Connect with us

Lajme

Mos u turperoni nga trupi juaj/ Ky eshte SERUMI BIO qe largon celulitin dhe varicet nga kembet tuaja, ruajeni

Published

on

Ne moshen e mesme me shume se 48% e njerezve vuajne nga varicet. Ato jane vena te zgjeruara te cilat mund te shihen neper lekure dhe quhen ndryshe si venat varikoze.

Nuk jane vetem nje shqetesim siperfaqesor pasi ato rritin ndjeshem rrezikun e mpikjes se gja kut gje e cila mund te rrezikoje seriozisht shendetin. Varicet ne pergjithesi jane te kaltra , te perdredhura dhe te fryra..

Perkeqesimi i tyre mund te parandalohet edhe ne shtepi dhe me poshte po ju tregojme disa menyra:

1. Uthulla e molles

Uthulla e molles ka aftesi te eleminoje depozitat e kalciumit ne enet e gja kut. Masazhoni kembet me uthull molle. Kjo eshte e vetmja gje qe duhet te beni dhe brenda dy javesh rezultetet do te jene te dukshme!

2. Speci djeges.

Nje tjeter perfocues i qarkullimit te gj akut eshte perberesi aktiv i specit djeges, capsaicin. Beni nje paste duke perzier specin e kuq me lengun e aloe veres dhe aplikojeni ne zonen me varice.

3. Hudhra

Hurdhra do te reduktoje inflamacionin lidhur me venat me varice. Menyra me efektive qe mund te perdorni hudhren eshte pergatitja e kremit. Perzieni hudhren me karafil e pak alkool dhe me pas aplikojeni 4 here ne jave ne zonen e prekur nga varicet.

4. Majdanozi dhe Aloe Vera

Majdanozi ka ne permbajtjen e tij sasi te larte te vitamines C. Kjo vitamine riparon venat dhe forcon kapilaret ku keta te fundit jane strukturat qe transportojne gj akun ne venat tuaja.

5. Me poshte do te lexoni masazhin me mjalte i cili e ben lekuren me te forte. Kjo ndodh per shkak se mjalti thith toksinat dhe i nxjerr nga trupi, permireson rrjedhen e gj akut dhe nyjet limfatike gjithashtu, gje e cila çon ne reduktim te celulitit.

Merrni vaj esencial per masazh (si livandoje, nenexhiku, limoni dhe portokalli)dhe mjalte organik.

Per çdo luge çaji mjalte shtoni 5 pika vaj duke krijuar nje sasi te pershtatshme per te lyer zonen problematike. Aplikojeni n trup duke e masazhuar ne menyre rrethore dhe fort per 15-20 minuta. Nese nuk e beni dot vete, kerkoni ndihmen e dikujt tjeter.

Ne fillim shpelajeni trupin me uje te vaket e me pas me te ftohte dhe pas kesaj aplikoni krem hidratues ose vaj ulliri. Keshillohet te perdoret si procedure cdo 15 dite dhe rezultati do te jete fantastik.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport