Connect with us

Jete

Ndal, mos i shkurto floket/ Ja kur duhet ti prisni floket sipas kalendarit HENOR qe tju rriten me shpejt…

Published

on

Prerja e flokëve sipas kalendarit hënor nuk është tendenca e bukurisë, por është një teori që ka mbizotëruar për dekada..

Sipas legjendës hëna do të kishte ndikime të forta në rritjen dhe bukurinë e flokëve. Prandaj kohë më para por dhe sot është e zakonshme që femrat të shikojnë me sytë nga qielli përpara se të lënë takimin e tyre në parukeri. 

Flokët duhet të priten kur hëna është e plotë dhe duhet të shmangim prerjet e tyre kur ajo ndodhet mes Tokës dhe Diellit apo është në një fazë të hënës së re, sepse flokët janë më të brishtë.

Prerja e flokëve me një hënë të plotë do t’i bënte ato të ndritshme dhe më të forta. Sipas kalendarit klasik hënor, koha më e mirë për të prerë flokët korrespondon me periudhat e hënës së plotë, sidomos kur është në Venus.

Duke prerë flokët në këtë periudhë, flokët do të jenë më të mëndafshtë dhe me shkëlqim.  Për ata që duan flokë të fortë dhe të trashë, më mirë të presin kur hëna të jetë tek Luani. 

A është e vërtet? Nuk ka një përgjigje të qartë. Mbetet ta provoni.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport