Connect with us

Jete

Nese doni qe shtepia juaj te mbushet me lumturi dhe qetesi atehere duhet te beni kete gje te thjeshte

Published

on

Gjithnjë e më shumë njerëz janë në kërkim të zgjidhjeve natyrale për ta përballuar atë, pasi shfaqin një rrezik më të ulët të efekteve anësore.

Bimë dhe barëra medicinale me veti anksiolitike dhe qetësuese , të cilat do t’ju ndihmojnë të ndiheni të qetë dhe të qetë.

Livanda, me lulet karakteristike ngjyrë vjollce dhe aromën e mrekullueshme, është një bimë që kultivohet gjerësisht në vendet e Mesdheut dhe jo vetëm që në kohët e lashta.

Përdoret në mjekësinë bimore dhe aromaterapinë, pasi ka shumë përdorime dhe veti unike.

Ka toksicitet të ulët dhe veti antiseptike dhe antimikrobike.

Ndër vetitë e tij më të rëndësishme janë veprimi i tij tonik, qetësues dhe pak hipnotik.

Studimet kanë treguar se ndihmon ndjeshëm në menaxhimin e ankthit, pagjumësisë, ndërsa në të njëjtën kohë përmirëson disponimin.

Kjo barishte unike për ankthin mund të përdoret në shumë mënyra.

Shtoni 4-5 pika vaj esencial livando në një djegës me vaj esencial qeramik dhe relaksohuni me aromën e tij. Përndryshe, mund të shtoni vajin në 2-3 gota ujë të nxehtë dhe ose të thithni avujt ose ta lini të parfumojë hapësirën. Shtoni 6 pika vaj esencial në vaskë dhe shijoni një banjë të ngrohtë dhe relaksuese.

Thithni vaj esencial direkt me kujdes kur jeni nën stres dhe tension intensiv për lehtësim të menjëhershëm.

Vendosni lulet e thata të livandës në një qese dhe vendoseni në këllëfin tuaj të jastëkut. Do t’ju qetësojë dhe do t’ju ndihmojë të flini më lehtë.

Ju mund të shijoni përfitimet e tij duke konsumuar zierje kopër nëse shtoni një lugë çaji livando të thatë në një filxhan me ujë të valë.

Cilado mënyrë që të zgjidhni, livanda do t’ju befasojë me vetitë e saj relaksuese dhe kundër ankthit.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport