Connect with us

Jete

Nese doni te keni gjoks te ngritur dhe te forte atehere duhet te beni patjeter keto 3 gjera te thjeshta

Published

on

Të keni një gjoks të varur kur jeni 40 vjeç dhe më tepër është shumë normale. Me kalimin e moshës, gjoksi juaj humbet elasticitetin dhe nuk është më aq i fortë dhe i bukur sa dikur.

Rezultati është gjinj të varur. Por, përveç moshës ka edhe faktorë të tjerë që mund të shkaktojnë varjen e gjinjve.

Humbja ose shtimi i shpejtë në peshë, gjidhënia, mangësitë ushqyese, ushtrimet e fuqishme, shtatzënia dhe menopauza mund të çojnë gjithashtu në gjinj të varur.

Nëse vishni reçipeta që nuk janë të përshtatshme për madhësinë dhe formën e gjoksit tuaj kjo mund ta bëjë gjoksin tuaj të varet.

Disa sëmundje mund të jenë përgjegjëse për varjen e gjoksit, si ato që shkaktojnë probleme të frymëmarrjes, si tuberkulozi dhe kanceri i gjirit.

Pijet tepër të gazuara dhe konsumi i alkoolit, si dhe pirja e duhanit gjithashtu mund të kontribuojnë në varjen e gjoksit.

Nëse dëshironi të keni gjoks të ngritur lart dhe të fortë nuk duhet të vuani nga ndonjë prej sëmundjeve që përmendëm dhe mund të provoni disa prej metodave të mëposhtme…

1. Provoni të bëni ushtrime

Provoni të ushtroni muskujt e gjoksit dhe indet rreth gjinjve tuaj me mjete të ndryshme palestre, me pesha të vogla që mund t’i ngrini me krah dhe shtanga etj., duke bërë lëvizje tërheqëse, shtytëse dhe rrethore. Duhet të vishni gjithmonë reçipeta (sytjena) sportive kur ushtroheni.

2. Përdorni shegë

Përgatisni një pastë me një përzierje lëvozhgësh të shegës dhe vaj të ngrohtë mustarde, për masazhuar gjoksin me lëvizje rrethore për 5-10 minuta, sidomos para gjumit. Ky frut përmban shumë fitonutrientë, të cilët janë komponentë anti-plakje dhe do ta bëjnë gjoksin tuaj të fortë.

Një tjetër mënyrë për të bërë balsam masazhues është duke përzier një lugë çaji pluhur të thatë shege dhe katër lugë çaji vaji nimi apo jargavani indian (Azadirachta indica). Duhet të siguroheni që përzierja të jetë nxehur shumë dhe të jetë lënë të ftohet në temperaturën e dhomës para se ta aplikoni në gjoks.

Përdoreni këtë pastë dy herë në ditë për rreth një muaj për të parë përmirësimin.

3. Masazhoni gjoksin me vaj ulliri

Dëmet e shkaktuara nga radikalet e lirë, të cilët shkaktojnë varjen e gjinjve mund të sprapsen nga antioksidantët dhe acidet yndyrorë që gjenden në vajin e ullirit. Ju stimuloni qarkullimin e gjakut dhe riparimin e indeve /qelizave në gjoks kur masazhoheni me vaj ulliri për 15 minuta rreth pesë herë në javë. Gjithashtu mund të provoni të përdorni edhe disa vajra të tjerë për të pasur gjinj të fortë dhe elastikë. Disa vajra që mund të provoni janë: vaji i avokados, jojoba-s dhe vaji i bajames

Trending

Copyright © 2009-2020 NewsRaport