Connect with us

Jete

Nese burrit tuaj po i humbet interesi per ju atehere duhet te beni keto 6 gjera qe ta cmendni serish

Published

on

Shkaktarët e rënies së dëshirës se ksuale të meshkujt

Shpesh femrat fajësojnë veten kur partneri nis të shfaqë shenjat e para ndaj dëshirës së ulët për s eks. Ato ndjejnë se ka diçka që nuk shkon mirë në teknikën tyre të të bërit dashuri apo se partneri nuk i pëlqen më. Nëse partneri juaj mohon s eksin, nuk mund të jetë vetëm se ka një grua tjetër në jetën e tij, sepse do t’i japë fund marrëdhënies apo nuk i dukeni më e bukur dhe joshëse. Shumë burra vuajnë me problemin e er eksionit kur ata janë të stresuar apo sepse ne jetën e tyre ka diçka që i shqetëson. Studiuesit mendojnë se disa nga arsyet që i bëjnë burrat të mos kenë dëshirë s eksuale janë:

Lodhja

Nëse partneri juaj ka punuar shumë, duke u përpjekur të arrijë të pamundurën dhe të bëjë më të mirën në profesionin e tij, lodhja dhe mërzia, nëse gjërat nuk shkojnë ashtu siç do ai, mund të shkaktojë probleme në jetën tuaj se ksuale. Kjo mund të shpjegojë humbjen e rastësishme të er eksionit, të cilën e vuajnë të gjithë burrat, por në kohë të ndryshme. Nëse bashkëshorti juaj humbet e reksionin gjatë aktit sek sual, është shumë e rëndësishme që të mbështesni atë dhe të mënjanoni akuzat për humbjen e interesit ndaj jush, apo të nisni një zënkë, pas kjo do të përkeqësonte gjërat. Nëse marrëdhënia juaj po kalon probleme parash, shqetësime me fëmijët, vështirësi të tjera sek suale, apo zënkat e vazhdueshme, mund të jenë arsye të tjera për humbjen e dëshirës për s eks të partnerit tuaj.

Problemet emocionale

Problemet emocionale mund të çojnë në vështirësi të er eksionit, pasi besimi apo ndjenja e intimitetit me partnerin ndikohet drejtpërdrejt. Të gjithë e dimë që është e vështirë të ndizesh nëse ditë pas ditë borxhet shtohen. Nëse merrni nisma për të kaluar këto probleme financiare, vështirësitë tuaja mund të parandalohen, sidomos nëse nuk ka arsye te tjera psikologjike.

Vetëvlerësimi

Shqetësimi juaj, nëse partneri juaj mendon se vazhdoni te jeni tërheqëse, ndikon shumë në dëshirën tuaj për s eks. Përpiquni të përmirësoni vetëvlerësimin tuaj dhe do të shihni se edhe ai do t’iu shohë me sy tjetër. Diskutimi i ndjenjave është gjithashtu e rëndësishme të shpjegoni ndjenjat tuaja për atë që ka ndodhur. Burimi i shqetësimit mund të jetë marrëdhënia juaj dhe mënyra se si ai ndihet me ju. Inkurajojeni që të hapet për atë që po ndodh me ju. Mos vazhdoni me shqetësimet tuaja për humbjen e dëshirës së tij. Inkurajojeni atë të bëjë të njëjtën gjë me ju, pasi ka gjasa që personi tjetër të jetë po aq i shqetësuar sa edhe vetë ju. Në këtë mënyrë mund të veproni si një skuadër dhe ta zgjidhni problemin së bashku, në mënyrë që ta shmangni çështjen nga frika.

Ankthi dhe stresi

Nëse individi vuan nga një prej këtyre gjendjeve mund të ketë ulje të dëshirës se ksuale të përkohshme apo për një periudhe të gjatë, varet nga sasia e ankthit dhe stresit që ai ka. Varësia mjekësore ose psiko-aktive e ilaçeve. Zakoni i të pasurit të njëjtin partner, zakonisht bën që interesi se ksual të bjerë.

Probleme në lidhjen tuaj

Shqetësimet që janë pjesë e marrëdhënies tuaj ndikojnë shumë edhe në dëshirën tuaj për s eks. Kjo është e vërtetë sidomos për ata meshkuj, të cilët nëse nuk janë të lumtur në marrëdhënien që kanë, priren të mos kenë jetë të kënaqshme edhe në krevat.

Mungesa e er eksionit

Nëse partneri juaj vuan rregullisht nga mungesa e ere ksionit, ai duhet të kontrollohet. Vështirësia në e reksion mund të jetë një tregues i sëmundjeve si diabeti apo sëmundjes e zemrës. Mos e trembni partnerin tuaj, duke i thënë se mund të ketë një sëmundje serioze, por sugjerojini një kontroll për t’u siguruar se është mirë. Ai duhet ta informojë doktorin për të gjitha simptomat e humbjes së e reksionit dhe çdo problem tjetër shëndetësor që mund të ketë kaluar. Shpesh disa pilula, të rekomanduara nga doktori, mund ta risjellin e reksionin me lehtësi. Nëse doktori rekomandon se ka nevojë për teste të tjera apo trajtime për një sëmundje, është më mirë të veproni me shpejtësi, pasi problemet e shëndetit të pa kuruara mund të jenë më të vështira të riparohen në një fazë më të largët. Nëse e shtyni, pasi besoni se paaftësia e tij për të pasur er eksion vjen pasi ju nuk i dukeni tërheqëse, mund të mos e gjeni kurrë zgjidhjen që kërkoni.

Aktiviteti se ksual

Ulja e aktivitetit se ksual mund të shkaktohet nga ndikimi i një sërë faktorësh të cilët lidhen drejtpërdrejt me aktivitete të ndryshme të jetës suaj të përditshme. Probleme të ndryshme do të pasqyrohen edhe me ndikime në jetën se ksuale. Rënia e aktivitetit se ksual bëhet një problem për marrëdhënien tuaj dhe shkakton konflikt. Një gjendje jo e ngrohtë në partneritet do të sillte humbje të interesit dhe si pasojë edhe ftohtësi gjatë aktit , përveç përpjekjes për të kënaqur partnerin. Shenjat fizike mund të jenë: thatësi vaginale, vështirësi në arritjen e orgazmës, mungesë e dëshirës dhe nevojës për se ks. Tek femrat ndryshimet e moshës vijnë me fillimin e menopauzës, pra ndërprerjes së ovulacionit. Ndryshimet përfshijnë nivel të ulët të estrogjenit (hormoni femëror se ksual), nivel të ulët të testosteronit(hormon, i cili besohet se është përgjegjës për eksitimin s eksual të femrës) etj.

Efektet relaksuese

Jeta se ksuale është një moment i rëndësishëm për çdo njeri dhe i pazëvendësueshëm, jo vetëm për riprodhimin, por edhe për cilësinë e jetës. Një jetë e kënaqshme se ksuale të çliron nga streset, ka efekte qetësuese, është element i rëndësishëm në marrëdhëniet e çiftit dhe harmoninë familjare. Ndërkaq, aftësia se ksuale varet nga denduria e raporteve. Në bazë të statistikave, del që në periudhën e jetës aktive s eksuale (deri në 40 vjeç), i aftë se ksualisht, quhet ai person që realizon minimalisht 2 akte se ksuale në javë. Nëse denduria e raporteve është më e paktë, do të thotë se këtu ka një problem. Meqenëse faktori moshë është përcaktues në jetën se ksuale, ne themi që vendi ynë, duke pasur një popullsi me moshë të re, ka jetë aktive se ksuale. Përgjithësisht, aktiviteti se ksual pushon mbi moshën 70-vjeçare. Sipas statistikave, meshkujt rreth të 70-ave, në 62 për qind të rasteve e kanë të pamundur aktin s eksual.

7 urdhëresat e se ksit

S’po dyshon kush në aftësitë e tua në këtë fushë… Por duhet të kesh parasysh disa detaje që do të bëjnë më të zonjën… Një mashkull duhet përkëdhelur dhe prekur para se ta çosh në rrugën e parajsës. Një rishikim për disa e një leksion i ri për të tjera, sa ai të mos mundet të harrojë!

1. Prano trupin tënd
Të gjitha kemi komplekse të vogla e të mëdha, po pse duhet të flasim vazhdimisht rreth tyre? Nuk ka asgjë më pak eksituese për një mashkull se kur një grua i thotë: “Mos m’i shiko vithet, janë të shëndosha, por që nesër do filloj të bëj ushtrime!”, “Gjoksin e kam të vogël, por me një palë reçipeta me sfungjer nuk duket keq, apo jo?”.

Ai nuk është mikja jote më e mirë e as psikologia. Në një situatë si kjo, roli i tij nuk është të të ngushëllojë. Ti je në krahët e tij. Kjo do të thotë që të pëlqen. Pra, mjaft u ankove!

Sa më shumë të ndihesh rehat aq më shumë do përfitosh. Që të dy.

Këshillë: Ndiq atë që thotë Sharon Stone. Gjatë një interviste, jo më një vajzë e re, aktorja ka thënë se në momentin kulmor burrat e kanë mendjen në diçka krejt tjetër se te celuliti i partneres.

Eksitoje

Për të rritur dëshirën, ja misioni yt. Po kujdes, nuk bëhet fjalë thjesht për të ndezur epshin. Atë mund ta bëjnë të gjitha: një dekolte e theksuar, një vështrim, pozicion këmbësh të hapura…
Bëhet fjalë për një punë graduale të ngadaltë ngacmuese, një ftesë për kënaqësi që, do ta bëjë të humbasë mendjen. Që nga çasti kur dëshira shfaqet në atë që gjestet e tua tregojnë një dëshirë të fortë.

Mëso t’i bësh gjërat me qetësi e mos harro që pritja ngacmon ndjenjat. Mos iu dorëzo tundimit që natën e parë, por tregoji se je e interesuar. Ndize fitilin, por mos shpërthe shpejt. Kjo është një strategji e vërtetë.

Këshilla: Ule në shtrat por mos e lër të të prekë. Ulu në karrige e zhvishu ngadalë, por shumë gjatë, sa të bësh efekt. Fillo të përkëdhelesh, duke e parë në sy. Meshkujt janë të obsesionuar pas masturbimit të femrës!
Do t’i dhurosh një eksitim të këndshëm. Zgjidh ti kur t’i afrohesh shtratit e t’i japësh fund vuajtjeve të tij.

3 Lëre të të shohë

Tek meshkujt dëshira kalon nëpërmjet syve. Pse atëherë t’ia heqësh këtë kënaqësi? Mos e shuaj dritën e lëre të të shohë.

Zgjidh pozicione eksituese: harko shpinën, hap pak këmbët, shtrëngo gjoksin mes krahëve… Mos i mbyll sytë: shijoje dhe ti spektaklin! Shikimet janë një nxitje i vërtetë!

Këshillë: Bëni dashuri përballë pasqyrës. Partneri do ketë mundësi të shohë eksitimin tënd e do ndihet si aktor i ndonjë filmi erotik.

4. Studio gjeografinë e tij erotike[/COLOR][/b]

Si te femrat, në trupin e meshkujve ka zona të shumta erogjene. Është e rëndësishme t’i njohësh, për t’i eksploruar më mirë.

Ka shumë mënyra për të “ngrohur” atmosferën: puthja, përkëdhelja, kafshimi, thithja, lëpirja, gudulisja…
Gjithë trupi…
Buzët, qafa e, për disa meshkuj, veshët, janë fillesa të kënaqësisë. Mos harro pjesën e brendshme të kofshëve, thithkat.

Organet gjenitale

Në penis janë përqendruar mijëra receptorë të kënaqësisë. Disa zona mund të shquhen në penis. Ngacmimi në anus apo testikuj, për disa është i padurueshëm, për disa dhuron një kënaqësi të vërtetë. Përkëdhelja me gishta i membranës së zonës ndërmjet anusit dhe penisit shpërthen orgazmën!

Këshilla: Bëj si Brigitte Bardot në filmin “Përçmimi” dhe, sa herë që prek ndonjë nga zonat e ndjeshme, pyete a i pëlqen.

5. Pika e tij G[/COLOR]

Te meshkujt, pika e famshme G është midis uretrës e prostatës, në murin e brendshëm, atë që ndan trupin e penisit nga anusi. Pra nuk është e lehtë që të arrihet, por me pak stërvitje dhe… lubrifikant, çdo gjë është e mundur. Duke futur gishtin në anusin e partnerit, ngjitu ngadalë. Do prekësh një kokërr sa një lajthi. Është pika G.

Këshillë: Kur partneri relaksohet, mos nguro t’i bësh një përkëdhelje me gojë ose dorë penisit.

6. Shprehu me zë

Gjithçka qëndron në të shprehurit e dëshirave dhe asaj që të jep kënaqësi. Zërat e ngacmojnë partnerin.
Më të ndrojturat, të mbështeten te frymëmarrjet e te indikacione të thjeshta si: “pak më poshtë, po, pikërisht…”. Përbëjnë një hap të rëndësishëm.

Më të guximshmet do të nxjerrin klithma e do të jenë më të drejtpërdrejta: “Më pëlqen kur më përkëdhel gjoksin, adhuroj të më prekësh vithet”…

Duke u përfshirë, do të humbasësh ndrojtjet e do të përfitoni të dy. Partneri i inkurajuar e i gëzuar nga sjellja jote, do tregohet më entuziast e i kuptueshëm. Fjalët e partneres, edhe të ashprat, janë eksituese për një burrë. Ti nuk do humbasësh asgjë, sepse për shembull nuk do të ndihesh e detyruar të mos flasësh, kur ai të masazhon gjoksin sikur po fërkon një lavaman!

Këshillë: Shmang dhënien e urdhrave. Nuk je një gjenerale se ksi! Partneri mund të bllokohet plotësisht. Përshtate gjuhën dhe kërkesat në funksion të personit me të cilin po bën dashuri.

7. Duhet që ai të ndihet rehat

Ndryshe nga dukja, meshkujt dyshojnë shpesh te maskiliteti i tyre e mund të ndihen lehtë të pavlerë. Duhet t’i bësh të ndihen të sigurt. Tregoji që asnjë mashkull tjetër nuk të eksiton sa ai. Bëji komplimente për mënyrën si të përkëdhel dhe shprehe admirimin për disa pjesë të trupit të tij. Nuk do mundet të rrijë pa një grua që e vë në piedestal!

Një sjellje shumë agresive dhe e drejtpërdrejtë mundet ta trembë, por edhe t’i përshpejtojë gjërat në atë pikë që t’ju lërë të frustruar. Mëso ta prekësh sensualisht. Mos i vër duart direkt te gjenitalet. Edhe burrat i vlerësojnë afrimin delikat. Përkëdheli kofshët, rrëshqite dorën në zverk…

Këshillë: ta bësh të ndihet i sigurt nuk do të thotë ta trajtosh si fëmijë. Fraza të llojit “Bukur vogëlush, po ecën mirë” ia largojnë dëshirën.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport