Connect with us

Jete

Nese doni qe te beni femije inteligjent atehere kjo eshte mosha ideale qe te ngelni shtatzane

Published

on

Eksperienca me shenjuese ne jeten e nje gruaje eshte sjellja ne jete e nje femije. Pasi mund te themi qe lind jo vetem nje qenie e re, por edhe nje grua e re.

Te jesh nje nene eshte nje udhetim i cili nuk ka kthim pas por qe shoqerohet me sfida , lodhje, paqe, dhe dashuri. Sipas studimeve te viteve te fundit eshte mire qe kete udhetim ta nderrmerrni pas moshes 35 vjecare.

Hulumtimet kane treguar se grate ne moshen 30 dhe 40 vjece ndihen shume here me te vendosura dhe te sigurta ne marredheniet dhe karrieren e tyre, por jo vetem.

Nje fakt tjeter nga studimet ka provuar se nese shatatezania eshte e vone kjo do te ndikonte edhe ne jetegjatesine e nje gruaje. Ne Universitetin e Kalifornise se Jugut eshte provuar sipas studimit se lindja pas moshes 35 vjeç permireson aftesite mendore te nenes.

Ne 830 femra ne postmenopauze studiuesit kryen disa teste lidhur me planifikimin, perceptimin pamor, kujtesen verbale, perqendrimin dhe vemendjen.

Konkluzioni qe ata arriten ne fund te ketij studimi ishte se grate qe kishin sjelle ne jete femijen pare pas moshes 24 vjeç kishin performance me te mire ne testet e zgjidhjes se problemeve dhe aftesiteve verbale, ne krahasim me grate qe ishin bere nena mes moshes 15 dhe 24 vjeç.

Ndersa grate qe kishin patur femijen e fundit pas moshes 35 vjeç kishin kujtese verbale dhe aftesi konjitive me te mira.

Ndaj ata arriten ne perfundim se shtatzenia pas moshes 35-vjeçare permireson aftesite mendore te nenes lidhet me shtimin e nivelit te estrogjenit dhe progesteronit gjate shtatzenise ne kete moshe dhe qe permiresojne dukshem aftesite e saj mendore.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport