Connect with us

Jete

Ndoshta nuk i dinit por keto jane 10 gjera qe i terheqin meshkujt si me magnet

Published

on

Tek meshkujt ndikojne disa karakteristika pa dijenine e tyre..

Rreth kesaj ceshtje jane kryer shume studime ne vende te ndryshme te botes. Ne keto studime kane marr pjese gjithsej mijera femra dhe meshkuj.

1. Zeri dhe menyra e te folurit!

Femrat te cilat kane nje ze te holle preferohen me shume nga meshkujt sipas shkencetareve. Zeri i holle femeror lidhet me shume me rinine dhe do te thote ‘terheqje’.

2. Gjatesia

Meshkujt ne shumicen e rasteve preferojne qe femra te jete me e shkurter se ata. Ky dallim ne gjatesi mund te jete me pak se 20 cm.

3. Mosha

Mashkulli eshte me i madh se femra ne shumicen e cifteve. Por, ekzistojne edhe cifte shume te lumtura kur gruaja eshte me e madhe se partneri i saj. Meshkujt me te vjeter se 30 dhe me te rinje se 20 preferojne femrat 24-25 per shkak se femrat ne kete moshe kane me shume shanse qe te behen nena.

4. Ngjyra e syve

Meshkujt me sy te kalter parapelqejne femrat syblu sipas shkencetareve nga Universiteti i Tromso-se ne Norvegji. Arsyeja eshte se ngjyra e syve te femijeve u ndihmon atyre te kuptojne nese zgjidhja e tyre ishte e mire.
Femrat me sy te kalter nuk pelqehen nga meshkujt me sy kafe dhe ata me sy te gjelber.

5. Makeup

Femrat shpesh grimohen vetem sepse mendojne se meshkujve u pelqen kjo gje por ne te vertete atyre nuk u pelqen te vendosin makeup.

Femrat mund te zmbrapsin mashkullin qe po perpiqen ta joshin nese grimohen me ngjyra te theksuara. Kete gje mbajeni mend gjithmone kur te vendosni makeup.

6. Raporti mes belit dhe ijeve

Meshkujt i mbajne mend me shume femrat te cilat kane proporcion ideal mes belit dhe ijeve sipas nje studimi te kryer nga Dr. Cary Fitzgerald, psikolog nga Universiteti i Beaufort-it ne Karolinen Jugore.Keto femra konsiderohen te jene me terheqeset.

Raporti ideal mes belit dhe ijeve eshte 0.7 i cili llogaritet duke matur belin dhe ijet dhe me pas te pjestosh masen e belit me ate te ijeve.

7. Rrathet e syve

Aspekti per rrathet e syve eshte shume here me i qarte sesa ai i ngjyres se syve.Rrathet e theksuar rreth irisit teheqin meshkujt me shume sipas nje perfundimi te ardhur nga shkencetaret.

8. Ngjyra e flokeve

Rreth çeshtjes se cilat femra ftohen me shpesh per te vallezuar ne klube te nates: bjondet, brunet apo floke-kuqet shkencetaret nga Franca kane kryer nje studim. Meshkujt ftojne me se shumti bjondet, se dyti brunet dhe me pak terheqese ishin flokekuqet sipas perfundimeve qe u nxorren.

9. Gjatesia e kembeve

Meshkujt parapelqejne femrat me kembe te gjata sipas nje studimi ne terren dhe ne internet qe kryeu psikologu klinik Leoan Zeltzer.Meshkujt pelqejne qe kembet e femrave te jene ne raport me trupin e tyre.

10. Lakimi i mesit te trupit

Nje standard tjeter i bukurise femerore qe eshte krijuar ne mendjen e meshkujve fale evulucionit eshte lakimi i mesit te trupit. Lakimi me joshes per meshukujt eshte kendi 45.5 shkalle midis mollaqeve dhe shpines.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport