vend qe te paguani shifra te ndryshme per eleminimin e pikave te zeza,ju mund ta beni vete ne kushte shtepie. Por para se gjithash do te ishte mire te dini se ç’jane ato.

Ato shfaqen ne fytyre kur qelizat e vdekura te lekures dhe sebumi i akumuluar ne poret e saj, bashkeveprojne me oksigjenin ne ajer duke formuar keshtu disa pika karakteristike me ngjyre te erret. Ndaj sot ju do te njiheni me te gjithe hapat qe duhet te ndiqni per te eleminuar pikat e zeza ne kushte shtepie:

1.Scrub me kos dhe kafe:

Kombinimi i kosit dhe kafese nuk eshte aspak nje ide shume terheqese per t’u provuar gjate dites. Hapi i pare qe ju duhet te ndiqni per te eleminuar pikat e zeza nga lekura, eshte ta pastroni ate duke krijuar nje eksfoliant te shkelqyer natyral.

Kafeja stimulon qarkullimin e gj akut kurse kosi permban acid laktik,i cili pastron lekuren dhe ndihmon ne ribalancimin e pH-it te saj.
Merrni nje ene dhe shtoni 2 luge çaji me kafe te bluar dhe 1 luge gjelle me kos. Pasi te keni perzier te dy ingredintet duhet t’i lini te pushojne per te pakten 5 minuta.

Pas ketij procesi duhet te lani fytyren me uje te vaket dhe masazhojeni me levizje rrethore per 5-10 minuta. Hapi tjeter eshte qe ta lani me uje te ftohte dhe fshijeni me kujdes. Pergatitja dhe aplikimi i maskes dhe faza e dyte.

2.Maske me aspirine, veze dhe limon:

Maska qe do ju tregojme tani eshte nje nder maskat me efektive per eleminimin e pikave te zeza, te cilen e rekomandojne gjeresisht edhe estetistet.

Marrim 2 luge gjelle leng limoni dhe i bashkojme duke shtypur me kujdes 4 aspirina.I perziejme vazhdimisht. Kesaj mase i shtojme edhe 2 te bardha veze. Acidi citrik i limonit dhe acid salicilik qe gjendet tek aspirina pastrojne ne thellesi lekuren dhe eleminojne pikat e zeza. Pasi keni perzier te gjithe perberesit vendosni masken ne fytyre dhe lereni per 30 minuta.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport