Connect with us

Lajme

Nese doni te bini ne peshe dhete hiqni DHJAMIN e barkut duhet te beni patjeter keto 3 gjera te thjeshta

Published

on

Ngrenia e nje mengjesi te shendetshem cdo dite eshte nje nga menyrat me te mira per te bere nje ndryshim rrenjesor ne stilin e jetes. Sipas studimeve ju do t’i jepni nje shtyse positive metabolizmit nese hani mengjes.

Duhet te dime qe jo çdo ushqim qe hame ne mengjes ka te njejtin ndikim tek pesha trupore.Disa ushqime mund te kene efekt te kundert nese nuk tregojme kujdes.

Ne kete artiull do te lexoni disa rregulla te cilat do ju ndihmojne te humbisni peshe.

Hani menjehere pasi te zgjoheni

Rekomandohet qe te konsumoni mengjes brenda 30-60 minutave pas zgjimit sepse ne kete menyre do te vini ne pune metabolizmin dhe nuk do te keni uri gjate paradites.
Perpiquni qe te konsumoni kos me fruta te perzier ne nje mikser nese nuk jeni tipi i njeriut qe preferon te ushqehet ne mengjes.

Proteinat

Nje ushqim i pasur me proteina(veze) dhe kos shtepie mban larg urine gjate gjithe dites.

Ju do te hani me pak dhe do te humbisni peshe ne kete menyre.

Personat qe konsumojne nje veze ne mengjes humbasin dyfishin e peshes ne krahasim me personat qe e nisin diten me byrek ose ushqime te tjera.

Proteina tek vezet ju mban me te ngopur dhe rrjedhimisht trupi merr me pak kalori gjate dites.
Ushqimet qe permbajne proteina treten me ngadale se te tjerat dhe ju do te ndiheni plot energji dhe te ngopur.

Drithera

Ju do te humbisni kalori shpejt nese konsumoni ushqime si tershera apo dritherat me banane. Ky ushqim eshte edhe i shijshem pervecse nje ushqim i shendetshem.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport