Connect with us

Lajme

Nese doni te bini ne peshe keto jane 12 gjerat e thjeshta qe jua bejne trupin fiber

Published

on

Nese doni qe te humbisni peshe nuk do te thote qe patjeter duhet te vuani nga uria. Ju duhet te ndiqni disa nga keshillat qe dermatologet rekomandojne dhe do te arrini peshen qe deshironi.

Me poshte do te lexoni disa keshilla me te cilet do te humbisni 3 kg ne jave:

-Pini sa me shume uje gjate dites

Ju duhet te konsumoni te pakten 8 gota uje natyral ne dite. Uji eshte nje hidratues i perkryer dhe nuk ka kalori.

-Largoni plotesisht nga menuja buken e bardhe, orizin dhe pasten

Nese doni qe te arrini peshen ideale hiqni dore nga orizi, buka e bardhe dhe pastat. Miellin e bardhe zevendesoheni vetem me perime te shendetshme dhe jo me ate integral.

-Largoni plotesisht nga menuja pijet e gazuara dhe lengjet e konservuara

Nese keni vendosur te arrini linjat perfekte trupore, pijet e gazuara apo lengjet e konservuara nuk duhet te kene aspak vend ne vaktet tuaja.

-Sakrifikoni te pakten nje ushqim nga zakoni juaj ditor

Fillimisht perpiquni te hiqni dore nga nje ushqim jo i shendetshem qe konsumonit cdo dite.

-Konsumoni peshk salmon ne nje vakt gjate dites

Salmoni ka nje ndikim shume pozitiv ne shendetin dhe lekuren tuaj. Ai eshte shume i pasur me acide yndyrore Omega 3 dhe me vlera te tjera ushqyese.

-Beni kardio te pakten 30 minuta ne dite

Ushtrimet fizike luajne nje rol shume te rendesishem nese doni qe te bini nga pesha. Beni te pakten 30 minuta ecje ne natyre ose ne palester.

-Pini nje kafe nje ore para palestres

Nese pini kafe nje ore para palestres ju do te perballoni shume me lehte akvtivitetin ne palester dhe do te ndiheni me shume energjike.

-Flini gjysme ore me shume çdo dite

Mundohuni te shkoni ne shtrat 30 minuta para derisa te arrini kohen ideale te gjumit 7-8 ore ne dite.

-Qendroni drejt

Qendrimi me trupin drejt eshte shume i rendesishem sepse shmang deformimet e shumta apo akumulimin e dhjamit ne vetem disa zona.

-Beni 36 ulje ngritje ne dite

Perpiquni qe te beni 3 seanca me nga 12 ulje ngritje cdo dite per te forcuar muskujt e vitheve, kembeve dhe barkut.

-Çlirohuni nga fryrja e barkut

Drejtohuni ne nje farmaci nese vuani nga fryrja e barkut sepse sistemi juaj tretes ka probleme

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport