Connect with us

Jete

Nese doni qe te mos ziheni me te dashurin tuaj atehere mos i beni asnjehere keto 6 veprime

Published

on

Mund te jete e veshtire te kuptoni se s’i ti zgjidhni gjerat pa e bere me keq situaten kur ju dhe partneri juaj gjendeni ne menyre te pashmangshme ne nje argument te zjarrte.

Ju dhe partneri mund t’i punoni gjerat ne nje menyre me te qete dhe produktike nese mesoni te ndaloni nje lufte nga pershkallezimi. Kryesorja eshte te degjosh vertete personin tjeter dhe t’i japesh idene atij se po perpiqesh ta kuptosh.

Ju nuk duhet te mendoni per biseden per sa i perket fituesve dhe humbesve sepse ju jeni ne te njetin ekip. Braxiel thote: “Konflikti eshte nje tregues i kujdesit dhe interesit per permiresimin e marredhenies.

Ne jemi me mire te pajisur per te lene menjane interesant tona dhe per te degjuar kur hyjme ne konflikt duke kujtuar se ne deshirojme te rregullojme ose permiresojme marrdheniet.

Nuk mund te kontrolloni gjithmone emocionet tuaja edhe nese po beni cmos per te qendruar te qete. Nese keni nevoje eshte plotesisht ne rregull qe te beni pak pushim.

Nje terapiste martesash e licensuar thote: “Nje gje qe çiftet mund te bejne per te ndaluar nje argument nga pershkallezimi eshte te shmangin diskutimin kur ata jane te lodhur dhe pa humor”.
Nese jeni ne kete gjendje vazhdimi i nje argumenti eshte i pavlere.

“Une i inkurajoj klientet te marrin nje kohe 30-minuta, veçmas, nese secili prej tyre po ndihet bosh dhe i merzitur. ”
Mos e perdorni pushimin per te luf tuar gjate luf tes por qe te jete vertete efektiv dhe i qellimshem per qetesim.

Shikoni nje shfaqje televizive, lexoni disa poezi, shkoni per nje shetitje ose beni nje joga te shpejte. Nese tani jeni me te qete atehere vazhdoni diskutimin me partnerin tuaj.

Beni cmos qe te mbani mend sa e doni dhe e respektoni partnerin tuaj. Gjerat mund te ikin me perpara me nje ndjeshmeri dhe dashamiresi shtese.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport