Connect with us

Lajme

Nese doni te hiqni dhjamin e barkut njehere e mire atehere duhet te beni keto 6 gjera te vogla

Published

on

Per shumicen e femrave sot, dhjami ne zonen e barkut eshte nje problem shume i madh. Por ky dhjam rrit rriskun edhe per shume probleme shendetesore si tension te larte te gja kut, semundje zemre apo diabet. Dhjami ne zonen e barkut vjen si pasoje e jeteses se pashendetshme ose mund te jete gjenetike. Celesi i humbjes se dhjamit eshte te jeni aktiv.

Gjumi eshte nje tjeter pjese e rendesishme sepse kur flem aq sa duhet ne djegim kalori. Gjumi i pamjaftueshem con ne shendoshje sipas disa studimeve. Personat qe nuk flene mjaftueshem djegin pak kalori dhe jane me te lodhur. Gjithashtu stresi eshte nje tjeter pjese e rendesishme qe ndikon ne menyren se si ne ushqehemi.

Cilat jane ushqimet qe lu ftojne dhjamin ne bark?

Dhjami i barkut eshte ai i qe largohet i pari kur ju mbani nje diete te shendetshme.

Ushqimet e pasura me fibra

Per te lu ftuar dhjamin ne zonen rreth mesit ju nevojitet te konsumoni 10 grame fibra ne dite. Ju duhet te hani me shume tershere, qiqra,fasule, bizele si dhe fruta apo perime me lekure. Superushqime te verteta jane ato te cilat kane nivel te larte fibrash.

Ushqimet qe permbajne proteina

Proteinat duan nje kohe me te gjate per t’u tretur dhe ju mbajne te ngopur per nje kohe te gjate. Trupi duhet te perdori 30 kalori per te siguruar 100 kalori nga ushqimet proteinike. Psh 1 gote quinoa ka 8 grame proteine dhe 5 grame fibra ndersa 1 veze ka 7 grame proteine. Arrat jane te shkelqyera per t’u konsumuar mes vakteve pasi permbajne fibra, yndyra te shendetshme dhe proteina.

Ushqimet qe permbajne uje

Ushqimet qe permbajne uje zene hapesiren me te madhe. Frutat dhe perimet jane pothuajse ne cdo liste pasi ato permbajne shume uje, elemente ushqyes dhe nuk permbajne shume kalori. Qitro,pjepri dhe portokalli jane disa nga frutat qe permbajne me shume uje. Ndersa nga perimet sasine me te larte te ujit e kane lakra, domatja, selinoja, trangulli etj. Keto lloje perimesh dhe frutash permbajne edhe elemente ushqyes e antioksidante pervecse kane shume fibra dhe uje.

Ushqimet e nxehta dhe pikante

Per te konsumuar ushqimet pikante dhe te nxehta duhet me shume kohe. Ju do te konsumoni me pak ne sasi nese ushqimi juaj eshte pikant. Keto lloje ushqimesh do te permiresojne edhe metabolizmin tuaj.

Ushqimet qe ngrene nivelin e metabolizmit

Caji jeshil nxit rrezimin e kilogrameve te tepert pasi ka nje perberes kimik qe quhet EGCG. Piperi i kuq permban kimikate qe njihen per metabolizmin.Uthulla eshte nje tjeter produkt qe mund te ndihmoje ne reduktimin e yndyres ne trup.

Duhet te dini se nuk ka ndonje mrekulli per eleminimin e dhjamit rreth belit. Per kete mund t’ju ndihmojne thjeshte ushtrimet dhe ndryshimi i stilit te jeteses.

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport