Connect with us

Jete

Nese doni te dukeni e pasur atehere duhet te beni keto 10 gjera te thjeshta qe kane lidhje me veshjen tuaj

Published

on

Ka raste kur shikon një të huaj dhe mendon se ai duket sikur është shumë i pasur. Do të habiteni, por në të shumtën e rasteve, ky efekt nuk arrihet duke zgjedhur veshje të markave në trend dhe aksesorë të shtrenjtë, por është rezultat i ndjekjes së rregullave të thjeshta, falë të cilave të gjithë mund të duken të pasur, edhe pse nuk ka shumë para. . Le të hedhim një vështrim në disa këshilla që do t’ju bëjnë jo vetëm të dukeni të pasur, por edhe të ndiheni të pasur.

1. Vetëbesimi Vetëbesimi është një nga cilësitë kryesore që përcaktojnë. Besimi është diçka që paratë nuk mund ta blejnë, është një pasuri e brendshme që mund të fitohet vetëm me punë të gjatë për veten. Vetëm duke besuar në veten dhe pikat tuaja të forta, mund të arrini sukses në karrierën dhe jetën tuaj personale. Prandaj, nëse dukeni të sigurt, mos dyshoni se do të perceptoheni si një person i pasur.

2. Jini të informuar Njohuria është fuqi. Njerëzit e pasur, biznesmenët dhe sipërmarrësit, për të kryer biznes të suksesshëm, duhet të jenë të vetëdijshëm për të rejat më të fundit në botën e biznesit. Për t’u dukur i pasur, duhet të jesh edhe i ditur. Për ta bërë këtë, ju duhet të lexoni publiku dhe revista të ndryshme informacioni, si Forbes ose Bloomberg. Përveç kësaj, duhet të përpiqeni të mësoni sa më shumë informacion që të jetë e mundur për biznesin ku jeni.

3. Visheni mirë Mos e ngatërroni një person me pamje të pasur me dikë që vesh rroba shumë të shtrenjta stilisti. Nëse dëshironi të dukeni të pasur, duhet të visheni elegant. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të vishni një kostum biznesi çdo ditë, thjesht duhet të kombinoni saktë detajet e veshjes. Meshkujt që duken të pasur zakonisht zgjedhin rroba me ngjyra të buta dhe i aksesojnë ato.

4. Zgjidhni aksesorët tuaj Nuk keni pse të shpenzoni shumë para për veshjen tuaj, thjesht mund ta plotësoni me aksesorë shik. Orë, mansheta, një portofol mund të përmirësojnë imazhin. Kur zgjidhni një orë, jepni përparësi modeleve klasike më të shtrenjta – kjo është shumë e rëndësishme. Për t’u dukur i pasur, mund të blini një celular të mirë që mund ta përdorni për punë, mos kurseni para për këtë aksesor.

5. Bizhuteri Ky artikull mund të kombinohet me atë të mëparshmin, pasi bizhuteritë janë një aksesor që plotëson imazhin. Por rëndësia e tyre është aq e madhe sa duhet të konsiderohen veçmas. Bizhuteritë plotësojnë pamjen. Kur i zgjidhni, ndiqni të njëjtin parim si kur zgjidhni aksesorët: mos kurseni në këto detaje. Rregulli kryesor: më pak është më mirë, por më mirë. Duhet të preferohen bizhuteri argjendi 925 sprovuar ose ari i bardhë: është më cilësor se bronzi dhe duket më fisnik se bizhuteritë prej ari të verdhë.

7. Ndiqni rregullat e higjienës personale dhe kujdesuni për veten Edhe nëse keni veshur një kostum me vlerë disa qindra dollarë, por fytyra juaj duket e parregullt dhe e çrregullt, nuk do të dukeni të pasur. Çelësi i suksesit është lëkura e fytyrës e rregulluar, e rruar mirë dhe thonjtë e prerë. Për të ndjekur këtë këshillë, ju duhet vetëm pak kohë në mëngjes dhe një grup minimal produktesh kujdesi. Një brisk i mirë, krem ​​rroje dhe pas rruajtjes do t’ju ndihmojnë të arrini rezultatin e dëshiruar.

8. Rrethojeni veten me njerëz të denjë Kur zgjidhni me kë të komunikoni, jepni përparësi atyre njerëzve që kanë synime të ngjashme me tuajat, si dhe atyre që tashmë kanë arritur lartësi të caktuara. Dhe në asnjë rast nuk bëhet fjalë për të pasur ndonjë përfitim monetar nga një komunikim i tillë. Qëllimi juaj kryesor është të mësoni të silleni, të flisni dhe të dukeni njësoj si këta njerëz të suksesshëm. Duke e rrethuar veten me njerëz të tillë, ju gjithashtu bëheni të suksesshëm dhe perceptoheni nga të tjerët si një person i pasur.

9. Mbani në formë dhe shikoni dietën tuaj Për t’u dukur i pasur, duhet të jeni në formë të mirë fizike. Pranoni që të qenit mbipeshë nuk tradhton vetëbesimin tuaj. Si rregull, njerëzit e pasur janë mësuar të kujdesen për shëndetin e tyre dhe të vizitojnë rregullisht palestrën. Tre seanca në javë që zgjasin 45-60 minuta do t’ju ndihmojnë të rregulloni trupin tuaj mjaft shpejt, gjë që do t’ju bëjë jo vetëm të shëndetshëm dhe në formë, por edhe t’ju japë vetëbesim. Përveç kësaj, njerëzit e pasur kujdesen për dietën e tyre, është e rëndësishme për ta jo vetëm se çfarë hanë, por edhe ku hanë. Sigurisht, gjatë pushimit të drekës, mund të shkoni në dyqanin më të afërt ose restorantin e ushqimit të shpejtë. Megjithatë, nëse doni të dukeni të pasur, jepini preferencën tuaj darkës në një restorant. Kostoja e një dreke biznesi do të jetë pothuajse e njëjtë me koston e drekës në McDonald’s, por të tjerët do t’ju perceptojnë ndryshe. Pra, avantazhi nuk është qartë në anën e McDonald’s.

10. Kushtojini vëmendje postimeve në mediat sociale Të pëlqen apo jo, për t’u perceptuar si një person i pasur, duhet të jesh aktiv në rrjetet sociale, duke mbushur çdo ditë faqen e profilit me përmbajtje të dobishme. Një profil në Instagram ose Facebook mund të thotë shumë për një person. Shumë shpesh, para intervistës, punëdhënësit shikojnë faqet e kandidatëve të mundshëm për një pozicion për të lënë përshtypjen e parë për një person. Prandaj, bëni kujdes dhe zgjidhni me shumë kujdes fotot dhe informacionet për postim në rrjetet sociale. Duke ecur nëpër rrugët e një qyteti pak a shumë të madh dhe duke vlerësuar mënyrën se si vishen banorët e tij, mund të vërehen dy ekstreme: disa gra përpiqen të duken të shtrenjta për shkak të gjërave bie në sy, ndërsa të tjerat janë një lloj “Hirusheje” që besojnë se vetëm shumë të pasura. njerëzit mund të vishen bukur. Në mënyrë paradoksale, pavarësisht se kategoria e parë e vajzave shpenzon shumë para për veshjet e tyre, ato nuk bëjnë përshtypje shumë më të mirë se e dyta.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport