Connect with us

Lajme

Nese doni qe te keni gjoks te ngritur dhe te tonifikuar duhet te beni keto 8 gjera te vogla

Published

on

Për shkak të gravitetit gjoksi ynë ulet me kalimin e kohës, por ky proces mund të ngadalësohet

Ushtrimet janë një mënyrë, por edhe dieta juaj luan një rol të rëndësishëm.

Dietologia Jinal Patel tregon për Healthshots se ka disa ushqime që janë të shkëlqyera për gjoksin.

Thjerrëzat

Thjerrëzat, produktet e qumështit dhe vezët janë ushqime të pasura me proteina që mund të ndihmojnë në shtrëngimin e gjoksit tuaj.

Fasulet

Fasulet janë plot me fibra dhe parandalojnë rënien e gjoksit pas shtatzënisë dhe plakjes duke ruajtur formimin e indeve të shëndetshme.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë ka veti antiinflamatore që mbajnë qarkullimin e gjakut të shëndetshëm, veçanërisht në gjinjtë e grave pas ushqyerjes me gji dhe parandalojnë rënien e gjirit.

Kumbullat

Antioksiduesit kundër plakjes dhe kancerit mund të gjenden në kumbulla, pjeshkë dhe boronica. Këta antioksidues mbajnë enët e gjakut të hapura, duke mbajtur gjakun të rrjedhë pa probleme. Busti juaj do të mbetet më i plotë dhe më i fortë si rezultat i rrjedhjes së shëndetshme të gjakut.

Farërat dhe arrat

Për të mbajtur gjoksin të fortë, farat e kungullit, farat e lulediellit, farat e lirit janë zgjedhje të shkëlqyera, pasi rrisin nivelet natyrale të estrogjenit në trup. Si burim i fortë i proteinave dhe yndyrave, përveç farave, arrat janë të mira edhe për gjoksin e fortë.

Lakrat

Perimet si brokoli, lakra dhe lulelakra kanë fitoestrogjenë, të cilët imitojnë estrogjenin dhe mbajnë gjinj të shëndetshëm. Mos harroni se perimet me gjethe jeshile duhet të jenë pjesë e dietës tuaj të përditshme, pavarësisht nga sëmundja që ju shqetëson.

Peshku i yndyrshëm

Salmoni, sardelet, toni dhe peshq të tjerë yndyrorë janë burime të shkëlqyera të acideve yndyrore omega-3, të cilat ndihmojnë në riparimin e dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira, duke i bërë ato të mira për ngritjen e gjoksit të varur.

Në fakt, disa ushqime deti janë treguar se rrisin hormonet se ksuale dhe inkurajojnë zhvillimin e indeve të gjirit.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport